Nahoru

Aktuality

OMEZENÍ DÁLNIČNÍCH LOVCŮ NEHOD

ŘSD rozdělilo dálnice na několik úseků a ve většině z nich zajistilo monopol vždy jedné předražené odtahové společnosti. Kverulant proti tomu opakovaně protestoval a i jeho tlak přiměl ŘSD k nedávnému podpisu smlouvy s Českou kanceláří pojistitelů o odstraňování překážek na dálnicích D4 a D7. Pokud nebude řidič schopen zařídit si odtah sám, jeho auto odtáhne smluvní partner jeho pojišťovny. Náklady budou zaplaceny z povinného ručení a řidič nehrozí, že by mu jeho pojišťovna odmítla hradit náklady na předražený odtah. Podrobnosti naleznete v Kverulantově kauze DÁLNIČNÍ LOVCI NEHOD

ČT ZAPLATÍ DVANÁCT MILIONŮ PR AGENTURÁM, CHCE SI VYLEPŠIT POVĚST

ČT si vybrala trojici agentur, které by měly další čtyři roky vylepšovat její obraz v očích veřejnosti. Důvodů špatné pověsti je jistě mnoho a jedním z nich je, že ČT již od roku 2011 soustavně porušuje zákon, který reguluje vysílání reklamy. Nejenže jsou řádní plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků mohou každý den sledovat, jak velká veřejnoprávní instituce explicitně porušuje zákon. Podrobnosti naleznete v Kverulantově kauze ZAKÁZANÁ REKLAMA NA ČT.

ANDREJ BABIŠ BUDE MÍT RADOST

Podle nových údajů Českého statistického úřadu pro sklizeň 2017 se meziročně plochy řepky olejky v ČR opět zvýší, a to o 14 000 hektarů, z loňských 392 991 na letošních 407 196 hektarů. Andrej Babiš z toho asi bude mít radost, ale asi bude sám. V ČR je povinné přimíchávat do nafty a benzínu biopaliva. To klasické pohonné hmoty zdražuje. Koncept povinných biopaliv má také řadu dalších negativních vedlejších dopadů. Proto je cílem Kverulanta zastavit toto škodlivé plýtvání. Více o této problematice naleznete v kauze biOOmyl.

KVERULANTOVI DÁRCI

Odmítáme peníze z veřejných rozpočtů. Naše úsilí za lepší stav veřejných věcí finančně podporují stovky lidí a desítky firem. Bez jejich pochopení by naše činnost nebyla možná.

NÁRODNÍ ELEKTRONICKÝ TUNEL

Stát utratil půl miliardy z našich peněz za něco, co nikdo nepotřebuje, a další stovky milionů se utratit chystá. Je nejvyšší čas tunel Národní elektronický nástroj zastavit (NEN). Kverulant.org k tomu dnes dopisem vyzval ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou.  Kverulantův nově zmapovaný tunel NEN, kopíruje většinu hlavních principů dalších IT tunelů, ale zavádí i jednu významnou inovaci. Neřeší totiž žádný skutečný problém. NEN je software, který by měl sloužit k zadávání výběrových řízení tam, kde to zadavateli ukládá zákon. Takový program ale už dávno vyvinula řada IT firem – a není nijak drahý a může být dokonce i zadarmo. 

 

BUĎTE V OBRAZE

Chcete dostávat Kverulantovy zprávy ve stejnou chvíli jako novináři? Napište si o něj. Když se Vám nebudou líbit, můžete se kdykoliv odhlásit.

ANDREJ BABIŠ JE NA KVERULANTOVĚ BLACKLISTU UŽ DÁVNO

Andrej Babiš nebyl na Kverulantův BLACKLIST zařazen ani za lhaní kolem nákupu dluhopisů a ani kauzu za kauzu Čapí hnízdo, i když by si to nepochybně zasloužil. Andrej Babiš získal Kverulantovu nominaci mnohem dřív a to za kauzu DRAHÝ BIOOMYL, předněji za prosazování podpory pro svůj byznys s biopalivy

ZKOUŠKA SIRÉN

Dnešní tradiční zkouška sirén Vám má především připomenout, že je na čase podarovat Kverulanta. Děkujeme :-) 

