Nahoru

Aktuality

Dnes odpoledne pořádala Hospodářská komora ČR diskuzi na téma BEZPEČNOST SILNIČNÍHO PROVOZU, SVOBODA PODNIKÁNÍ vs. VEŘEJNÝ ZÁJEM. V pozvánce se píše: „provozovatelé velkoplošných billboardů se znepokojením očekávají datum 1. září 2017. Bude to černý pátek venkovní reklamy? Začne totiž platit zákaz umisťování reklamních zařízení na pozemních komunikacích. Je taková regulace nezbytná a jsou dálniční billboardy nebezpečné? Koho má odstranění reklam chránit? Jak sladit veřejný zájem a svobodu podnikání na příkladu venkovní reklamy? Seberegulace, regulace nebo zákaz? Hospodářská komora Vás zve k diskusi u kulatého stolu s podnikateli, politiky a experty.“ Přestože  Kverulant.org je notoricky známým odpůrcem billboardového smogu a byl to právě on, kdo má zásadní podíl na zákazu billboardů, nebyl jeho ředitel Ing. Vojtěch Razima ani vpuštěn do sálu. Kverulant vyhrál. 

Pár měsíců před parlamentními volbami se to hemží nejrůznějšími volebními programy. Kverulant sice není a nikdy nebude politická strana, ale svůj program má také.

Chcete dostávat Kverulantovy zprávy ve stejnou chvíli jako novináři? Napište si o něj. Když se Vám nebudou líbit, můžete se kdykoliv odhlásit.

Kverulant.org je u nás průkopníkem datové žurnalistiky. Nyní se rozhodl zmapovat ceny odvozu odpadků v různých obcích a zjistil podezřelé rozdíly. V Kašperských Horách proběhla v květnu 2017 soutěž na dodavatele služeb odstraňování komunálních odpadů, jejímž vítězem se stala společnost Pošumavská odpadová, s.r.o., která podle všeho výrazně zvýhodňuje Kašperské Hory před okolními městy. Vyplývá to ze smluv, které má Kverulant k dispozici. Za svoz směsného komunálního odpadu totiž Kašperským Horám účtuje pouze 1665 Kč za jednu tunu vyvezeného odpadu, přičemž vzdálenost Kašperských Hor od skládky ve Štěpánovicích je 60 km. Naproti tomu město Sušice, které je štěpánovické skládce o 20 km blíže, za odvoz komunálního odpadu platí 1978 Kč za tunu. Kolik přesně platí Klatovy, město Kverulantovi odmítá sdělit s tím, že prý jde o obchodní tajemství. Kverulant je nicméně přesvědčen, že klatovští úředníci mají důvod před veřejností tajit, jak nakládají s jejími penězi. Podle jeho výpočtu z jednotlivých cen tamního známkového systému totiž platí za jednu tunu přes 2500 Kč. Přitom právě Klatovy mají ke skládce nejblíže, leží jen 5 km od ní.  

Kverulantův zmapovaný tunel, národní elektronický nástroj (NEN), kopíruje většinu hlavních principů dalších IT tunelů, ale zavádí i jednu významnou inovaci. Neřeší totiž žádný skutečný problém. NEN je software, který by měl sloužit k zadávání elektronických výběrových řízení tam, kde to zadavateli ukládá zákon. Takový program ale už dávno vyvinula řada IT firem – a není nijak drahý, může být dokonce i zadarmo. Přestože Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) za NEN již utratilo přes půl miliardy, stále není hotov. Nadále probíhají i práce na základě smlouvy, jejíž plnění Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) na začátku prosince 2016 pravomocně zakázal, protože její uzavření bylo dle vyjádření ÚOHS flagrantním porušením zákona. Jde o smlouvu s firmou DEZEDATA na dokončení NEN a jeho přizpůsobení na současnou legislativu. O tom, že práce i přes zákaz probíhají, svědčí opakované aktualizace systému NEN a získání certifikace pro NEN v únoru 2017. Proto Kverulant podal letos v březnu na vysokého úředníka MMR Ing. Stanislava Bogdanova trestní oznámení pro podezření ze spáchání tří trestných činů: zneužití pravomoci úřední osoby, maření výkonu úředního rozhodnutí a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Ing. Bogdanov je na MMR ředitel odboru elektronizace veřejných zakázek a koncesí a podle Kverulanta je to právě on, kdo je především zodpovědný za porušování zákona. Kverulanta dosti překvapilo, že Policie dnes jeho trestní oznámení odložila. Kverulant se však nevzdává snadno, a tak jeho právníci připravují stížnost k příslušnému státnímu zástupci.  Oceňte Kverulantovo úsilí o zastavení tohoto tunelu

Díky vašim nákupům jsme dostali 1 088 Kč. I vy může Kverulanta podpořit nakupováním na svých oblíbených e-shopech. Je to opravdu jednoduché. Když jdete na internetu nakupovat, vyberte si na portálu GIVT.cz obchod, kam běžně za nákupy chodíte, třeba Kasa.cz. GIVT vás do něj přesměruje a vy nakoupíte jak jste zvyklí. E-shop rozpozná, že mu zákazníka posílá GIVT a ze své marže po skončení nákupu odesílá domluvenou část Kverulantovi. Využít portál GIVT vám zabere jen několik vteřin navíc a přitom podpoříte Kverulanta a nebude vás to nic stát.

Kverulant je u nás průkopníkem datové žurnalistiky. Už v roce 2011 poprvé zmapoval ceny úklidu ve státní správě. Cílem bylo dosáhnout vypsání výběrového řízení tam, kde byl úklid kancelářských budov předražen. Cíl byl splněn a odhalením učebnicového příkladu konfliktu zájmů překročen. V letech 2009 a 2010 činila roční průměrná cena úklidu v 253 Kč za metr čtvereční.  V roce 2014 Kverulant svůj dotaz zopakoval a zjistil, že roční průměrná cena úklidu v letech 2011, 2012 a 2013 poklesla na 172 Kč za metr čtvereční. Nyní Kverulant za podpory Nadačního fondu proti korupci opět zjišťuje, jak se změnila situace v úklidu kancelářských budov v posledních letech. Zdánlivě nezáživná práce však přináší ji úsměvné momenty. To když dvě instituce píší Kverulantovi totožný dopis, že i informace nemohou poskytnout, protože neví, co to je kancelářská budova. 

