
Česká armáda chystá společenskou událost roku. Už první březnový pátek proběhne na Pražském hradě její reprezentační ples. Zbrojaři na ples vyšlou svoje lobbisty, jak by také ne, když na ples přispěli částkou 4,2 milionu korun. Z kulturní akce, která měla přiblížit armádu veřejnosti, se stal ples lobbistů.

Devadesátá léta přinesla armádě naději. Členství Česka v NATO vyžadovalo vybudování demokratických civilně vojenských vztahů v duchu západního standardu definovaného S. Huntingtonem. Armáda se potřebovala otevřít lidem, protože ji veřejnost nevěřila. Až do zkrácení povinné vojenské služby na 12 měsíců její popularita padala. Jak uvádí M. Ulrich v své studii Democratizing Communist Militaries z roku 1999, která srovnává ruskou a českou armádu: „Nedostatek prestiže odrazoval od služby v armádě. To zejména, když veřejnost o profesionálních vojácích smýšlela jako o lidech druhé třídy bez jiných příležitostí.“
Proto komunikační strategie Ministerstva obrany z roku 1996 počítala s tím, že by se vojáci měli stát organizátorem veřejného života. Jednou z forem se stal reprezentační ples Armády ČR pořádaný dobrovolníky od roku 1996 ve významných posádkách, kde byla okruhová velitelství, a od roku 1999 pořádaný profesionálně Vojenskými lázeňskými a rekreačními zařízeními, p.o. v Praze na Pražském hradě, případně v náhradních prostorách hotelu Ambassador.
Nad plesem postupně převzali záštitu všichni prezidenti republiky a ples získal své sponzory z komunity firem dodávajících Ministerstvu obrany. Organizačními tvářemi plesu se stali absolventi vzdělávacích aktivit, které USA poskytovaly bývalým komunistickým zemím v rámci jejich demokratické transformace. Generál Martínek i generál Šedivý měli možnost studovat přímo ve Spojených státech amerických v programu IMET a stali se tak příjemci americké mezinárodní vojenské rozvojové pomoci. Účelem programu IMET bylo seznámit frekventanty s americkými hodnotami a liberálním způsobem života, a tím pak po jejich návratu do země původu přispět k budování demokracie a tržního hospodářství bez přívlastku.
Na generála Martínka udělal dojem generál Schwartzkopf. Ponaučení, které si z přečtení jeho knihy vzal, bylo: “Generál Schwartzkopf byl důstojník, který dokonale rozuměl problémům velitele a který nikdy nezapomněl, že každý podřízený má rodinu a že jednoho dne ten voják možná bude muset rodinu opustit. Rozuměl tomu, jak trénovat vojáky a jak s nimi žít, jak žít s vlastní rodinou a jak aktivně odpočívat.“ Na otázku, zda je takový styl vedení v AČR možný, odpověděl Martínek doktorce Ulrichové, že se armáda změní, až bude transformace dokončena.
J. Šedivý, náčelník Generálního štábu absolvoval v USA War College a doktorce Ulrichové se svěřil, že díky IMET: „Civilní vedení v rámci MO prosadilo intelektuální vojenský potenciál amerických důstojníků, kteří studovali na AČR. Jsou to muži, kteří jsou nejen velmi dobře připraveni ve svém oboru, ale také nově motivováni pro práci v transformující se Armádě České republiky.“ Náčelník Generálního štábu AČR navíc prohlásil, že “kritériem pro povýšení a velení by měl být západ“.
I proto se vstupem Česka do NATO 12. března 1999 stal reprezentační ples Armády ČR oslavou přijetí Česka mezi demokratické země tak, jak o tom hovoří preambule Severoatlantické smlouvy z roku 1949, kde západní státy: „Jsou odhodlány hájit svobodu, společné dědictví a kulturu svých národů, založenou na zásadách demokracie, svobody jednotlivce a právního řádu.“ To generál Šedivý naplnil tak, že po skončení své služby založil firmu Generals, s.r.o. a začal lobovat ve prospěch armádních dodavatelů.
Ples lobbistů
Přestože jde o reprezentační ples, který měl armádu přiblížit lidu, stal se ve skutečnosti plesem lobbistů. Ti letos věnují 4,2 miliony, aby si vojenské, politické a jiné společenské elity pozvané Hradem, Ministerstvem obrany a sponzory plesu užily galavečer pořádaný na počest českého členství v NATO.
Ples je natolik důležitou společenskou událostí pro české generály, že si jej nemohou nechat ujít. To je případ generála Ložka, náčelníka Vojenské policie, jenž 11. března 2011 šel raději na ples, než by byl přítomen zásahu svých podřízených v České televizi. Ti si šli ke K. Rožánkovi pro utajované dokumenty k jedné z ministerských kauz.
I letos si vojáci a politici zatančí za peníze vojenských dodavatelů. Pro Petra Pavla to však bude již v třetí roli. Oslavoval zde NATO jako prostý generál, byl zde jako náčelník Generálního štábu AČR a teď nad plesem převzal záštitu jako vrchní velitel ozbrojených sil ČR. On zbraně a zbrojaře rád.
Tabulka byla sestavena na základě informací vyžádaných dle zákona 106/1999 od příspěvkové organizace Vojenská lázeňská a rekreační zařízení a na základě informací nalezených v registru smluv.
V roce 2020 byl ples zrušen pro Covid, v letech 2021-2023 se ples nekonal kvůli Covidu a rekonstrukci prostor Hradu.
Přítel po boku
Více než půlmilionem – přesně tedy 600 tisíci korunami bez DPH – podpoří letošní ples třeba i firmy skupiny Colt CZ. Tedy vlašimská munička Sellier & Bellot a uherskobrodský výrobce zbraní Česká zbrojovka. I tyto firmy jsou velkými a dlouhodobými dodavateli Ministerstva obrany a nejen to. Jak upozorňuje Ondřej Stratilík ze serveru aktualne.cz, tak Petr Kolář, poradce prezidenta Petra Pavla, totiž pro Colt CZ pracuje. Jak vyplývá z aktuální výroční zprávy, až do září 2026 by měl být členem firemního „výboru pro compliance a etiku“.
Prosba o podporu
Zkorumpované politiky a rozežrané úředníky je třeba kontrolovat neustále, a to Kverulant dělá už od roku 2009. Podpořte ho v tom jakkoliv malým, zato však pravidelným darem.
Vojtěch Razima