VELKÉ KÁCENÍ BILLBOARDŮ JE ZASE O NĚCO JISTĚJŠÍ, POSLANEC FOLDYNA STÁHNE SVŮJ POZMĚŇOVACÍ NÁVRH

V květnu 2012 byla přijata novela zákona o pozemních komunikacích, která zakazuje nejnebezpečnější billboardy. Podle této novely billboardy zmizí od dálnic a silnic I. třídy nejpozději  1. září 2017. Přijetí tohoto zákona bylo vyvrcholením Kverulantovy kampaně. Kverulan.org již zaznamenal tři útoky billboardové lobby na tento zákon. Nejprve poslanec Stanislav Berkovec (ANO) v dubnu 2016 předložil do parlamentu návrh, který by tento termín oddálil o pět let. I díky Kverulantovi tento návrh neprošel. Pak se v květnu pokusil prosadit zájem billboardové lobby poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD). Podstatou jeho návrhu bylo podstatné rozšíření takzvaného zastavěného území podél komunikací, ze kterého billboardy nebudou muset zmizet. Jeho první pokus byl neúspěšný, ale Foldyna v loni v listopadu předložil svůj pozměňovací návrh k silničnímu zákonu znovu. Kverulant.org tehdy poslance Foldynu obvinil, že svůj názor prosazuje za značné podpory billboardové lobby a problematické aktivitě Foldyny se dostalo značné publicity. To nakonec vedlo k tomu, že Foldyna minulý pátek ve sněmovně prohlásil, že svůj pozměňovací návrh stáhne. Kverulantovi se již podařilo odvrátit již tři útoky billboardové lobby na zákon proti dálničním billboardům. Oceňte Kverulantovy úspěchy úsilí finančním darem. 

KVERULANTOVA VÝROČNÍ ZPRÁVA

V roce 2016 jsme dokončili 4 kauzy a průměrná úspěšnost dosáhla 80 %.  Novináři se o našich kauzách psali v šedesáti případech. Kverulantovy stránky byly zobrazeny téměř sedm set tisíckrát. Příjmy z finančních darů činily necelý jeden milion korun. Ani koruna nebyla z veřejných rozpočtů. Všechny byly o vás. Děkujeme vám za další dobrý rok.  Podrobnosti naleznete v naší výroční zprávě. 

NKÚ: 9 MILIARD DOTACÍ ČESKÉ PŘÍRODĚ NEPOMOHLO, NĚKDE DOŠLO I K ZHORŠENÍ

Dotace na ochranu přírody za 9,4 miliardy korun v letech 2013 až 2015 výrazně nezlepšily stav přírody v Česku. Vyplývá to z včera zveřejněné prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu. Ministerstvo životního prostředí, které peníze z evropských fondů a státního rozpočtu rozdělovalo, podle kontrolorů nedokázalo vyhodnotit účelnost a přínos dotovaných projektů. Škoda, že zpráva NKÚ také nezmiňuje, že v důsledku povinného přimíchávání biopaliv do nafty a benzínu jsme ještě zaplatili v letech 2013 až 2015 dalších 13,3 miliardy. Kverulant.org je přesvědčen, že i ani tyto peníze stav přírody v Česku nejen nezlepšily. Podrobnosti naleznete v Kverulantově kauze DRAHÝ BIOOMYL

ŠTVANICE NA ŠTVANICI

Neveselý exkurz historika architektury Zdeňka Lukeše vás zavede ostrov Štvanice. Není to ještě tak dávno, kdy byla tato cenná lokalita atraktivním územím s parkovou úpravou a řadou sportovišť. Její současný stav je však otřesný. K neutěšenému stavu jistě přispělo, že i přes Kverulantův odpor nechal pražský magistrát zbourat tamní zimní stadion. Přestože stadion by národní památkou a byl po léta v majetku Prahy. Podrobnosti naleznete v kauze ŠTVANICE NA ŠTVANICI.