Národní elektronický nástroj (NEN) je počítačový program, který má sloužit k zadávání veřejných zakázek. Program však nefunguje, nikdo jej nepotřebuje a přesto za něj stát z našich peněz už utratil půl miliardy a další stovky milionů se utratit chystá. Kverulant.org lednu marně vyzval ministryni MMR Karlu Šlechtovou, aby tento tunel konečně zastavila. V únoru v této věci podal trestní oznámení. Nyní o NENu přišla s ředitelem Kverulanta Ing. Vojtěchem Razimou diskutovat specialistka na zadávání veřejných zakázek, ředitelka společnosti OTIDEA Mgr. Kateřina Koláčková. Zde je záznam jejich rozhovoru. Další podrobnosti o NÁRODNÍM ELEKTRONICKÉM TUNELU naleznete v Kverulantově kauze.

Kverulant.org se již několik let zabývá bojem proti billboardům. Kverulant.org pomohl v roce 2012 prosadit významný zákon proti billboardům mimo města. Nyní je jeho cílem dosáhnout podobného úspěchu i ve městech a proto odpovědné orgány tlačí, aby dál pokračovali v tažení proti nebezpečnému reklamnímu smogu. Ministerstvo vnitra již v loni v dubnu zadalo dopravní fakultě ČVÚT vypracování studie s názvem Vliv reklamních zařízení na bezpečnost silničního provozu. Předmětem studie za 1,5 milionu má být zjištění vlivu reklamních zařízení na řidiče a analýza současného prostředí – stávající reklamní zařízení, zejména LED billboardy z důvodu proměnlivého obrazu, možnost regulace s ohledem na dodržování právních a technických předpisů. Dnes Kverulant zjistil, že studie, která měla být hotová nejpozději 31. dubna tohoto roku, stále ještě hotová není.

Dnešní tradiční zkouška sirén Vám má především připomenout, že je na čase podarovat Kverulanta. Děkujeme :-) 

V květnu 2015 se EU definitivně shodla, že omezí používání biopaliv ze zemědělských plodin v dopravě z původních 10 % na 7 %. EU také donutila Českou republiku zrušit k 1. lednu 2016 nulovou spotřební daň na biopaliva. Zejména bionafta se tak stala dražší než normální nafta, a to vedlo k praktickému zastavení jejího prodeje. To se jistě producentům biopaliv v čele s Andrejem Babišem nelíbilo, a tak se od minulé soboty spotřební daň na některá biopaliva opět snížila. U bionafty dokonce více než dvakrát.  Čistá bionafta FAME B100 tak už nově nepodléhá spotřební dani 4,59 Kč na litr ale pouze 2,19 Kč na litr. Připomeňme, že spotřební daň na klasickou naftu je vyšší a to 10,95 Kč na litr. Podrobnosti naleznete v kauze Drahý biOOmyl.

Jen málokdy vydává policie souhlasné stanovisko ke stavbě nového billboardu. To však není závazné, jak ukazuje nedávná Kverulantova reportáž z Brna, kde úřad nedávno prodloužil stavebního povolení oboustrannému billboardu na křižovatce ulic Drobného a Lesnické. Přestože se na této křižovatce stala jedna z největších tragických dopravních nehod a policie s prodloužením zásadně nesouhlasila a přesto, že stavební úřad obdržel žádost o prodloužení v lednu 2016, tedy v době, kdy již dávno uplynula doba trvání této dočasné stavby (31.12.2014). Za této situace měl stavební úřad zahájit řízení o odstranění předmětné dočasné stavby a nikoliv prodloužit billboardu povolení. S brněnským přístupem je kontrastu přístup pražský. Tedy alespoň v jednom konkrétním případě. Stavební úřad Prahy 4 nařídil zakrytí dvou billboardů u Jižní spojky, protože jim skončilo povolení a majitel nezajisti jejich odstranění sám.

Začínají prázdniny, a proto jsme pro vás aktualizovali seznam 50 čerpacích stanic, které za nekvalitní palivo pokutovala ČOI. V seznamu naleznete i popis dopadů zjištěných závad pro motoristy. Ten byl sestaven ve spolupráci se Světem motorů a serverem D-FENS. Pravidelné zveřejňování výsledků kontrol je především Kverulantova zásluha, když se mu v roce 2011 podařilo změnit letitou praxi ČOI. Ta od té doby zveřejňuje jednotlivá rozhodnutí, kde přesně naměřila nekvalitní pohonné hmoty a jaké závady zjistila. Z těchto jednotlivých informací sestavuje Kverulant svůj přehledný seznam. Podpořte za to Kverulanta. Zaslouží si to. 

Nezabíjí sice přímo jako při dopravní nehodě, přesto mají na svědomí životy kvůli škodlivinám, které vypouštějí do ovzduší. Řeč je o vymontovaných filtrech pevných částic. Stát slíbil větší boj proti dieselům, u kterých došlo k odstranění filtru. Zatím ale zůstává jen u řečí a hledání důvodů, proč kontroly nejdou. Odhaduje se, že dvě třetiny naftových aut v ČR a vůbec nemá filtr pevných částic nebo je nefunkční. Přesto na STK obvykle projdou. Jízda autem bez filtru skutečně škodí zdraví. Na částice z výfuků se váží další látky, které způsobují rakovinu. Proto se Kverulant.org chystá této kauze věnovat. Podpořte i vy finančně vznik této skutečně ekologické kauzy.

