Nahoru

Archiv novinek

Agrofert patří Babišovi

Z nově odhalených notářských zápisů, kterými byly založeny Babišovy svěřenské fondy, vyplývá to, co jsme všichni stejně věděli. Agrofert patří Andreji Babišovi. Premiér ve  svých fondech figuruje jako zakladatel a jediný obmyšlený, tedy ten, komu plyne ze spravovaného majetku zisk. „Prvním a do své smrti jediným obmyšleným je Zakladatel (Andrej Babiš ). Při ukončení správy Svěřenského fondu vydá svěřenský správce veškerý majetek ve Svěřenském fondu obmyšlenému,“ píše se shodně ve statutech Babišových svěřenských fondů pod označením AB private trust I a II.

V případě, že Babiš skončí v politice, koncern se podle statutů „bez zbytečného prodlení“ vrátí do jeho výlučného vlastnictví. „Zakladatel nebude vykonávat funkci poslance v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky ani funkci člena vlády České republiky a doručí svěřenskému správci oznámení o ukončení správy Svěřenského fondu,“ vyjmenovává dokument jednu ze situací, kdy Babišovy svěřenské fondy zaniknou. K tomu dojde také v momentu, pokud se změní tuzemská legislativa o střetu zájmů nebo Babiš zemře.

Je evidentní, že šéf české vlády nevykonává svoji funkci nezávisle, neboť se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu Evropské unie a zároveň kontroluje holding Agrofert, který je masivním příjemcem evropským i národních dotací. Babišův koncern získal na dotacích již 27,3 miliard. Právně je však vše v pořádku, protože stávající legislativa je na Babiše krátká. Pouhým právnickým trikem, přilepením cedule „svěřenské fondy“, se stalo, že Agrofert legislativně nikomu nepatří. Kverulantovým cílem je tento stav změnit.  Další informace nalezte v kauze Stávající legislativa je na Babiše krátká, změňme jiPokud si i vy myslíte, že v České republice má vládnout především zákon, a nikoli zájmy chamtivého premiéra, můžete Kverulanta podpořit alespoň malým darem.

Zpět na výpis novinek