Nahoru

Archiv novinek

Budou konečně po více než roce odstraněny dva nelegální LED billboardy z pražské Jižní spojky?

Již od roku 2011 na spořilovském úseku Jižní spojky obtěžují řidiče agresivní reklamou dvě obří LED obrazovky. S ohledem na rizikovou lokalitu se jedná o jedny z vůbec nejnebezpečnějších billboardů v Praze, a proto Kverulant.org roky usiluje o jejich odstranění. V dubnu loňského roku dosáhl toho, že Praha 4 nařídila billboardy vypnout a zahájila řízení o odstranění stavby. Nyní, po více než roce od vydání zákazu billboardy používat, jsou billboardy stále v provozu. Kverulant opakovaně protestuje a žádá po Praze nápravu. Ta mu nyní sdělila, že úřad je před vydáním rozhodnutí o nařízení odstranění stavby. Oceňte Kverulantovu důslednost v boji proti LED hyzdičům alespoň symbolickým darem.

Povolení těchto LED billboardů by nebylo možné bez značné „benevolence“ stavebního úřadu na Praze 4. Porušovaly LED obrazovky hned několik předpisů, a proto již před lety podal podnět k přezkoumání územního souhlasu, kterým byly povoleny. Kverulant se svou stížností nebyl úspěšný a v lednu 2012 ji příslušný úřad zamítl.

Billboardy jsou z hlediska stavebního zákona vždy dočasné stavby a těm na Jižní spojce vypršelo povolení 1. března 2020. Proto se Kverulant v dubnu 2020 dotázal Prahy 4, jak je možné, že LED billboardy stále obtěžují široké okolí, a vyzval Prahu 4, aby předběžným opatřením nařídila vypnutí billboardů a zahájila řízení o odstranění staveb. A přesně to se také stalo. Stavební úřad vykonal 23. dubna 2020 obhlídku na místě a hned druhý den nařídil předběžným nařízením oba LED billboardy vypnout. Zároveň úřad zahájil řízení o odstranění stavby.

Nyní, po více roce od vydání zákazu billboardy používat, jsou billboardy stále v provozu. Proto Kverulant nedávno po Praze opět žádal vysvětlení jak to možné. Chtěl také vědět, co Praha 4 udělala proto, aby byl nelegální LED billboardy konečně odstraněn a zda úřad pokutoval billboardáře za neuposlechnutí předběžného nařízení oba LED billboardy vypnout. Nyní přišla odpověď, pokuta udělena nebyla a „Úřad městské části Praha 4, odbor stavební, je před vydáním rozhodnutí o nařízení odstranění stavby.“

Jak už bylo řečeno nyní, po více než roce od vydání zákazu billboardy používat, jsou nelegální billboardy stále v provozu a ještě minulý týden a nich inzerovlao i Arcibiskupství pražské. Inzerce neustala ani když Kverulant arcibiskupství na nelegálnost billboardů 5. května upozornil.  Patrně proto, že kardinál Dominik Duka se již roky kamarádí s majitelem největší české billboardové společnosti Bigboard Richardem Fuxou.

Aby nedošlo k omylu, Noc kostelů je skvělá akce, která přibližuje kostely široké veřejnosti. O to víc Kverulanta mrzí, že je inzerována tak nešťastným způsobem.

Kardinál Dominik Duka pomáhá s podnikáním majiteli billboardového cirkusu už roky. V roce 2014 Duka pomohl promovat výstavu kreseb Bohuslava Reynka, které si tehdy Richard Fuxa pořídil. V pražském chrámu svatého Víta se tehdy dokonce uskutečnilo „sváteční“ setkání, na němž k Reynkovi a výstavě promluvil i kardinál.

V roce 2017 požehnal Duka Fuxově výstavě o tehdy ještě žijícím zpěvákovi Karlovi Gottovi. S Gottovým angažování se ve prospěch komunistického režimu se primas český vypořádal výrokem: „Jsem rád, že se (Gott) ve svém životě snažil nikoho nezarmoutit a neurazit.“

Podle všeho Richard Fuxa nechyběl ani na nedávné oslavě Dukových narozenin. Mejdan s doutníčky a luxusním pitím se konal na arcibiskupství, a protože se odehrál v covidové uzávěře, řeší jej policie.

Inzerce na akci Noc kostelů na nelegálních LED billboardech je v tomto kontextu už jen pomyslnou třešničkou na zkaženém dortu upečeném dvěma papaláši.

Ale zpět k billboardům. Kverulant má za sebou řadu úspěchů v boji proti reklamnímu smogu. Tím posledním je odstranění LED billboardu nad Nuselským mostem. Kverulant má z tohoto úspěchu velkou radost, protože z hlediska bezpečnosti silničního provozu jsou vůbec nejnebezpečnější formou venkovní reklamy právě LED billboardy. Proto je Kverulantovým cílem radikální snížení jejich počtu. V několika případech se mu to již povedlo. Více naleznete v jeho kauze DEJME LED BILLBOARDY K LEDUPomozte Kverulantovi v boji proti LED hyzdičům alespoň symbolickým darem.

Zpět na výpis novinek