Pražští radní v úterý schválili pravidla pro vylepování reklam. Budou-li dodržování pravidel důsledně vymáháno, tak od začátku roku 2018 tak turisty i místní nebudou na některých místech rušit při procházkách reklamy. Jinde se velikost reklamních plakátů bude regulovat. Povoleny budou pouze tři rozměry. Zmizet by měly reklamy z památkových zón, cyklostezek, náplavek či ostrovů. V přípravě je údajně také omezení světelných reklamních poutačů. Po takové regulaci volá Kverulant v kauze DEJME LED BILLBOARDY K LEDU už dlouho. 

V žebříčku Světové banky, který řadí země podle délky stavebního řízení, obsadila Česká republika v roce 2016 130. příčku ze 189 zemí. Umístila se tak na úroveň například Papuy-Nové Guiney nebo Portorika. Cílem Kverulanta bylo přimět stát tento stav změnit a to se podařilo. Dnes byla přijata novela stavebního zákona, která omezuje prostor pro ekovyděrače, ale zároveň zachovala rozumnou možnost veřejnosti mluvit do povolování staveb. Environmentalisté napříště nebudou moci zdržovat územní a stavební řízení, ale stavební zákon jim zachoval právo vyjadřovat se k posuzování vlivu na životní prostředí (EIA). ČR tak bude mít velmi obdobnou stavební legislativu jako Německo, Rakousko a Polsko. To je úspěch, ze kterého bude mít prospěch česká ekonomika, a tím i občané. Kverulantův boj tím ale nekončí. Za dlouhé rozhodování nemohou jen ekovyděrači, ale i stát, a tak Kverulant chystá novou kauzu, tentokrát zaměřenou na dodržování úředních správních lhůt ve stavebním řízení. Podpořte Kverulanta v jeho úsilí. Na rozdíl od environmentalistů není podporován z veřejných rozpočtů.

Kverulant předstihl Transparency International ČR v počtu like na Facebooku už před několika měsíci. Nyní předstihl i organizaci Frank Bold. Vhledem k tomu, že obě organizace jsou na rozdíl od Kverulanta, štědře dotovány za veřejných rozpočtů, považujete Kverulant tohle prvenství za slušný úspěch a všem kdo mu dali like, upřímně děkuje. 

Používání Národního elektronického nástroje (NEN) pro zadávání veřejných zakázek bude povinné od 1. července příštího roku, rozhodla dnes vláda. Ministři tak nepodpořili variantu, podle které by se povinnost u zakázek malého rozsahu měla týkat státních institucí už od začátku letošního července. NEN má nahradit nynější elektronická tržiště. Systém čelí kritice kvůli vysoké pořizovací ceně a nedostatkům ve fungování. Jedním z těchto kritiků je i Kverulant. Národní elektronický nástroj považuje spíše za Národní elektronický tunel. Odložení povinného používání NENu Kveulant považuje i svůj za úspěch a v kampani proti NENu bude pokračovat. Nově chystáme video rozhovor s Kateřinou Koláčkovou z firmy Otidea na téma nedostatky NENu. Pokud nás v našem úsilí chcete a můžete podpořit, budeme vám vděčni.

 

Odmítáme peníze z veřejných rozpočtů. Naše úsilí za lepší stav veřejných věcí finančně podporují desítky firem a stovky lidí. Za poslední rok se počet laskavých žen a můžu, kteří nás podporují, zvýšil z 308 na 563. Bez jejich pochopení by naše činnost nebyla možná. Staňte se i vy naším dárcem

Systém NEN na veřejné zakázky stál půl miliardy korun. Úředníci ho ale odmítají používat. Jeden z největších IT projektů současné vlády, Národní elektronický nástroj (NEN) za půl miliardy korun, je počítačový program, který nikdo nepotřebuje a přesto za něj stát z našich peněz už utratil půl miliardy a další stovky milionů se utratit chystá. Kverulant proti NENu usedavě protestuje ve své kauze NÁRODNI ELEKTRONICKÝ TUNEL. Podle tři roky starého vládního rozhodnutí ho mají od července letošního roku využívat povinně ústřední orgány státní správy na vypisování všech svých zakázek. Jenomže úřady se mu od roku 2015, kdy je  v „nepovinném" provozu, vyhýbají. Úředníci tvrdí, že systém vytvořený v režii Ministerstva pro místní rozvoj s přispěním evropských dotací je horší než obdobné platformy soukromých firem. A nechtějí ho používat. O osudu NEN rozhodoval ve středu kabinet. Na stůl vláda dostala dvě varianty, obě přitom rovnou počítají s odkladem povinného používání NEN proti původním plánům. Nakonec se ale ministři neshodli ani na jedné z nich. Ještě v úterý ráno, před jednáním vlády, si představitelé MMR byli natolik jisti, „že to dopadne“, že už se ani nenamáhali vymýšlet příběhy o tom, jaké dobro nám NEN přinese. Náměstek MMR Vlastimil Fidler na úterní novinářské snídani konečně odhalil, proč MMR prosazuje povinné používání NEN. „…Ale když už se do NEN dalo tolik peněz, je třeba, aby ho úřady používaly,“ řekl a dodal, že druhým důvodem je zachováním kontroly nad daty. Je paradoxní, že hlavním důvodem prosazované povinnosti je strach, že se někdo zeptá, proč MMR vyhodilo z okna více jak půl miliardy korun na něco, co nefunguje a nikdo to nechce používat.  