POTVRZENÍ O DARECH

Dokončili jsme rozesílání potvrzení o darech, abyste mohli platit o něco menší daň z příjmu. Pokud náš email postrádáte, prosíme, ozvěte se na info@kverulant.org

DEVELOPER EKOSPOL POKRAČUJE V ÚTOKU NA SVOU POVĚST

Kverulant.org před časem odhalil, že starosta Prahy 15 Milan Wenzl uzavřel s Ekospolem smlouvu, že pokud jeho radnice opatří Ekospolu všechna stavební povolení, dostane za to dva a půl milionu korun. Kverulant to považuje za korupci. Podle Ekospolu o korupci nejde a žalobou se domáhá stažení této kauzy z Kverulantova webu, uveřejnění omluvy a inzerci této omluvy za 10 milionů korun. To však není jediný problematický krok Ekospolu. Nyní vyšlo najevo, že Ekospol inkasoval zálohy na byty v projektech bez platného územního rozhodnutí, pak ji vrátil a klientům nabídl původně slíbené byty za 30 až 50 procent vyšší cenu. Nejen podle Asociace developerů je takové jednání neetické a v rozporu s dobrými mravy.

KARTEL DÁLNIČNÍCH LOVCŮ NEHOD MINISTERSTVU NEVADÍ

ŘSD rozdělilo dálnice na několik úseků, ve kterých zajistilo monopol vždy jedné předražené odtahové společnosti. Pak vypsalo zmanipulované výběrové řízení, které má tento stav legalizovat. Odtahovky se dohodly a pro každý dálniční úsek předložila nabídku vždy jen jedna z nich. Kverulant.org to považuje za výsledek kartelové dohody, a proto podal k antimonopolnímu úřadu stížnost na nezákonnost tohoto tendru a na problematické jednání ŘSD upozornil i ministerstvo dopravy. Navzdory tomu uzavřelo ŘSD na konci září 2016 s několika účastníky této zmanipulované soutěže smlouvy. Dnes Kverulantovi přišla z ministerstva dopravy odpověď. Vše je prý v naprostém pořádku. Podrobnosti naleznete v kauze DÁLNIČNÍ LOVCI NEHOD

DNES JE PÁTEK TŘINÁCTÉHO

ZACHOVEJTE KLID, papaláši nakonec nevyhrají. Zvláště když i Vy začnete podporovat Kverulanta. Staňte se Kverulantovým pravidelným dárcem a věnujte mu každý měsíc 30 korun. Vaše koruna denně pomůže měnit věci k lepšímu.

FARMÁŘSKÉ TRHY NA JIŘÁKU NEBUDE PROVOZOVAT FIRMA BEZ HISTORIE A ZKUŠENOSTÍ

Praze 3 nepodepíše smlouvu s vítězem pochybné soutěže na provozovatele farmářských trhů na Náměstí Jiřího z Poděbrad. Včera to oznámila starostka Hujová. V Praze 3 na Náměstí Jiřího z Poděbrad několik let provozoval  farmářské trhy spolek Archetyp a platil roční nájemné je 1,2 milionů korun.  Podle všeho provozoval Archetyp ke spokojenosti veřejnosti, smlouva mu však s loňským rokem skončila. Na podzim 2016 se radnice rozhodla, že pořadatele farmářský trhů přesoutěží. To, co na první pohled vypadalo jako snaha postupovat ekonomicky a transparentně, však vyvolávalo řadu pochybností. Vzhledem k tomu, že radnice cenu v podmínkách soutěže zafixovala stejnou cenu jako jí platil původní nájemce Archetyp, nelze dost dobře tvrdit, že radnice chtěla vydělat více peněz. Nelze však ani tvrdit, že radnice chtěla za stejnou cenu pro své občany lepší služby. Vítězem soutěže se totiž stala firma World Production s.r.o., kterou koupil necelý měsíc před vyhlášením výběrového řízení pan Pavel Franc. World Production měla v roce 2015 nulový obrat. Navíc firma ani pan Franc nedisponují žádnými předchozími zkušenostmi a reference doložili prostřednictvím firmy CH Catering s.r.o. jako subdodavatele. Tato firma kromě jiného dlouhé léta poskytuje občerstvení pro jednání zastupitelstva a kulturní akce pořádané žižkovskou radnicí. Dalším, závažným problémem na který Kverulant.org veřejně upozorňoval, byla skutečnost, že radnice vypsala výběrového řízení na místo koncesního řízení.  Dříve než Kverulantovi právníci stihli v této věci vypracovat podmět na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, Praha 3 soutěž zrušila. Včera starosta Prahy 3 Vladislava Hujová na svém facebooku uveřejnila statut s tímto zněním: Definitivně jsem se rozhodla, že smlouvu se společností World Production s. r. o. nepodepíši vzhledem k tomu, že by mohly vzniknout pochybnosti, zda neměla být zvolena forma koncesního řízení na provozovatele farmářského tržiště.“ Kverulant to považuje za svůj úspěch, ale je velmi rozpačitý z úmyslu Prahy 3 provozovat farmářské trhy ve vlastní režii. Radnice se má starat o veřejné věci a nikoliv podnikat. Kverulant apeluje na Prahu 3, aby vypsala nové a tentokrát férové koncesní řízení. Kverulant.org jako první upozornil na nerovné podmínky při pořádání farmářských trhů v různých částech Prahy a nejenom v tomto případě se mu podařilo sjednat nápravu. Oceňte svým darem Kverulantův úspěch a vytrvalost.

