Nahoru

Archiv novinek

Billboardáři už měsíce ignorují rozhodnutí soudu o odstranění nelegálního LED billboardu nad Nuselským mostem

Již dlouhá léta stojí v Praze na střeše domu u Nuselského mostu blízko centra Prahy nelegální reklamní LED obrazovka. Navíc je na pozemcích před billboardem je systematicky likvidována zeleň, zejména vzrostlé stromy a to proto, aby nebránila výhledu řidičů stojících v koloně na reklamní poutač.  LED billboard byl a na střeše domu nad  Nuselským mostem umístěn od samého počátku nelegálně. Teď dokonce existuje pravomocný rozsudek, který ho nařizuje odstranit. Ten je však ignorován.

Počátkem roku to vypadalo, že tím, kdo uspěje, bude architekt Jan Hančl, který uvedený dům v 70. letech navrhl. Hančl podal na majitele domu žalobu podle autorského zákona. A Vrchní soud v Praze loni v prosinci pravomocně rozhodl, že obě reklamní plochy snižují hodnotu jeho architektonického díla a mají zmizet. Majiteli domu, tedy společnosti Jizera Invest, přikázala oba poutače odstranit. Lhůta k odstranění reklam marně uplynula 20 března 2020. Billboardáři ve spolupráci s majitelem domu ovšem nařízení soudu ignorují. A proč také ne, když jim beztrestně pošlo ignorování zákona o odstranění billboardů z dálnic a silnic I. třídy.

Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy nařídila novela zákona o pozemních komunikacích, o jejíž přijetí se významně zasloužil Kverulant.org. Zákaz billboardů vstoupil v platnost již 1. září 2017. Billboardaři však svoji zákonnou povinnost ve velkém ignorovali a zaplavili silnice českou vlajkou ve snaze namluvit veřejnosti, že s tímto polepem to již nejsou billboardy. V dubnu 2018 se o jeden takový dokonce zabil člověk.  Skutečné odstraňování celkem asi 4 200 nelegálních billboardů začalo díky neschopnosti veřejné správy se značným zpožděním a teprve na jaře 2020 ŘSD uzavřelo smlouvu na odstraňování billboardů. Za celé dva roky od zákazu billboardů na dálnicích a silnicích I. třídy  byla za neodstraňování nelegálních billboardů  zaplacena jen jedna, směšně malá, pokuta. Kverulant.org proti tomu protestuje. Na jedné straně důsledně vymáhá pokuty i za naprosto bagatelní porušení pravidel silničního provozu a na straně druhé naprosto přehlíží hrubé porušování zákona ve velkém. Oceňte Kverulantovu vytrvalou práci a pomozte mu  měsíčním symbolickým darem ve výši 100 Kč v dalších kauzách proti billboardům.

Zpět na výpis novinek