V dubnu poslanci schválili novelu stavebního zákona společně s pozměňovacím návrhem, který by ekovyděračům napříště neumožnil zdržovat územní a stavební řízení, ale zachoval by jim pouze právo vyjadřovat k posuzování vlivu na životní prostředí (EIA). Minulý týden však Senát vrátil Poslanecké sněmovně tuto novelu. Senátoři v ní chtějí některé body upravit jinak, ale  neschválili pozměňovací návrhy, které měly zachovat dosavadní značnou míru účasti environmentalistů na povolovacích řízeních. Sněmovna by měla o předloze rozhodovat na přelomu června a července a je velmi pravděpodobné, že senátní verze bude přijata beze změny. Vládní koalice se včera nechala slyšet, že jí takto podpoří. Kverulant doufá, že nakonec budeme mít velmi obdobnou stavební legislativu jako Německo, Rakousko a Polsko a dlouhé stavební řízení se bude moci konečně zkrátit. Až se tak stane, otevře Kverulant novou kauzu, tentokrát zaměřeno na dodržování správních lhůt ve stavebním řízením. Podrobnosti naleznete v kauze  ZASTAVME EKOVYDĚRAČE.

Starosta Prahy 15 Milan Wenzl uzavřel v roce 2015 s developerem Ekospol smlouvu, kde se píše, že pokud jeho radnice opatří Ekospolu všechna stavební povolení, dostane za to dva a půl milionu korun. Obdobnou smlouvu, ale na jiný projekt uzavřel s Ekospolem i  jeho předchůdce Pavel Klega. Kverulant.org to považuje za korupční jednání, na oba podal v roce 2015 trestní oznámení a usiluje o to, aby se touto kauzou policie konečně seriózně zabývala. Nově došel dozorující státní zástupce Ondřej Vlha z Prahy 10 k závěru, že lakonické konstatování, že se „nepodařilo prokázat“ je dostatečné k zastavění vyšetřování a že Kverulant a s ním ani veřejnost nemá právo vědět, proč policie nevyšetřuje kšeftování se stavebními povoleními. Kverulant se s tím opět nesmířil a právě podává stížnost na postup státního zástupce jemu nadřízenému státnímu zastupitelství. Podpořte Kverulanta v jeho pravidelném úsilí proti korupci a staňte se jeho pravidelným dárcem.

 

V souvislosti s aférou rozdělování dotací na fotbal je dobré si připomenout, že byly doby, kdy byl sport financován jinak, než přímo ze státního rozpočtu. V roce 1956 založena společnost Sazka, která byla následující rok svěřena Československému svazu tělesné výchovy. Tu si však sportovci nechali před šesti lety vytunelovat. O Sazku se tehdy nechaly připravit samotné sportovní svazy, její akcionáři. O té doby jsou dotace ze státního rozpočtu pro český fotbal nepostradatelné a tak jsou i „nepostradatelní“ i ti, kdo o nich rozhodují. Jen na letošní rok se počítá jen pro fotbal s 625 miliony korun právě z dotací od MŠMT.  Podívejte se na naše video z roku 2013, kdy ještě bylo v živé paměti vytunelování státní loterie SAZKA. Všechno je vochystaný podle zákona, můžeme začít…

Ještě nedávno byl pravomocně odsouzený politik Karel Březina poradcem mistryně školství Kateřiny Valachové. Kverulant.org proti tomu vytrvale a opakovaně protestoval, až dosáhl Březinova odchodu z ministerstva. Nyní vychází najevo, jaká byla role Březiny při tunelování fotbalových dotací. Více reportáži Seznamu. 

Česká obchodní inspekce uskutečnila v měsíci dubnu kontrolu pohonných hmot u vybraných čerpacích stanic v ČR a zjistila, že z celkového počtu 214 odebraných vzorků vyhověly jakostním požadavkům všechny vzorky PHM. K tomuto dobrému výsledku významně přispěl i Kverulant když v roce 2011 změnil  letitou praxi ČOI a ta od té doby zveřejňuje jednotlivá rozhodnutí, kde přesně naměřila nekvalitní pohonné hmoty a jaké závady zjistila. Z těchto jednotlivých informací sestavuje Kverulant svůj přehledný seznam. Ten poslední byl sestaven ve spolupráci se Světem motoru a se serverem D-FENSA ten další bude zveřejněn počátkem července a pokud ho nechcete zmeškat, napište si o Kverulantův mailový občasník.

Senát právě neschválil novelu stavebního zákona, která by zjednodušila povolovací řízení staveb a která by  ekovyděračům napříště neumožnila široce zdržovat územní a stavební řízení. Kverulant z tohoto výsledku smutný, protože je přesvědčen, že by ekovyděrači zastaveni být měli. Posuďte jeho argumenty v kauze  ZASTAVME EKOVYDĚRAČE.

Internetová televize Stream natočila v rámci cyklu Fenomén reportáž na téma český reklamní smog.  Hostem pořadu byl i ředitel Kverulanta Ing. Vojtěch Razima.

Pražský zastupitel Karel Březina byl v roce 2014 pravomocně odsouzen za spáchání podvodu v pražském dopravním podniku, kde jako předseda dozorčí rady neoprávněně pobíral odměny. Od  července 2016 se stal externím poradcem ministryně školství Kateřiny Valachové. Kverulant.org proti tomu jako jediný vytrvale a opakovaně protestoval a nyní konečně dosáhl Březinova odchodu z ministerstva. Případ Karla Březiny byl velmi důležitý, politici zase sondovali, co si mohou dovolit. Pokud by se Březina na ministerstvu nakonec udržel, byla by to špatná zpráva pro veřejnost a dobrá zpráva pro všechny politické strany. Trvalá přítomnost odsouzeného zločince ve vrcholné pozici ve státní správě by znamenala, že si politici mohou opravdu hodně. Proto také proti jmenování Březiny nikdo z politiků nic nenamítal. To je do určité míry pochopitelné. Co však pochopitelné není, je skutečnost, že ze všech protikorupčních organizací proti Březinovi na MŠMT protestoval pouze Kverulant.org. Podrobnosti naleznete v Kverulantově kauze ODSOUZENÝ POLITIK KAREL BŘEZINA NA MINISTERSTVO NEPATŘÍ.  