DÍLČÍ PROHRA KVERULANTA NEODRADÍ

V Praze u Jižní spojky stojí hned dvě obří obrazovky o rozměru 14 × 6 metru.  Oba LED billboardy stojí v kritickém úseku, kde se Jižní spojka zužuje do dvou pruhů. S ohledem na agresivní formát a rizikovou lokalitu se tak zřejmě jedná o vůbec nejnebezpečnější billboardy v Praze. Kverulant podal v únoru 2013 žalobu, kterou se domáhá vypnutí těchto billboardů a to s odkazem na ustanovení § 127 odst. 1 Občanského zákoníku. Tam se praví, že vlastník věci se musí zdržet všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného nebo čím by vážně ohrožoval výkon jeho práv. Proto mimo jiné nesmí nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat světlem. Po mnoha právních peripetiích nedávno soud Kverulantovu žalobu zcela zamítl. Podle soudu totiž LED billboardy totiž již údajně nepatří původní žalované firmě, ale novému vlastníkovi. Dílčí prohra, ale Kverulanta neodradí a tak proti zamítavému rozsudku podal odvolání.  Soud měl totiž rozhodnout o procením nástupnictví ve smyslu ustanovení § 107 an OSŘ a v procesu pokračovat. Podrobnosti naleznete v kauze DEJME LED BILLBOARDY K LEDU. Pokud Kverulant.org nakonec se svojí žalobou uspěje a soud nařídí vlastníkovi obtěžující billboard vypnout, bude to znamenat významný průlom v soudní praxi. Otevře se tak veřejnosti zcela nová cesta, jak se domáhat práva nebýt nadměrně obtěžován reklamou při jízdě autem.

KDE NETANKOVAT

Kverulant.org opět aktualizoval seznam čerpacích stanic, kterým Česká obchodní Inspekce udělila pokutu vyšší než 100 tisíc korun. Oceňte Kverulantovo pokračující úsilí o záchranu Vašeho motoru, podpořte jej finančně.  Zveřejňování výsledků kontrol je výsledkem Kverulantovy kauzy. Kverulantovi se v roce 2011 podařilo změnit letitou praxi ČOI a ta od té doby zveřejňuje jednotlivá rozhodnutí, kde přesně naměřila nekvalitní pohonné hmoty a jaké závady zjistila. Z těchto jednotlivých informací sestavuje Kverulant svůj přehledný seznam. V dnešním vydání motoristického časopisu Svět motorů se můžete dočíst, jak jsou jednotlivé zjištění ČOI významná z hlediska možnosti poškození vašeho motoru. A pro skutečné motoristické fajnšmekry připravil svůj rozbor i legendární web D-FENS. Kverulant svým úsilím přispěl k významnému nárůstu kvality prodávaných pohonných hmot. 

PRAHA, MĚSTO BILLBOARDŮ

Praha uzavřela v roce 2008 dodatek ke smlouvě se společností JCDecaux. Podle tohoto dodatku má v Praze vyrůst dalších 250 billboardů. Zatím jich i díky Kverulantovi stojí jen 100. Kverulant již od roku 2009 usiluje o zrušení tohoto nemravného dodatku, resp. celé smlouvy. Vadí mu kšeftování s veřejným prostorem na úkor veřejných rozpočtů. Se svým podáním se dostal až k Evropské komisi. Nebyl úspěšný, ale stále se nevzdává. V červnu 2016 odeslal již třetí podání k Úřadu na ochranu veřejné soutěže. Dnes se dozvěděl, že opět nebyl úspěšný. Nově doručené sdělení ÚOHSu  o výsledku šetření se dá shrnout takto: „Moc rádi bychom Kverulantovy  podněty prošetřili, ale protože jsme roky, a to i přes Kverulantovi opakované stížnosti, nereagovali, tak nám mezitím nabyl účinnosti nový zákon, který zkrátil maximální dobu trestní odpovědnosti z 10 na 5 let a už se nedá nic dělat“ Kverulant si však nemyslí, že se nedá nic dělat a už připravuje nové podání na ÚHOS. Podrobnosti naleznete v kauze PRAHA, MĚSTO BILLBOARDŮ 

HODNOCENÍ KVERULANTOVI ÚSPĚŠNOSTI

Kverulant.org od svého založení v roce 2009 do konce roku 2016 dokončil celkem 37 kauz. V roce 2016 dokončil 4 kauzy. U jedné kauzy se podařilo zcela dosáhnout splnění cíle. Jinde nebyl úspěch zcela jednoznačný. Našla se i kauza, kde jsme moc úspěšní nebyli, ale přesto kauza měla určitý pozitivní dopad. V roce 2016 činila průměrná úspěšnost 80 %. To je prakticky stejná hodnota jako v roce 2015, kdy činila průměrná úspěšnost 76 %. Průměrné úspěšnost dosáhla za poslední sedm let hodnoty 71%.

KDYŽ MOCNÍ NEHRAJÍ S VEŘEJNOSTÍ FÉR, BRÁNÍME JI

Podívejte se na naše opravdu krátké video a na naše dokončené kauzy

PODARUJTE LETOS O VÁNOCÍCH I KVERULANTA

Blíží se konec roku. Budou Vánoce a Štědrý večer spojený s tradicí obdarování. Prosíme vás, nezapomeňte letos ani na nás a podarujte nás alespoň malým darem. Když mocní nehrají s veřejností fér, bráníme ji, ale bez vaší podpory není naše činnost možná. Děkujeme

FARMÁŘSKÉ TRHY NA JIŘÁKU MÁ PROVOZOVAT FIRMA BEZ HISTORIE A ZKUŠENOSTÍ

Kverulant.org jako první upozornil na nerovné podmínky při pořádání farmářských trhů v různých částech Prahy a podařilo se mu v mnoha případech sjednat nápravu. Nyní se zdá, že Kverulant bude muset opět vytáhnout do boje. V Praze 3 na Náměstí Jiřího z Poděbrad několik let provozuje farmářské trhy spolek Archetyp a platí roční nájemné je 1,2 milionů korun.  Podle všeho provozuje Archetyp ke spokojenosti veřejnosti, smlouva mu však tento rok končí a s největší pravděpodobností nebude obnovena. Na podzim 2016 se radnice rozhodla, že pořadatele farmářský trhů přesoutěží. To, co na první pohled vypadá jako snaha postupovat ekonomicky a transparentně, však vyvolává několik pochybností. Vzhledem k tomu, že radnice cenu v podmínkách soutěže zafixovala stejnou cenu jako jí platil původní nájemce Archetyp, nelze dost dobře tvrdit, že radnice chtěla vydělat více peněz. Pojďme na chvíli pracovat s hypotézou, že radnice chtěla za stejnou cenu pro své občany lepší služby. Tuto hypotéz ovšem vyvrací skutečnost, že vítězem soutěže se stala firma World Production s.r.o., kterou koupil necelý měsíc před vyhlášením výběrového řízení pan Pavel Franc. World Production měla v roce 2015 nulový obrat. Navíc firma ani pan Franc nedisponují žádnými předchozími zkušenostmi a reference doložili prostřednictvím firmy CH Catering s.r.o. jako subdodavatele. Tato firma kromě jiného dlouhé léta poskytuje občerstvení pro jednání zastupitelstva a kulturní akce pořádané žižkovskou radnicí. Dalším, závažným problémem je skutečnost, že radnice vypsala výběrového řízení na místo koncesního řízení. Kverulantovi právníci nyní zkoumají možnost obrátit se v této věci na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. 

