Nahoru

Archiv novinek

Babišův střet zájmů nás může stát nejméně 180 miliard korun

Z Bruselu přišel další varovný dopis. Kontrolujte střet zájmů a svěřenské fondy, jinak pozastavíme dotace. Česká republika by tak mimo jiné mohla přijít i o 180 miliard korun z nedávno schváleného obřího pomocného plánu. Unijní exekutiva znovu jasně potvrdila, že naše úřady systémově neřeší střet zájmů premiéra. Kverulant už roky protestuje proti pokračující agrofertizaci České republiky. Pokud si i vy myslíte, že politiku státu nemají určovat zájmy chamtivého premiéra, můžete Kverulanta podpořit alespoň malým darem.

Dopis z Bruselu s označením „Varování (…) “ dorazil minulý čtvrtek na několik českých úřadů. Šestistránkový dokument se týká toho, jak Česko nedostatečně kontroluje střet zájmů a poskytování dotací firmám ve svěřenských fondech. Brusel proto chce, aby úředníci začali konflikt zájmů skutečně kontrolovat.  Brusel uvádí, že pokud se tak nestane, může přerušit tok peněz z evropských fondů.

Dopis navazuje na návštěvu předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové minulý měsíc. Ursula von der Leyenová v Praze sice tehdy potvrdila schválení obřího pomocného plánu, ale uvedla, že Česko musí zabránit jakémukoliv střetu zájmů. Jméno Andreje Babiše v této souvislosti sice před měsícem nepadlo, ale unijní exekutiva v minulosti jasně potvrdila, že naše úřady systémově neřeší střet zájmů premiéra. Ursula von der Leyenová vystoupila diplomaticky a na společné tiskové konferenci sdělila: „Je tam požadavek na zajišťování a sběr informací o osobách, které stojí za subjekty, které dostávají finance. Tyto milníky musí být splněny předtím, než bude v polovině roku 2022 vyplacena první velká částka.“

Tuto šroubovanou větu je třeba číst takto: Pokud nebude vyřešen střet zájmů vedle mne stojícího pana Babiše, pokud nepřestane ovládat své firmy uložené ve svěřenském fondu, pak Česko peníze z unie nedostane.

Kverulant roky protestuje proti pokračující agrofertizaci České republiky a volal po změně legislativy.  I jeho zásluhou tato změna přišla. Zákon o evidenci skutečných majitelů 1. června 2021 potvrdil, že premiér Babiš je ve střetu zájmů, neboť je stále skutečným majitelem Agrofertu. Nyní je Kverulantovým cílem zastavit vyplácení všech dotací pro Babiše a přimět stát vymáhat zpět i ty, které mu byly vyplaceny v rozporu se zákony. Jinak totiž ČR přijde nejméně o 180 miliard korun.

Zpět na výpis novinek