Nahoru
Bude skutečně konečně odstraněno sedm papalášských retardérů z jediné pražské ulice?
Bude skutečně konečně odstraněno sedm papalášských retardérů z jediné pražské ulice?

V Praze 5, v ulici Na Hřebenkách, bylo za 24,5 milionu korun z kapes daňových poplatníků v roce 2010 vybudováno v úseku 431 m 7 velkých retardérů. Nestalo se tak ve veřejném zájmu, ale pro klid miliardáře Marka Dospivy, který si tam koupil vilu. Od té doby Kverulant usiluje o nápravu. V květnu znovu vyzval k odstranění retardérů starostku Prahy 5 a pražského primátora. V červnu mu odpověděla Technická správa komunikací. Magistrát slíbil požádat Prahu 5 o vydání rozhodnutí o odstranění retardérů. Nyní se Kverulant ptá, zda již bylo o odstranění retardérů rozhodnuto. Podpořte Kverulantův vytrvalý boj proti mocným papalášům alespoň malým finančním darem.

Prvním starostou, kterého Kverulant vyzval k nápravě byl Radek Klíma. Už jen proto, že jeho kampaň byla postavena na kritice vlády ODS v Praze a kritice celostátně proslulého Milana Jančíka za jehož éry byly retardéry vybudovány. Než byl pan Klíma zvolen, tvrdil o sobě, že se mu klientelismus nelíbí a chce něco konkrétního udělat. Starosta Klíma však svojí možnost nevyužil a s retardéry nic neudělal. Pan starosta Klíma asi neměl čas, ono řídit Prahu 5, být za dobře s panem Dospivou a ještě být činný v osmi soukromých firmách, nebylo jen tak. A tak se i pan starosta Klíma musel poroučet. Zvlášť když se Pražanům na Praze 5 odměnil absurdním projektem obřích betonových truhlíků.

Novým starostou byl od prosince roku 2012 Miroslav Zelený. I toho Kverulant dopisem vyzval k redukci retardérů. Kverulant chtěl opět věřit, že se nový starosta osobně zasadí o řešení situace, která každý den připomíná řidičům projíždějícím v ulici Na Hřebenkách neslavné doby starosty Milana Jančíka. Ale odkaz starosty M. Jančíka byl silný, a tak i starosta Zelený odpověděl, že se nedá nic dělat. To si však Kverulant nemyslel a dál osazenstvo Prahy 5 bombardoval stížnostmi na poměry v ulici Na Hřebenkách.

Na podzim roku 2017 mu městská část Praha 5 konečně slíbila jeden retardér zcela odstranit a všechny ostatní příčné prahy výrazně snížit.  Ale ani v dubnu 2018 se tak však nestalo a tak Kverulant na Prahu 5 poslal dotaz, kdy se tato ulice stane opět normálně průjezdnou. Přišla odpověď, že Praha 5 netuší, kdy a zda provede požadované stavební úpravy. Praha 5 prý už podala žádost o provedení stavebních úprav vlastníku komunikace, Pražskému Magistrátu. Opět se nic nestalo.   

Kverulant svůj boj stále nevzdal a znovu napsal starostovi Prahy 5 ve kterém se dožadoval nápravy. Starosta Richter v květnu 2018 odpověděl, že on by se retardérů také rád zbavil, ale prý nemůže nic dělat a doporučuje se obrátit na vlastníka komunikace, na hlavní město Praha. Je otázkou, proč starosta Richter neurgoval u primátorky zprůjezdnění ulice sám, navíc když byl od roku 2010 i zastupitel hl. města Prahy. Kverulant odpověď nezná a místo jejího hledání se počátkem května 2018 na tehdejší primátorku Krnáčovou obrátil dopisem sám. O tom, že by byl úspěšný si, však nedělal žádné iluze. Primátorka Krnáčová se odpovědí ani neobtěžovala.

V roce 2019 se starostkou Prahy 5 stala Renáta Zajíčková z ODS. I na tu se Kverulant v květnu 2021 obrátil dopisem, ve kterém ji vyzývá k odstranění retardérů. Pro jistotu zaslal podobný dopis i pražskému primátorovi Hřibovi.

Koncem června 2021 přišla odpověď. Kverulantovi nenapsal ani magistrát, ani Praha 5 ale dceřiná společnost magistrátu Technická správa komunikací (TSK). V dopise TSK uvádí, že „byla pověřena vlastníkem komunikace, Hlavním městem Prahou k zajištění realizace Kverulantovy výzvy k nápravě“. Dále TSK Kverulantovi sdělila, že „požádá silniční správní úřad městské části Praha 5 o vydání rozhodnutí k odstranění či redukci počtu retardérů“.

Kverulant se na podzim roku 2021 dotázal úřadů, jestli už bylo vydáno rozhodnutí silničního správního úřadu o odstranění retardérů. Praha 5 sdělila, že nikoliv. TSK napsala, že sice ještě o vydání rozhodnutí nezažádala, ale „dělají na tom“, prý už dokonce vybrali zhotovitele projektové dokumentace a na vrh ještě přihodili slib, že když bude sluníčko svítit, tak k odstranění retardérů dojde už na jaře roku 2022.

Proto se nyní Kverulant ptá, zda už bylo konečně vydáno rozhodnutí o odstranění retardérů a kdy je plánováno jejich odstranění.

Kverulant chce věřit, že „Dospivovy“ retardéry konečně zmizí, ale dokud se tak nestane, bude s kverulantskou úporností obtěžovat všechny odpovědné politiky a úředníky. 

Další informace naleznete v kauze Ulice na retardérech.

Pokud i vám vadí, že vám retardéry ničí auto v zájmu nějakého papaláše, můžete Kverulanta podpořit. Kverulantovi můžete pomoci například jakkoliv malým, za to však pravidelným příspěvkem.

Zpět na výpis novinek