Nahoru

Kde raději netankovat

 


Cílem Kverulanta bylo dosáhnout pravidelného zveřejnění seznamu všech pumpařů, kteří prodávali nekvalitní pohonné hmoty. Cíl byl v roce 2011 splněn a od té doby se postupně výrazně zvýšila kvalita benzínu i nafty do té míry, že za první polovinu roku 2016 nebyl odhalen jediný vzorek nekvalitního benzínu.​ Oceňte Kverulantův úspěch a finančně jej podpořte

V lednu 2017 jsme pro vás aktualizovali Kverulantův seznam čerpacích stanic pokutovaných ČOI pokutou vyšší než 100 tisíc korun. V seznamu naleznete informace o pokutách od počátku roku 2014. Pokud vás zajímají jednotlivá rozhodnutí o pokutách, naleznete je na stránkách ČOI.

Zveřejňování výsledků kontrol je výsledkem Kverulantovy dvouleté práce. Kverulantovi se v roce 2011 podařilo změnit letitou praxi ČOI a ta od té doby zveřejňuje, kde přesně naměřila nekvalitní pohonné hmoty. To vedlo k významnému nárůstu kvality prodávaných pohonných hmot. V roce 2015 byla kvalita benzinu a nafty nejlepší za posledních 14 let, když ČOI zjistila při kontrolách nejméně nekvalitních vzorků od roku 2001. Předpisům tehdy nevyhovělo pouze 32 vzorků z 2723 odebraných, tedy 1,2 procenta. Rok před tím to byla tři procenta.

Zvyšování kvality pokračovalo i v roce 2016. Za první polovinu tohoto roku už nebyl odhalen jediný vzorek nekvalitního benzínu. Více v reportáži ČT z července 2016.

Připomeňte si s námi, co všechno předcházelo pravidelnému zveřejňování.  ČOI rok co rok odhalovala rekordní výskyt špatného benzínu a nafty. A rok co rok nám tajila, kdo a kde ony nekvalitní pohonné hmoty prodává. Kverulant.org se s tímto stavem nechtěl smířit a po ročním marném čekání na soud s ČOI zvolil jinou taktiku. V roce 2011 poslal na ČOI dva dotazy. Nejprve se zeptal na seznam všech kontrol a po čase na seznam všech pump, které prošly. Kverulant porovnal oba seznamy a výsledek byl na světě. Zveřejnění seznamu vyvolalo velkou mediální odezvu:

Paralelně se zveřejněním Kverulantových seznamů pokutovaných pumpařů běžela Kverulantova žaloba proti ČOI. Po mnoha urgencích bylo první jednání nařízeno v lednu 2011 a soud dal Kverulantovi za pravdu. Rozsudek je k dispozici zde. V rozsudku se uvádí, že ČOI neměla pro nezveřejnění seznamů dostatečné právní důvody:

ČOI už nemohla dále tvrdit, že uveřejňování seznamů odporuje zákonu. A pak už to šlo rychle. ČOI svolala tiskovou konferenci a zveřejnila výsledky. Díky Kverulantovu úsilí dnes každý může vědět, kde nemá tankovat, a čerpaček s nekvalitním palivem ubývá. Poděkování patří též společnosti SECURITAS, přednímu poskytovateli bezpečnosstních služeb. Bez jejího přispění by tato kauza nevznikla .

Tato kauza byla úspěšně dokončena, ale další na Kverulanta teprve čekají. Pomozte Kverulantovi v boji za nápravu věcí veřejných. Věnujte mu každý měsíc 30 korun. I vaše koruna denně pomůže měnit věci k lepšímu. Podpořit Kverulanta můžete i jednorázovým darem. Kverulanta můžete podpořit i nakupováním na svých oblíbených e-shopech. Je to jednoduché, zabere vám to jen několik vteřin. A co je nejdůležitější, při nákupu nezaplatíte nic navíc.