Nahoru

Archiv novinek

Brusel neproplatí dotaci pro firmu Fatra z holdingu Agrofert

Evropská komise neproplatí zhruba půlmilionovou dotaci pro firmu Fatra z holdingu Agrofert. Mělo jít o peníze na nákup nového válcovacího stroje.  Pokud české úřady žádost nezruší, hrozí i pozastavení dalších dotací. Ministerstvo financí chtělo tímto krokem otestovat reakci Bruselu ohledně firem z Agrofertu. Brusel jen opět potvrdil to co už všichni stejně dávno vědí. Argrofert patří Babišovi a ten mu stále přihrává dotace.

Podle stanoviska Komise je žádost proplacení dotace v rozporu s legislativou ke střetu zájmů. Vyzvala proto české úřady, aby projekt zrušily. V opačném případě mohou být pozastaveny evropské dotace z programu Podnikání a inovace a v nejzazším případě všechny dotace.

„Jakožto pověřená schvalující osoba jsem se rozhodl přerušit od data tohoto dopisu platební lhůtu týkající se žádosti o platbu, kterou vaše orgány podaly dne 16. června 2021. Jakožto pověřená schvalující osoba přerušení platby ukončím, jakmile se na základě podkladů poskytnutých českými úřady ujistím, že vnitrostátní orgány přijaly k nápravě této situace nezbytná opatření,“ uvedl v dopisu o přerušení platební lhůty pro dotaci společnosti Fatra eurokomisař Mark Lemaitre.

Žádost ministerstva průmyslu a obchodu o proplacení projektu plastikářské společnosti Fatra, která spadá do holdingu Agrofert ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO), předložil Evropské komisi Platební a certifikační orgán při ministerstvu financí v červnu. Cílem bylo otestovat, zda Brusel peníze opravdu neproplatí, a získat tak rozhodnutí o zamítnutí platby. Marně. Rozhodnutí o přerušení platební lhůty totiž podle všeho žalovatelné není. Došlo pouze k oddálení dotace jako takové, ne k jejímu zrušení.

Kverulant roky protestoval proti pokračující agrofertizaci České republiky a volal zejména po změně legislativy.  I jeho zásluhou tato změna přišla. Zákon o evidenci skutečných majitelů 1. června 2021 potvrdil, že premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů, neboť je stále skutečným majitelem Argofertu. Nyní je Kverulantovým cílem zastavit vyplácení všech dotací pro Babiše a přimět stát vymáhat zpět i ty, které mu byly vyplaceny v rozporu se zákony. Pokud si i vy myslíte, že v České republice nemají vládnout zájmy chamtivého premiéra, ale zákony, můžete Kverulanta podpořit alespoň malým darem.

Zpět na výpis novinek