DÍKY KVERULANTOVI JSOU PALIVA V ČESKU NEJLEPŠÍ V HISTORII

V říjnu i v listopadu vydala Česká obchodní inspekce jen tři nové příkazy k zaplacení pokut za prodej nekvalitních paliv. A pouze v jednom případě šlo o palivo, které mohlo motoru opravdu ublížit. Z hlediska kvality paliva je letošní rok vůbec nejlepší v historii. Výrazné zlepšení situace zajistily častější kontroly a zejména pravidelné zveřejňování hříšníků ke kterému Kverulant.org poprvé donutil ČOI v lednu roku 2011. Připomeňte si nejslavnější Kverulantovu kauzu KDE RADĚJI NETANKOVAT

KVERULANT MLČET NEBUDE

Poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD) podal v listopadu pozměňovací návrh, který podle jeho slov má ujasnit definici zastavěného území a nezastavěného území. Podle Kverulanta je to plíživá snaha okleštit zákon, který má již příští rok pokácet billboardy u dálnic a silnic první třídy. Kverulant.org nemá pochybnosti o tom, že poslanci Foldyna prosazuje svoje názory za značné podpory billboardové lobby. Kverulant si to nedovede vysvětlit aktivitu poslance Foldyny jinak než korupcí. Billboardáři totiž mají politikům co nabídnout. Vedle peněz je to také možnost inzerovat zadarmo nebo s výraznou slevou na billboardech po celé republice. Kverulant svůj názor nezměnil, ani když ho dnes billboardáři kontaktovali prostřednictví své organizace Svaz provozovatelů venkovní reklamy. V dopise mu píší, že se na aktivitě poslance Foldyny a ani jiných poslanců nijak nepodíleli a žádají, aby o nich Kverulant již nemluvil ošklivě. To Kverulant samozřejmě neudělá a svoje kauzy z webu nestáhne. Podrobnosti naleznete v kauze KONEC DÁLNIČNÍCH BILLBOARDŮ

VYŠETŘOVÁNÍ KORUPCE NA RADNICI PRAHY 15 POKRAČUJE

Starosta Prahy 15 Milan Wenzl uzavřel s developerem Ekospol smlouvu, kde se píše, že pokud jeho radnice opatří Ekospolu všechna stavební povolení, dostane za to dva a půl milionu korun. Kverulant.org to považuje za korupční jednání a na oba podal trestní oznámení.  Státní zastupitelství jeho trestní oznámení nejdřív odložilo, ale dnes se Kverulant dozvěděl, že po jeho stížnosti je věc znovu v šetření. Podrobnosti naleznete v kauze KORUPCE NA RADNICI PRAHY 15

MEZINÁRODNÍ DEN PROTI KORUPCI

Dnes je mezinárodní den proti korupci a tak nám dovolte připomenout si naši nejúspěšnější protikorupční kauzu JAK KVERULANT ZASTAVIL TUNEL V DOPRAVNÍM PODNIKU. Šlo o dodávku předražené ostrahy. Kverulantovi se podařilo tento tunel odhalit a v červnu 2015 i definitivně zastavit. Díky Kverulantovi tak Dopravní podnik, resp. daňoví poplatníci nepřišli o 110 milionů korun. Nespíme na vavřínech a proti korupci bojujeme dál. V srpnu 2016 jsme odhalili další tunel v DPP. DPP zaplatil za rekonstrukci objízdné koleje ve Vokovicích firmě EDIKT 50,5 milionů. Cena prací však byla prokazatelně maximálně 29,5 milionů korun. Kverulantovým cílem je potrestání organizátorů tohoto tunelu, a proto podal trestní oznámení, které policie právě vyšetřuje. 

