Nahoru

Archiv novinek

Billboardová korupce je znovu soudu

Jedním z důvodů proč Kverulant už roky bojuje proti billboardům je skutečnost, že tento byznys generuje korupci.  Dobře to ilustruje kauza propojení pražského politika a billboardářů z JCDecaux. V této kauze nedávno Městský soud v Praze zrušil osvobozující verdikt s tím, že  obvodní soud podle nadřízené instance pochybil, když nehodnotil některé důkazy, které měly svědčit o ovlivňování zakázky. Někdejší místostarosta Prahy 1 Michal Valenta (ODS) a manažer společnosti JCDecaux Tomáš Tenzer i sama firma musí znovu vysvětlovat pozadí zakázky pronájmu reklamních ploch u metra v centru metropole.

Ve hře jsou nyní opět odposlechy jako důkaz o trestné činnosti. Podle žalobce měl expolitik Valenta pomoci firmě získat zakázku a inkasovat za to 200 tisíc korun maskovaných jako odměna za konzultace.

Na podzim 2018 proběhly v Praze volby a vlády se ujaly strany, které před volbami deklarovaly odpor k přebujelému reklamnímu smogu. Kverulant.org v roce 2018 odeslal novému primátorovi Prahy a všem členům rady již několik dopisů, ve kterém je vybízí, aby konečně vyčistili Prahu od billboardového smogu. Ke Kverulantově výzvám se již připojilo mnoho občanů a několik neziskových společností.

První výsledky se dostavují, když v srpnu 2020 schválila rada hlavního města Prahy výpověď všech smluv na pronájem pozemků pro reklamní zařízení do 8 m2. Kverulant, ale spokojen zdaleka není. Praha dál pronajímá pozemky pro velké billboardy a dokonce uzavírá nové, krajně nevýhodné nájemní smlouvy. Kverulant bude ve svém boji pokračovat. Pomozte nám i vy čistit Prahu od vizuálního smogu alespoň malým darem.

Zpět na výpis novinek