Ze souhrnné zprávy Evropské komise o kvalitě motorových paliv v členských zemích EU vyplývá, že Česká republika je na tom oproti evropskému průměru dlouhodobě lépe. V roce 2015 bylo v Česku zjištěno 1,2% vadných vzorků u benzínu a 0,2% u nafty, zatímco v EU to bylo 2,7% u benzínu a 0,8 % u nafty.  K tomuto dobrému výsledku významně přispěl i Kverulant když v roce 2011 změnil  letitou praxi ČOI a ta od té doby zveřejňuje jednotlivá rozhodnutí, kde přesně naměřila nekvalitní pohonné hmoty a jaké závady zjistila. Z těchto jednotlivých informací sestavuje Kverulant svůj přehledný seznam. Ten poslední byl sestaven ve spolupráci se Světem motoru a se serverem D-FENSA ten další bude zveřejněn počátkem července a pokud ho nechcete zmeškat, napište si o Kverulantův mailový občasník.

Jen málokdy vydává policie souhlasné stanovisko ke stavbě nového billboardu. To však není závazné, jak ukazuje Kverulantova reportáž z Brna, kde úřad nedávno prodloužil stavebního povolení oboustrannému billboardu na křižovatce ulic Drobného a Lesnické. Přestože se na této křižovatce stala jedna z největších tragických dopravních nehod a policie s prodloužením zásadně nesouhlasila. Kverulant již od roku 2013 usiluje o to, aby napříště bylo policejní stanovisko  závazné. Po této změně by se výrazně zvýšila šance, že už nebudou povoleny téměř žádné nové reklamní hyzdiče ohrožující bezpečnost na silnicích. Kverulant koncem dubna v této věci opět zaslal dopis ministrovi dopravy, vnitra a ministryni pro místní rozvoj. Z oslovených ministrů odpověděl jen ministr dopravy Dan Ťok. Ten dnes Kverulantovi napsal, že děkuje za podmět, ale nyní mají na ministerstvu plné ruce práce s chystaným odstraňováním billboardů od dálnic a silnic I. třídy.  Podpořte Kverulantovo vytrvalé úsilí a staňte se jeho dárcem

O víkendu byl zveřejněn článek s názvem Fatální selhání protikorupčních iniciativ. Autor Jiří Sezemský v něm konstatuje, že nezisková scéna Babišovy kauzy ignoruje, protože je s Babišem značně propojena. Kverulant.org s tímto tvrzení souhlasí, ale dovoluje si upozornit, že on s Babišem nikdy nekamarádil. Naopak Andreje Babiše již dávno zařadil na svůj BLACKLIST a to za kauzu DRAHÝ BIOOMYL, přesněji za prosazování podpory pro svůj byznys s biopalivy. Na rozdíl od jiných, si Kverulant nikdy nevzal dar od Andreje Babiše a ani od žádného jiného politika. Kverulant dokonce nedávno vrátil dar Radimovi Jančurovi, protože se ukázalo, že i on se nechal zlákat možností neplatit daně prostřednictvím korunových dluhopisů. 

Kverulant se bojem proti billboardům zabývá již od svého vzniku v roce 2009. Díky němu zmizí již letos v září billboardy od dálnic a silnic I. třídy.  Kverulant na jaře 2017 odhalil, že billboardaři v Praze kvůli svému byznysu poškozují veřejnou zeleň.  Křiklavým příkladem je situace podél ulice 5. května, zejména poblíž jejího křížení s pěší lávkou ze Spořilova.  Tam na pozemcích patřících Praze došlo uřezání vršků stromů, které bránily výhledu na billboardy. Postižené stromy tak byly připraveny cca o 40 % potenciálu dožití, byla zcela potlačena jejich sadovnická funkce prostorově odstínit přilehlou lávku a rovněž byl výrazným způsobem umenšen jejich potenciál hlukově izolační a prachově izolační funkce, kvůli které lemují oblast severojižní magistrály. Kverulant v dubnu 2017 podal v této věci České inspekci životního prostředí podmět k zahájení správního řízení. Inspekce provedla na základě Kverulantova podmětu šetření a nyní konstatovala, že „stromové dřeviny mají korunu zakráceny podle hrany billboardu tak, aby je nezakrývaly. Dotčena je více než 1/3 korun stromů. Byly provedeny podstatné a trvalé zásahy snižující společenskou, estetickou a ekologickou funkci dřevin.“ Inspekce Kverulanta dále informovala, že se jí zatím nepodařilo vypátrat viníka, ale pracují na tom. Kverulant chápe, že z hlediska je práva je třeba viníka řádně usvědčit, nicméně Kverulant je naprosto přesvědčen, že nezákonné poškození veřejné zeleně si objednal majitel billboardů, firma BigBoard.  Kverulant je  také přesvědčen, že z hlediska hlukově izolační funkce by bylo nejvhodnější odstranit většinu plakátovacích ploch u silnic a dálnic v intravilánu města a nahradit je nejlépe drobnolistou zelení. Pokud i vy fandíte zeleni více než billboardům, můžete Kverulanta finančně podpořit v jeho vytrvalém boji proti reklamním hyždičům.

V úterý Kverulant vydal tiskovou zprávu o tom, že ÚOHS opět MMR zakázal podepsat smlouvy na další dodávku pro Národní elektronický nástroj pro zadávání veřejných zakázek (NEN). Včera na základě Kverulantovi přinesla iDNES.cz o NENu článek s názvem Stát platí velké peníze za systém na zakázky. Jenže zájem o něj není zájem.