BÝVALÉMU ŘEDITELI ŘSD HROZÍ OSM LET ZA BILLBOARDY

Cílem Kverulanta v kauze ŘSD - PODIVNÉ SMLOUVY O BILLBOARDECH  bylo přimět Ředitelství silnic a dálnic k výpovědi všech smluv s majiteli dálničních billboardů. To se Kverulantovi nepodařilo, protože bývalý ředitel ŘSD Alfred Brunclík naopak podepsal v roce 2010 s billbordáři smlouvu novou a způsobil tak škodu přes 250 milionů korun. Začátkem prosince za to půjde před trestní senát  Obvodního soudu pro Prahu 4.  Za porušení povinnosti při správě cizího majetku mu hrozí až osmiletý trest.  Ale díky Kverulantově kampani odstranilo ŘSD do září 2015 celkem 578 billboardů. Z toho 183 z dálnic a 395 ze silnic I. třídy. Navíc byla v květnu 2012 přijata novela zákona o pozemních komunikacích, která zakazuje nejnebezpečnější billboardy. Podle této novely by billboardy počínaje 1. září 2017 měly zmizet od dálnic a silnic I. třídy. Oceňte Kverulantovy úspěchy a podpořte jej finančním darem.

POKUTA ZA MODRÝ MAJÁK

Cílem Kverulantovy kauzy MODRÉ MAJÁKY POLITIKŮ je omezit používání a zneužívání modrých majáků. Po pěti letech kverulování konečně přišly první úspěchy. Nejprve v lednu 2014 tehdejší ministryně české vlády Věra Jourová slíbila, že se vzdá absolutního práva přednosti v jízdě, a pak se k ní opatrně přidali i další politici. Modré majáky však nezneužívají jen politici, ale i „běžní“ řidiči. Podle policie jsou jich desítky. Reportér Seznamu se minulý týden s jedním takovým projel a natočil o tom reportáž. Policejní mluvčí v reportáži sice uvádí, že za samotné neoprávněné užití modrého majáku lze v blokovém řízení uložit pokutu až 2000 korun a ve správním řízení to potom může být 2500 korun. Zmíněný řidič však v reportáži tvrdí: „Za maják je tak malý trest, že za ušetřený čas to vždycky stojí. Používám je šest let a policisté mě chytili jenom jednou. Skončilo to pokutou 100 korun blokově.“

5000 LIKES NA FACEBOOKU - DĚKUJEME

Právě jsme dosáhli 5000 označení like na našem facebooku. Děkujeme. 

28.ŘÍJEN

I my si dnes připomínáme den vzniku samostatného československého státu. 

P.S. Další Kverulantovy vtipy může vidět zde.

KAUZA PRO SKUTEČNÉ EKOLOGY

Odhaduje se, že dvě třetiny naftových aut v ČR a vůbec nemá filtr pevných částic nebo je nefunkční. Přesto na STK obvykle projdou. Jízda autem bez filtru skutečně škodí zdraví. Na částice z výfuků se váží další látky, které způsobují rakovinu. Kverulant.org bohužel už nemá kapacitu se této kauze věnovat. Najdou se skuteční ekologové, kteří by s tím chtěli něco udělat? Kverulant.org jim k tomu nabízí prostor na svých stránkách.

DVAKRÁT VĚTŠÍ KVERULANT, PROSBA O LASKAVOST

Stát s námi občas nehraje fér a my se to snažíme změnit. Řešíme konkrétní problémy a dotahujeme naše projekty do zdárného konce. Přiměli jsme ČOI zveřejňovat výsledky kontrol čerpacích stanic a to způsobil velký nárůst kvality. Zastavili jsme chystaný tunel v dopravním podniku a zachránili tak 100 milionů korun. Díky nám v září příštího roku zmizí z dálnic všechny billboardy.  Máme úspěchy a proto bychom rádi zdvojnásobili naši kapacitu. Prosím pomozte nám s tím. Staňte se naším pravidelným dárcem a věnujte nám každý měsíc 30 korun.  Vaše koruna denně pomůže měnit věci k lepšímu.