Nahoru

ODSOUZENÝ POLITIK KAREL BŘEZINA NA MINISTERSTVO NEPATŘÍ

Pražský zastupitel Karel Březina byl v roce 2014 pravomocně odsouzen za spáchání podvodu v pražském dopravním podniku, kde jako předseda dozorčí rady neoprávněně pobíral odměny. Od 1. července 2016 se stal externím poradcem ministryně školství Kateřiny Valachové. Kverulant.org proti tomu protestuje a jeho cílem je dosáhnout Březinova odchodu z ministerstva. Pokud si i vy myslíte, že odsouzený podvodník na ministerstvo nepaří, podpořte finančně Kverulanta v jeho boji.

V politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se ukazuje, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Kverulantův blacklist je toho důkazem. Tento seznam je výčtem politiků, kteří figurovali nebo figurují v Kverulantových kauzách a kteří podle Kverulanta nejsou těmi nejlepšími z nás. Jeden z politik z tohoto seznamu však má výjimečné postavení. Tímto politikem je Karel Březina, který byl jako jeden z mála pravomocně odsouzen v souvislosti s působením ve veřejné správě.

Pražský městský soud 29. října 2014 uložil Březinovi roční podmíněný trest s patnáctiměsíční zkušební dobou. Podle pravomocného rozsudku pobíral Březina od března 2007 do srpna 2011 plat v pražském dopravním podniku neoprávněně, protože funkci předsedy dozorčí rady vykonávat nesměl. Působil totiž také v dozorčí radě firmy Porcela Plus, na jejíž majetek byl vypsán konkurz. Podle soudu Březina zamlčel valné hromadě dopravního podniku okolnosti, které tvořily zákonnou překážku jeho členství v dozorčí radě. Jakožto člen několika rad přitom byl v těchto záležitostech dostatečně zběhlý. Aby nebyl, když před soudem nestál poprvé. Už v roce 2011 byl soudem a hrozily mu až dva roky vězení za to, že zatajil svoje angažmá ve dvou zkrachovalých firmách a nechal se pak zvolit do dozorčí rady další společnosti, což se podle zákona nesmí. Jeho případ tehdy dostal na stůl soudce z Prahy 2 Ondřeje Havlína, který ho obžaloby během pár stání překvapivě zcela zprostil. Rok po Havlínově osvobozujícím verdiktu začala soudce kvůli podezření, že bere úplatky za ohýbání některých svých případů, odposlouchávat a monitorovat policie. A ta vedle řady důkazů o Havlínově korupci při řešení kauz dopravních nehod a řízení v opilosti, za niž byl v roce 2015odsouzen na 6,5 roku do vězení, přitom zaznamenala i soudcovo vyprávění, kterak to vlastně bylo s Březinovým zprošťujícím rozsudkem. Havlín si s Březinou údajně sedl do auta a řekl mu, jak to u soudu s ním bude probíhat. Udělám to a to a to, vyprávěl Havlín. Kouzelné „to“ bylo, že ho zprostí viny, protože Březina uvěřil pochybnému právnímu posudku, že účast ve zkrachovalých firmách vlastně není na překážku pro další funkce v jiné společnosti, a že tedy jednal neúmyslně. Havlín se také pochlubil, že jeho rozsudek byl tak dobře udělaný, že s tím nehnul ani odvolací soud. Politik, který byl tehdy náměstkem pražského primátora, mu měl podle soudcova povídání v jednu chvíli nabízet za zprošťující rozsudek údajně i peníze, ty ale soudce nechtěl. Podle jeho zachyceného vyprávění byla zajímavější nabídka, že až sociální demokraté vyhrají volby, Březina dostane funkci a pomůže mu dostat se zpátky do diplomacie, v níž Havlín působil v devadesátých letech a toužil se do ní vrátit.

Jak už bylo řečeno, soud v říjnu 2014 Březinu pravomocně odsoudil. Březinovi se však rozsudek nelíbil do té míry, že na soudkyni podal žalobu. Neuspěl s ní ani u obvodního, a v říjnu 2016 ani u odvolacího soudu, který navíc Březinovi nařídil zaplatit náklady spojené s řízením. 