V České republice zatím mají takzvané environmentální organizace zákonem garantované možnosti dlouhé roky zdržovat nejen soukromé projekty, ale i veřejně prospěšné stavby. Cílem Kverulanta v kauze  ZASTAVME EKOVYDĚRAČE je tento stav změnit. Počátkem dubna poslanci schválili novelu stavebního zákona, který zjednodušuje povolovací řízení staveb a který ekovyděračům napříště neumožní zdržovat územní a stavební řízení, ale budou se moct vyjadřovat jen k posuzování vlivu na životní prostředí (EIA).  Nyní je novela stavebního zákona v Senátu. Ústavně-právní výboru Senátu ji ke schválení nedoporučil, ale včera odpoledne o návrhu novely jednal další senátní výbor, tentokrát hospodářský. Ten novelu naopak podpořil. Senátoři budou o novele hlasovat na konci května, v případě jejího schválení by mohla nabýt účinnosti od ledna 2018. Kverulant doufá, že novela stavebního zákona nakonec projde a ČR tak bude mít velmi obdobnou stavební legislativu jako Německo, Rakousko a Polsko. Kverulant.org je hrdý, že svojí kauzou přispěl k chystané změně stavebního práva, ze které bude mít prospěch česká ekonomika, a tím i občané ČR. Podpořte Kverulanta v jeho úsilí. Na rozdíl od environmentalistů není podporován z veřejných rozpočtů. 

Národní elektronický nástroj (NEN) je počítačový program, který nikdo nepotřebuje a přesto za něj stát prostřednictvím MMR utratil už půl miliardy a další stovky milionů se utratit chystá. Kverulant.org nedávno podal trestní oznámení protože MMR přes zákaz ÚOHS dál realizuje smlouvu. Nyní ÚOHS zakázal MMR uzavřít další smlouvu na NEN.  Oceňte Kverulantovo úsilí o zastavení tohoto tunelu

Kverulantův nedávno zmapovaný tunel, národní elektronický nástroj (NEN), kopíruje většinu hlavních principů dalších IT tunelů, ale zavádí i jednu významnou inovaci. Neřeší totiž žádný skutečný problém. NEN je software, který by měl sloužit k zadávání elektronických výběrových řízení tam, kde to zadavateli ukládá zákon. Takový program ale už dávno vyvinula řada IT firem – a není nijak drahý, může být dokonce i zadarmo. Přestože Ministerstvo pro místní rozvoj za NEN již utratilo přes půl miliardy, stále není hotov. Nadále probíhají na  programu NEN i práce na základě smlouvy, jejíž plnění Úřad na ochranu hospodářské soutěže na začátku prosince 2016 pravomocně zakázal. Podle Kverulanta to naplňuje skutkovou podstatu maření výkonu úředního rozhodnutí a Kverulant v této věci nedávno podal trestní oznámení. V lednu 2017 vypsalo MMR další zakázku na zajištění technické podpory pro NEN za 100 mil. Kč za rok. Předmětem soutěže je 85 položek (60 ks počítačového vybavení od IBM, DELL a Cisco a 25 položek podpory SW). Mezi požadovanými standardními položkami je i 5 kusů software od firmy Tesco SW. Zatímco dodavatelů HW a SW od firem IBM, DELL, Cisco a Oracle najdete v ČR desítky, produkty firmy Tesco SW prodává jen samotné Tesco SW. Nebude to tedy nejlepší cena nebo kvalita, co rozhodne o výherci 100 milionů korun. Rozhodne to Tesco SW. Nejen Kverulant došel k závěru, že i tato zakázka byla vypsána diskriminačním způsobem. Ke stejnému závěru nyní došel i ÚOHS. Minulý pátek rozhodl, že MMR postupovalo v této zakázce nezákonně. Navíc UOHS opět uložil MMR zákaz uzavřít smlouvu do pravomocného ukončení tohoto správního řízení.

Zákon o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím dává státu možnost vymáhat škodu po úřednících, kteří se podíleli na vydání nezákonného rozhodnutí nebo na nesprávném úředním postupu.  Kverulant.org odhalil, že stát po chybujících úřednících vymáhá takové škody zcela  nedostatečně. Kverulantovým cílem je tento stav změnit. Proto Kverulant v dubnu 2017 opět dopisem vyzval předsedu vlády, ministry financí a spravedlnosti, aby se konečně zasadili o změnu. Z oslovených institucí odpovědělo pouze ministerstvo financí, které má s vymáhání škody po svých úřednicích nejméně másla na hlavě. Právě finance na i základě Kverulantových zjištění připravily novelu zákona, která úřadům přikazuje vymáhat škody po chybujících úřednících a nyní však v dopise Kverulantovi konstatují, že tuto změnu však nakonec zamítla legislativní rada vlády. Podrobnosti naleznete v kauze JAK ÚŘEDNÍCI PLATÍ ZA SVÉ CHYBY.

Dnes začíná další schůze poslanecké sněmovny. Kverulant.org odhalil, že bude opět ve hře významné změkčení pravidel pro odstraňování billboardů, které má nastat již v září tohoto roku.  Pod bodem 140 je ukryt  návrh poslance Jaroslavy Foldyny (ČSSD), který opět podstatně rozšiřuje definici takzvaného zastavěného území podél komunikací, ze kterého billboardy nebudou muset zmizet. Poslanec Foldyna přitom v lednu ve sněmovně prohlásil, že svůj návrh stáhne. Kverulant je přesvědčen, že i tento pokus billboardové lobby bude stejně neúspěšný, jako nedávný návrh na záchranu billboardů, který chtěl protlačit poslanec ODS a někdejší ministr zemědělství a dopravy Petr Bendl.  Ten sněmovnou minulý měsíc neprošel i díky tomu, že na něj Kverulant.org včas upozornil.  Oceňte Kverulantovu práci a podpořte ho finančně.

Plzeňská radnice vzdala záměr regulovat ve městě velkoplošnou pouliční reklamu. Úřady přitom měly připravený návrh vyhlášky, která dávala reklamě pravidla především v centru města. Kverulant je z toho smutný. 

V politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se ukazuje, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Kverulantův black list je toho důkazem. Cílem této kauzy je upozornit na politiky, kteří pro konkrétní důvody nezaslouží podporu veřejnosti. Nově na něj byl zařazen poslanec Petr Bendl, který se nedávno pokusil zachránit billboardy přílepkem k zákonu o řidičských průkazech. Jeho návrh však sněmovnou neprošel a velká kácení billboardů by tak mělo nastat již v září tohoto roku.

Andrej Babiš nebyl na Kverulantův BLACKLIST zařazen ani za lhaní kolem nákupu dluhopisů, ani kauzu za kauzu Čapí hnízdo a dokonce ani za úkolování novinářů, i když by si to nepochybně zasloužil. Andrej Babiš získal Kverulantovu nominaci mnohem dřív a to za kauzu DRAHÝ BIOOMYL, přesněji za prosazování podpory pro svůj byznys s biopalivy

Kverulant.org je hrdý, že se respektovaná česká společnost UNIMEX GROUP stala jeho dárcem. Společnost vznikla v roce 1991 a postupně se stala jednou z dominantních obchodních skupin působících na českém trhu. Mezi jejich nejznámější firmu patří Travel Service, který je největší českou leteckou společností, která od svého vzniku v roce 1997 výrazně expandovala a dnes působí v České republice, na Slovensku, v Maďarsku a Polsku, kde má své dceřiné společnosti. Děkujeme.

Kverulant.org je přesvědčen, že pokud ministryni školství radí zločinec odsouzený za podvod v dopravním podniku, je to arogantní výsměch veřejnosti a několikrát vyzval ministryni, aby ho odvolala. Marně. Ani server iROZHLAS.cz nebyl v komunikaci s ministerstvem školství příliš úspěšný. V dubnu 2017 podal  na ministerstvo žádost podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Redakce žádala o kopie veškerých dohod o pracovní činnosti, respektive veškerých smluvních vztahů uzavřených s Březinou a také kopie všech kopie výstupů, které Březina v rámci svého poradenství pro ministerstvo odevzdal. Ke konci měsíce dorazila dvoustránková odpověď. V té úřad nezaslal ani kopie pracovních dohod, které s Březinou uzavřel, ale ani jediný výstup, kterým by vlivný člen sociální demokracie poskytoval úřadu ministryně Kateřiny Valachové poradenství. „Co se týče předmětu výkonu práce, poradenská činnost byla prováděna formou ústních oponentur a konzultací," napsala v odpovědi Martina Postupová, ředitelka odboru právního a správního. Nicméně redakci se podařilo zjistit, že za to zatím od úřadu inkasoval 212 tisíc korun.

Cílem Kverulanta v kauze PARAZITÉ NA PARKOVIŠTI VYHRAZENÉM PRO TĚLESNĚ POSTIŽENÉ bylo potrestání řidičů parazitujících na výhodách tělesně postižených. To se podařilo. Již bylo zabaveno více než 100 falešných kartiček pro údajné tělesně postižené. Postupem času převzal Kverulantův nápad označovat špatně parkující auta ošklivou samolepkou specializovaný server a tak byla tato kauza nedávno uložena do Kverulantova archivu. 

Pražský zastupitel Karel Březina byl v roce 2014 pravomocně odsouzen za spáchání podvodu v pražském dopravním podniku, kde jako předseda dozorčí rady neoprávněně pobíral odměny. Od 1. července 2016 se stal externím poradcem ministryně školství Kateřiny Valachové. Kverulant.org proti tomu protestoval od Březinova jmenování. Dnes byl Březina zadržen policií v souvislosti dotačními podvody ve sportu. Kverulant.org dnes znovu dopisem vyzval ministryni, aby Březinu z funkce již konečně odvolala, protože je přesvědčen, že jeho působení na ministerstvu je arogantním výsměchem veřejnosti.  Pokud si i vy myslíte, že odsouzený podvodník na ministerstvo nepaří, podpořte finančně Kverulanta v jeho boji.

Tak už zase kvete řepka. A letos jí bylo zaseto zase o něco víc než loni.  Kverulant natočil o pěstování řepky krátký film.  Jmenuje se ŽLUTÁ NEMOC a uvádí nejdůležitější argumenty proti pěstování řepky ve velkém. Podpořte nás v boji proti státem podporovanému škodlivému nesmyslu.

Včera jsme Radimovi Jančurovi vrátili jeho dar, protože se nám nelíbilo, že i on, který ve veřejném prostoru pléduje za morálku a transparentnost, použil k daňové optimalizaci korunových dluhopisů. Náš krok vyvolat vesměs pozitivní reakce, ale i polemiku. Zajímavý článek uveřejnila Anna Vančová v Krajských listech. Klade v něm otázku, zda  máme na osoby, které vstoupily do veřejného prostoru, politiky, ale i další ´aktivisty´ a la Jančura klást vyšší morální nároky a odpovídá, že ne. My jsme přesvědčeni o opaku, protože pokud veřejný prostor opanuje pouze legalita průměrnosti, bude to zoufale málo. Nicméně její článek rozhodně stojí za přečtení. 

Návrh na záchranu billboardů u silnic, který chtěl protlačit poslanec ODS a někdejší ministr zemědělství a dopravy Petr Bendl, Sněmovnou nakonec dnes neprošel. I díky Kverulantovi. Velkoformátové reklamy mají podle platného zákona zmizet od dálnic a silnic I. třídy od září letošního roku.

