Nahoru
Byla cesta prezidenta NKÚ na peruánské Machu Picchu za naše peníze ojedinělá?
Zdroj Kverulant.org a cestovní kancelář doJIŽNÍAMERIKY.cz
Byla cesta prezidenta NKÚ na peruánské Machu Picchu za naše peníze ojedinělá?

Kverulant.org se dlouhodobě věnuje kontrole nakládání s penězi daňových poplatníků. Odhalil, že Vít Rakušan si v roce 2018 zaletěl na výlet do Peru a v roce 2019 na Nový Zéland. Obě tyto cesty stály daňové poplatníky téměř 400 tisíc korun. Vít Rakušan však zdaleka není sám, kdo si ze svého úřadu učinil cestovní kancelář do exotických destinací za veřejné peníze. V roce 2019 vedl parlamentní výpravu na Machu Picchu dokonce prezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Miloslav Kala. Kverulant pochybuje, že šlo o ojedinělý výstřelek a proto se nyní ptá NKÚ, kde všude jeho šéfové byli a kolik nás to stálo.  Pomozte Kverulantovi zastavovat papalášskou rozežranost a podarujete ho alespoň symbolickým příspěvkem.

V květnu 2019 neodolala volání Machu Picchu delegace poslanců Parlamentu ČR. Ze sedmnáctičlenného kontrolního výboru odletělo do Jižní Ameriky pět poslanců. Ano, jde o ten samý kontrolní výbor, kterému zákon ukládá provádět kontrolu hospodárného čerpání finančních prostředků ze státního rozpočtu.

Kromě předsedy kontrolního výboru Kubíčka letěl i místopředseda výboru Vojtěch Munzar (ODS), člen výboru Přemysl Mališ (ANO), poslankyně Ivana Nevludová (dříve SPD, později nezařazená), která ve výboru skončila tři měsíce před cestou, a místopředseda sněmovny Tomáš Hanzel (ČSSD). Ten letěl podle svých slov proto, že při cestách mimo Evropskou unii musí poslance vždy doprovázet někdo z vedení sněmovny. Každý z politiků dostal na cestu ještě stravné ve výši 20 152 korun, přestože podle zákona o cestovních náhradách měl dostat jen 8 694 korun. A přestože je nanejvýš pravděpodobné, že po celou dobu pobytu byli ubytováni v hotelech s plnou penzí.

Připojil se i prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala. Poslanci strávili jistě hezké chvíle i ve městě Cuzco, které je turistickou vstupní branou na Machu Picchu. Ale poslanci tam prý nebyli kvůli Machu Picchu. Toužili se tam údajně setkat se starostou Cuzca Victorem Boluartem Medinou. Přísně vzato však pan Medina v době návštěvy české parlamentní delegace starostou nebyl. Národní volební porota Medinu odvolala z funkce starosty právě kvůli odsouzení za machinace s veřejnými penězi.  A aby té smůly nebylo málo, tak parlamentní delegaci zastihl přímo při výstupu ke kultovnímu inckému městu Machu Picchu reportér Radiožurnálu Janek Kroupa a natočil o tom video:

Kverulant se dle zákona dotázal Poslanecké sněmovny, na kolik daňové poplatníky týdenní výlet pěti poslanců vyšel. Dozvěděl se, že to bylo přesně 750 000 Kč. Dle odpovědi zaplatili daňoví poplatníci pěti poslancům letenky, místní dopravu, ubytování v hotelech, stravné, pojištění a tlumočení. Náklady na exotickou dovolenou jednoho poslance nás tak vyšly na 150 tisíc korun. Kverulant požádal o posouzení této ceny specializovanou cestovní kancelář doJIŽNÍAMERIKY.cz. Ta reálné náklady na cestu jednoho poslance spočítala na necelých 73 tisíc korun. Celkové náklady tak měly činit maximálně 365 tisíc, a nikoliv tři čtvrtě milionu. Výlet byl více než dvakrát předražen.

Zdroj Kverulant.org a cestovní kancelář doJIŽNÍAMERIKY.cz

Kverulant pochybuje, že výlet prezidenta NKÚ na  Machu Picchu  byl jen ojedinělým výstřelkem. Proto se nyní ptá NKÚ, kde všude jeho šéfové, tedy kolegium NKÚ od roku 2013 byli a kolik nás to stálo.  Kolegium NKÚ tvoří prezident, viceprezidentka a 14 členů NKÚ. Poslanecká sněmovna volí členy kolegia NKÚ na návrh prezidenta NKÚ. Funkční období člena končí dosažením 65 let věku. Člen NKÚ nesmí zastávat jinou placenou funkci ani vykonávat výdělečnou činnost s výjimkou činnosti vědecké, pedagogické, literární, publicistické a umělecké.

Pomozte Kverulantovi dlouhodobě hlídat rozežrané státní úředníky a podarujte jej jakkoliv malým, za to však pravidelným měsíčním příspěvkem. 

Reklama
Reklama

Zpět na výpis novinek