Nahoru

Archiv novinek

Babišova vláda a nepřijatá protikorupční legislativa

Již od starověku byla korupce jednou z nejrozšířenějších a nejzákeřnějších sociálních zel. Pokud se týká veřejných činitelů a volených zástupců, je to pro správu věcí veřejných nebezpečné. Od konce 19. století je také považována za hlavní hrozbu v soukromé sféře, která podkopává důvěru, která je nezbytná pro udržení a rozvoj udržitelných ekonomických a sociálních vztahů. Česká republika si však s bojem proti ní dobře nevede. Kverulant.org se to snaží změnit již od svého vzniku od roku 2009. Pomozte mu v tom alespoň malým darem.

„Zapojil jsem se do politiky, abych se se svým hnutím angažoval v boji proti korupci, a v důsledku toho jsem přišel o hodně peněz,“ svěřil se Andrej Babiš loni v září německému časopis Der Spiegel. Po téměř čtyřech letech vlády Andreje Babiše je však Česko v hodnocení korupce stále problematičtější zemí. Mnohé slibované protikorupční zákony jsou dodnes jen ve fázi návrhu. Pokud by je parlament přijal, umožnily by například kontrolovat zakázky pro Agrofert a Jaroslav Faltýnek či poradci Miloše Zemana by museli oznamovat své lobbistické schůzky.

Když ministři Andreje Babiše v roce 2018 sepisovali programové prohlášení vlády, zamýšlený boj proti korupci byl jedním z klíčových bodů. Od té doby se však Česko jen propadá. V loňské zprávě v plnění doporučení protikorupční skupiny Rady Evropy (GRECO) bylo Česko mezi 42 sledovanými zeměmi nejhorší. Že teorii boje proti korupci Česko nezvládá převést do praxe, říká i nedávno vydaná zpráva Evropské komise o stavu právního státu v zemích EU.

Skupinu států proti korupci GRECO založila v roce 1999 Rada Evropy, aby sledovala, jak státy dodržují protikorupční standardy. GRECO také poskytuje platformu pro sdílení osvědčených postupů v oblasti prevence a odhalování korupce. GRECO vydává doporučení pro jednotlivé státy. To pro Českou republiku je z konce roku 2019 a jen málokterá doporučení byla splněna.

Zpět na výpis novinek