Nahoru

Archiv novinek

Agrofert platí auditory, kteří radí státu, jak vyplácet dotace

Teoreticky, podle platných českých zákonů nemůže být dodavatelem státu žádná firma patřící členovi vlády. Firma člena vlády ani nesmí pobírat dotace. Je naprosto evidentní, že tento zákon je masivně porušován Babišovým holdingem Agrofert. Babišův koncern získal na dotacích již 27,3 miliard. Velký díl této sumy byl vyplacen Státním zemědělským intervenčním fondem (SZIF), který funguje jako národní platební agentura pro největší skupinu dotací, které jsou spojeny se zemědělstvím. Fond jednak peníze z EU proplácí, a také dohlíží, jestli uchazeči splňují předepsaná kritéria.

Na postup SZIF dohlíží auditor, který zkoumá, zda fond postupuje správně a dodržuje podmínky „akreditace“ pro činnost platební agentury. Pokud auditor zjistí, že dotační fond tyto regule nedodržuje, musí na to upozornit. Nově je tímto auditorem společnost Ernst & Young. Podstatnou vadou na kráse je však skutečnost, že  Ernst & Young už řadu let působí jako auditor Agrofertu a jeho velkých dceřiných firem, jako jsou Lovochemie, Deza nebo Penam.

Je evidentní, že šéf české vlády nevykonává svoji funkci nezávisle, neboť se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu Evropské unie a zároveň kontroluje holding Agrofert, který je masivním příjemcem evropským i národních dotací. Právně je však vše v pořádku, protože stávající legislativa je na Babiše krátká. Pouhým právnickým trikem, přilepením cedule „svěřenské fondy“, se stalo, že Agrofert legislativně nikomu nepatří. Kverulantovým cílem je tento stav změnit.  Další informace nalezte v kauze Stávající legislativa je na Babiše krátká, změňme jiPokud si i vy myslíte, že v České republice má vládnout především zákon, a nikoli zájmy chamtivého premiéra, můžete Kverulanta podpořit alespoň malým darem.

Zpět na výpis novinek