Nahoru
Cenu za statečné občanské postoje dostal i Jan Urban
Jan Urban, foto ČTK
Cenu za statečné občanské postoje dostal i Jan Urban

Cenu Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) za svobodu, demokracii a lidská práva letos dostalo šest lidí z Česka a zahraničí, kteří se nebáli vystoupit proti zvůli nedemokratických režimů nebo přispěli k lepšímu poznání nedávné historie. Mezi oceněnými je i Jan Urban, člen správní rady watchdogové organizace Kverulant.org

Jan Urban, foto ČTK

Slavnostní ceremoniál se uskutečnil ve středu 10. listopadu v Senátu. ÚSTR uděluje každoročně ceny ve třech kategoriích: za statečné občanské postoje v době nacistické okupace a komunistické diktatury, za mimořádný přínos k reflexi novodobých dějin a za následováníhodné počiny při hájení principů demokracie, svobody a lidských práv. V uplynulých 12 ročnících je obdrželo přes 150 osobností.

Cenu za statečné občanské postoje v době nacistické okupace a komunistické diktatury obdržel i chartista a spoluzakladatel Občanského fóra Jan Urban. Jan Urban v roce 1974 absolvoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze obory filosofie a historie. Před sametovou revolucí pracoval jako středoškolský učitel a v dělnických profesích. Po roce 1987 přispíval do tehdy nelegálních Lidových novin. V letech 1988–1989 se podílel na činnosti klubu reformních komunistů Obroda. V období 1989–1990 se pak angažoval v Občanském fóru, jehož se stal mluvčím a lídrem pro první svobodné parlamentní volby konané v červnu 1990. Z politického života odešel den po oznámení jejich výsledků, kdy bylo zřejmé, že Komunistická strana Československa byla poražena.

Od roku 2010 přednášel na University of New York in Prague. Před druhým kolem prezidentské volby v lednu 2013 zveřejnil video Milošku, žaluj, které poukazovalo na kauzy spojené s osobou prezidentského kandidáta Miloše Zemana. Jan Urban je členem správní rady watchdog organizace Kverulant.org od září 2017.

Cenu za statečné občanské postoje v době nacistické okupace a komunistické diktatury dostali i další dva lidé. In memorian byla oceněny novinářka Irena Holoubková, která podle ÚSTR na Vysočině informovala o invazi vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968, a slovenská evangelická farářka Darina Bancíková, která byla v 60. letech vězněna komunistickým režimem.

Za následováníhodné počiny při hájení principů demokracie, svobody a lidských práv letos ÚSTR ocenil dva běloruské aktivisty Maryju Kalesnikavovou a Franaka Vjačorku, kteří vystupují proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi. Kalesnikavová, která letos získala i Cenu Václava Havla, byla po loňských běloruských prezidentských volbách zatčena a letos v září ji soud v Minsku odsoudil k 11 letům vězení. Vjačorka žije dlouhodobě v exilu.

Zpět na výpis novinek