Možnost neplatit daně prostřednictvím korunových dluhopisů zlákala nejen Andreje Babiše, ale i podnikatele Radima Jančuru. Koncem roku 2012 založil společnost Student Agency holding se základním jměním dva miliony korun. Ta vzápětí emitovala dluhopisy za 900 milionů korun. Vše nasvědčuje tomu, že do společnosti Student Agency holding žádné peníze nepřitekly a účelem bylo pouze snížení daňové zátěže této společnosti a absence povinnosti platit daně ze splátek dluhopisů, které plynou Radimu Jančurovi. Kverulant.org to považuje za neetické a nevkusné zejména od člověka, který ve veřejném prostoru často vyjadřuje k etice a transparentnosti podnikání. Proto Kverulant dnes Student Agency vrátil dar ve výši 10 tisíc korun, který mu v roce 2012 poskytl. Kverulant také odmítá od politiků a z veřejných rozpočtů. Kverulantovo úsilí za lepší stav veřejných věcí finančně podporují stovky lidí a desítky firem. Bez jejich pochopení by naše činnost nebyla možná. Staňte se i vy Kverulantovým dárcem.

Že billboardy k silnicím nepatří, protože ohrožují bezpečnost provozu, tvrdí Kverulant už dávno a proto se významně zasadil o prosazení zákona proti nim. A ty také začnou v září tohoto roku masivně mizet. Tvrdí to ministr dopravy Dan Ťok v rozhovoru pro středeční vydání deníku Právo. Sněmovna by měla podle jeho názoru zamítnout návrh Petra Bendla (ODS), aby si obce samy rozhodovaly o tom, zda je budou mít na svém území, či nikoliv. Ministr chystá po letošním 30. srpnu velkou akci, kdy Ředitelství silnic a dálnic bude billboardy masově likvidovat.

Když mocní nehrají s veřejností fér, bráníme ji.  Podívejte se, jak se nám to daří. Uveřejnili jsme první seznam pumpařů se špatným benzínem. Přiměli jsme  ŘSD odstranit skoro 600 billboardů. Odhalili jsme nesmyslnost sKaret a pomohli zastavit jejich vydávání. Dotlačili jsme pražské strážníky k zabavení téměř 60 falešných označení pro tělesně postižené,. Odkryli jsme rekordní plýtvání ve státní správě při nákupu kancelářských potřeb a při zajišťování úklidu. Odhalili největší tunel v dějinách českého IT, zastavili 100 milionový tunel v Dopravním podniku hlavního města Prahy a snížili plýtvání při nákupech počítačů ve státní správě. Jedna z našich nejúspěšnějších kauz se jmenovala KILL BILLBOARDS aneb napišme jim. Splněným cílem této kauzy bylo přijetí zákona zakazujícího billboardy na dálnicích. 

V květnu 2012 byla přijata novela zákona o pozemních komunikacích, která zakazuje nejnebezpečnější billboardy. Podle této novely billboardy zmizí od dálnic a silnic I. třídy nejpozději  1. září 2017. Přijetí tohoto zákona bylo vyvrcholením Kverulantovy kampaně. Kverulan.org již zaznamenal tři útoky billboardové lobby na tento zákon. Nejprve poslanec Stanislav Berkovec (ANO) v dubnu 2016 předložil do parlamentu návrh, který by tento termín oddálil o pět let. I díky Kverulantovi tento návrh neprošel. Pak se v květnu pokusil prosadit zájem billboardové lobby poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD). Podstatou jeho návrhu bylo podstatné rozšíření takzvaného zastavěného území podél komunikací, ze kterého billboardy nebudou muset zmizet. Jeho první pokus byl neúspěšný, ale Foldyna v loni v listopadu předložil svůj pozměňovací návrh k silničnímu zákonu znovu. Kverulant.org tehdy poslance Foldynu obvinil, že svůj názor prosazuje za značné podpory billboardové lobby a problematické aktivitě Foldyny se dostalo značné publicity. To nakonec vedlo k tomu, že Foldyna minulý pátek ve sněmovně prohlásil, že svůj pozměňovací návrh stáhne. Kverulantovi se již podařilo odvrátit již tři útoky billboardové lobby na zákon proti dálničním billboardům. Oceňte Kverulantovy úspěchy úsilí finančním darem. 

ZACHOVEJTE KLID, papaláši nakonec nevyhrají. Zvláště když i Vy začnete podporovat Kverulanta. Staňte se Kverulantovým pravidelným dárcem a věnujte mu každý měsíc 30 korun. Vaše koruna denně pomůže měnit věci k lepšímu.

Dnes je mezinárodní den proti korupci a tak nám dovolte připomenout si naši nejúspěšnější protikorupční kauzu JAK KVERULANT ZASTAVIL TUNEL V DOPRAVNÍM PODNIKU. Šlo o dodávku předražené ostrahy. Kverulantovi se podařilo tento tunel odhalit a v červnu 2015 i definitivně zastavit. Díky Kverulantovi tak Dopravní podnik, resp. daňoví poplatníci nepřišli o 110 milionů korun. Nespíme na vavřínech a proti korupci bojujeme dál. V srpnu 2016 jsme odhalili další tunel v DPP. DPP zaplatil za rekonstrukci objízdné koleje ve Vokovicích firmě EDIKT 50,5 milionů. Cena prací však byla prokazatelně maximálně 29,5 milionů korun. Kverulantovým cílem je potrestání organizátorů tohoto tunelu, a proto podal trestní oznámení, které policie právě vyšetřuje. 

I my si dnes připomínáme den vzniku samostatného československého státu. 

P.S. Další Kverulantovy vtipy může vidět zde.

Stát s námi občas nehraje fér a my se to snažíme změnit. Řešíme konkrétní problémy a dotahujeme naše projekty do zdárného konce. Přiměli jsme ČOI zveřejňovat výsledky kontrol čerpacích stanic a to způsobil velký nárůst kvality. Zastavili jsme chystaný tunel v dopravním podniku a zachránili tak 100 milionů korun. Díky nám v září příštího roku zmizí z dálnic všechny billboardy.  Máme úspěchy a proto bychom rádi zdvojnásobili naši kapacitu. Prosím pomozte nám s tím. Staňte se naším pravidelným dárcem a věnujte nám každý měsíc 30 korun.  Vaše koruna denně pomůže měnit věci k lepšímu.