Na konci července 2016 na veřejnost prosákla informace, že Březina má stát novým externím poradcem ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD), kde bude mít na starosti komunikaci s regiony a sport. Na konci srpna se ukázalo, že tato informace nebyla přesná. Březina jako poradce ministryně pro oblast kontaktů s regiony nastoupil již 1. července. Dle jeho slov k tomu má dobré předpoklady: „Mám určité zkušenosti už tím, že dlouho působím v největším regionu, v Praze.“

Zákon 234/2014 Sb., o státní službě, se sice nevztahuje na poradce člena vlády, ale po ostatních uchazečích o práci na ministerstvu požaduje v § 25 odst. 1 písm. d) trestní bezúhonnost. Podle zákona se za bezúhonného nepovažuje ten, kdo byl pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin nebo pro trestný čin proti pořádku ve věcech veřejných z nedbalosti, pokud odsouzení nebylo zahlazeno nebo pokud se na pachatele nehledí, jako by nebyl odsouzen. Je evidentní, že Karel Březina nesplňuje definici bezúhonnosti, a tak by podle zákona o státní službě mohl být na ministerstvu zaměstnán pouze jako pracovník, který vykonává pouze pomocné, servisní nebo manuální práce. Pravomocně odsouzený Březina by nemohl ani učit. Podle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících může být pedagogickým pracovníkem jen ten, kdo je bezúhonný. Bezúhonnost se pokazuje před vznikem pracovněprávního vztahu předložením výpisu z evidence rejstříku trestů. Výpis nesmí být starší než 3 měsíce. 

ČSSD v roce 2010 zveřejnila propagační video Magnificent 12 Dvanáct statečných. Spot je natočený v angličtině s českými titulky a tváří se jako reklama na nový film. Hned na začátku klipu se divák seznámí s padouchy, proti kterým hodlá ČSSD statečně bojovat. Vizuálně poměrně odpudivý člověk kouří v hotelovém baru doutníky, pije whisky a nechává se oblažovat třemi spoře oděnými dívkami. Kdyby typově tak moc nepřipomínal právě Karla Březinu, kterého ministryně Valachová vzala na ministerstvo na ministerstvo, bylo by vše v pořádku. 

Kverulant.org je přesvědčen, že pokud ministryni radí zločinec odsouzený za podvod v dopravním podniku, je to arogantní výsměch veřejnosti. Kverulant.org odeslal 1. srpna 2016 dopis ministryni Valachové. Protože Kverulant tehdy ještě nevěděl, že Březina již na ministerstvo nastoupil,  vyzval v dopise paní ministryni, aby se znovu zamyslela nad tím, jaký vzkaz tím vysílá veřejnosti, a vybrala si za poradce někoho bez kriminální minulosti. Jen málokoho asi překvapí, že ministryně Valachová Kverulantovi neodpověděla v obvyklé lhůtě třiceti dnů. Proto Kverulant.org reakci ministryně Valachové  na začátku září 2016 urgoval.

Kverulant.org se také zeptal bývalého politického vězně a glosátora Jiřího Stránského co si o tom myslí. Jiří Stránský v rozhovoru pro Kverulanta na adresu Karla Březiny řekl: „42 let komunismu odnaučilo lid této země studu a přesvědčilo je, že není rozdíl mezi špatným a dobrým svědomím.“   

Případ Karla Březiny je velmi důležitý, politici zase sondují, co si mohou dovolit. Pokud se Březina na ministerstvu nakonec udrží, bude to špatná zpráva pro veřejnost a dobrá zpráva pro všechny strany a nejen pro ČSSD. Proto také proti jmenování Březiny nikdo z politiků nic nenamítá.

Kverulant.org prosí o finanční podporu ve svém boji za lepší správu věcí veřejných. Staňte se i vy Kverulantovým pravidelným dárcem. Věnujte nám každý měsíc 30 korun. Vaše koruna denně pomůže měnit věci k lepšímu. Kverulanta můžete podpořit i jednorázovým darem. Čeká ho ještě mnoho práce a mnoho výdajů. Kverulanta můžete podpořit i nakupováním na svých oblíbených e-shopech. Je to jednoduché, zabere vám to jen několik vteřin. A co je nejdůležitější, při nákupu nezaplatíte nic navíc.