Nahoru
Kverulant se ptá Prahy 4, co udělala pro vypnutí nelegálních LED billboardů na Jižní spojce
LED billboard na Jižní spojce | foto Kverulant.org
Kverulant se ptá Prahy 4, co udělala pro vypnutí nelegálních LED billboardů na Jižní spojce
Twitter

Již od roku 2011 na spořilovském úseku Jižní spojky obtěžují řidiče agresivní reklamou dvě obří LED obrazovky. S ohledem na rizikovou lokalitu se jedná o jedny z vůbec nejnebezpečnějších billboardů v Praze, a proto Kverulant.org roky usiluje o jejich odstranění. V dubnu roku 2020 dosáhl toho, že Praha 4 nařídila billboardy vypnout a zahájila řízení o odstranění stavby. To však bylo loni na podzim přerušeno, protože původní vlastník LED billboardů je prý dávno před nařízením jejich odstranění prodal novému majiteli. Nyní jsou to právě tři roky, kdy těmto billboardům vypršelo stavební povolení, přesto jsou stále v provozu. Kverulant opakovaně protestuje a znovu žádá po Praze vysvětlení. 

LED billboard na Jižní spojce | foto Kverulant.org

Povolení těchto LED billboardů by nebylo možné bez značné „benevolence“ stavebního úřadu na Praze 4. LED obrazovky už od počátku porušovaly hned několik předpisů, a proto již před lety podal Kverulant podnět k přezkoumání územního souhlasu, kterým byly povoleny. Kverulant se svou stížností nebyl úspěšný a v lednu 2012 ji příslušný úřad zamítl.

Naštěstí billboardy jsou z hlediska stavebního zákona vždy dočasné stavby a těm na Jižní spojce 31. března 2020 vypršelo povolení. Přesto byly stále v provozu. Proto se Kverulant v dubnu 2020 dotázal Prahy 4, jak je možné, že LED billboardy stále obtěžují široké okolí, a vyzval Prahu 4, aby předběžným opatřením nařídila vypnutí billboardů a zahájila řízení o odstranění staveb. A přesně to se také stalo. Stavební úřad vykonal 23. dubna 2020 obhlídku na místě a hned druhý den nařídil předběžným nařízením oba LED billboardy vypnout. Zároveň ješt v dubnu 2020 úřad zahájil s jejich vlastníkem společností DD network s.r.o. řízení o odstranění stavby. Pak se rok nic nedělo a teprve na konci května 2021 úřad Kverulanta informoval, že je před vydáním rozhodnutí o nařízení odstranění stavby. To bylo vydáno až po půl roce. v říjnu 2021 vydáno.

V říjnu 2022, po roce od vydání rozhodnutí o nařízení odstranění stavby a po více než dvou letech od vypršení stavebního povolení, byly billboardy stále v provozu. Proto Kverulant znovu žádal po Praze vysvětlení. Úřad městské části Praha 4, odbor stavební, ho na podzim 2022 informoval, že proti rozhodnutí o nařízení odstranění předmětné stavby z října 2021 bylo podáno odvolání. Obsahem tohoto odvolání bylo tvrzení, že původní vlastním LED billboardů firma DD network s.r.o. už od roku 2016 není majitelem. Majitelem je prý společnost BONUSS-CZ s.r.o. Magistrát tomuto odvolání v září 2022 vyhověl a rozhodnutí o odstranění stavby zrušil a věc vrátil na Prahu 4 k novému projednání.

Kverulant chápe, že boj proti perfidním billboardářům není jednoduchý, přesto se nemůže ubránit dojmu, že erár postupuje dosti liknavě a kdyby se Kverulant o tuto kauzu usedavě nezajímal, nedělal by erár už vůbec nic.  Proto bude celou věc dál pečlivě sledovat.  Oceňte Kverulantovu důslednost v boji proti vizuálnímu smogu jakkoliv malým, za to však pravidelným finančním příspěvkem.

Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek