Nahoru
Česká policie sbírá osobní údaje o lidech ve velkém. Soudruh O’Brien z ideopolicie by měl radost
David Punčochář jako Winston Smith a Tomáš Petřík jako O´Brien v divadelní adaptaci románu George Orwella 1984. Foto Švandovo divadlo na Smíchově
Česká policie sbírá osobní údaje o lidech ve velkém. Soudruh O’Brien z ideopolicie by měl radost
Twitter

Organizace Iuridicum Remedium včera udělovala anticeny Velký bratr. Za největšího úředního slídila označila Policii ČR provozující pololegální software, který umožňuje ve velkém automatizovaně ztotožňovat osoby pouze na základě fotek z občanek. To však není zdaleka jediný problematický policejní projekt na rozsáhlý sběr osobních údajů o lidech.

David Punčochář jako Winston Smith a Tomáš Petřík jako O´Brien v divadelní adaptaci románu George Orwella 1984. Foto Švandovo divadlo na Smíchově

Pracovníka ideopolicie, soudruha O’Briena z dystopického románu George Orwella 1984 by projekt české policie Informační systém Digitalní podoba osoby (IS DPO) určitě nadchnul. Ideozločiny by se pak vyšetřovali jedna radost. V databázi IS DPO je téměř 20 milionů fotek z českých občanek a pasů. Potřebuje-li policie ztotožnit něčí identitu, ať již z fotky či videa, jde to úplně samo.

Podle poroty soutěže, kterou opět tvořili právníci, IT odborníci a novináři, spustila policie tento projekt v loňském roce utajeně a v rozporu se zákonem. Navíc neměla před jeho spuštěním zpracované zhodnocení dopadu do soukromí (tzv. DPIA), chyběl a nadále chybí i dostatečný právní základ pro jeho provoz. Na zjištění Kverulantových kolegů z organizace Iuridicum Remedium (IuRe), která na systém jako první upozornila, navíc policie reagovala nepravdivými tvrzeními.

Systém na ztotožňování fotografií s osobami není zdaleka jediným příkladem probatického policejního fízlování. „Oceněním chceme znovu upozornit na problematický přístup vedení Policie ČR k využívání nových technologií, který se jeví jako systémový a měl by zajímat jak regulační orgány, tak vládu a zákonodárce. Vedle chybějícího právního základu pro IS DPO můžeme zmínit dlouhodobě právně neupravené fungování kriminalistické databáze DNA nebo mnohaleté vytváření databáze snímků průjezdů všech aut na českých silnicích. Podobné nedostatky jako u IS DPO pozorujeme například i u kamerového systému na rozpoznávání tváří na Letišti Václava Havla. Navíc ocenění se trefuje do připomínkového řízení nově předložené novely zákona o zpracování osobních údajů, která ačkoli se odvolává na chystané nařízení o umělé inteligenci, popírá jeho kontrolní mechanismy jako povolení soudu pro zařazení osoby do databáze. Ministerstvo vnitra tak připravuje pro policii i zpravodajské služby legislativní rámec pro pokračování nepřetržitého biometrického sledování, který ovšem bude kolidovat s evropským právem,” podotýká k ocenění výkonný ředitel IuRe Jan Vobořil.

Systém sociálního kreditu

I z dalších dvou „projektů“ by měli radost nejen soudruzi z ideopolicie Ministerstva lásky ve státě Velkého bratra. Možná by zatleskali i čínští soudruzi provozující systém sociálního kreditu. Oběma je společný nadměrný sběr údajů. Právě za ten si cenu Dlouhodobý slídilvysloužil projekt MojeOdpadky.cz. Za tímto projektem je společnost ISNO IT, s.r.o. a obcím a městům v rámci něj nabízí „Motivační a evidenční systém pro odpadové hospodářství“ (MESOH), který odměňuje občany za ekologické chování tzv. EKO body, za něž mohou získat slevy.

Se získáním EKO bodů je však spojeno i shromažďování osobních údajů provozovateli systému: lidé je získávají za aktivní komunikaci či návštěvu webových stránek. Systém poskytování slev za sběr bodů je tak podle poroty vlastně totéž jako systém pokut za nedostatečnou ochotu sdílet osobní informace.

„Údaje předávané obcemi, stejně jako data od občanů, kteří využívají účet odpadového hospodářství, jsou podle provozovatele systému například využívány k personalizovanému zasílání obchodních sdělení, a to i bez souhlasu subjektu údajů. Kdo nechce data poskytovat, je vlastně sankcionován za to, že si chrání soukromí,” dodává Vobořil.

Výrok Velkého bratra

Za plán shromažďovat data, k jehož naplnění naštěstí zatím nedošlo, byl oceněn také Europol. Ten si odnesl cenu za Výrok Velkého bratra. Podle tria investigativních novinářů totiž zástupce Europolu, kterému už v minulosti bylo nařízeno zlikvidovat data o občanech uchovávaná bez jakéhokoli jasného důvodu, na pracovním setkání prohlásil, že: „Všechny údaje jsou užitečné a měly by být předávány orgánům činným v trestním řízení. Centrum EU by nemělo provádět žádné filtrování, protože i nevinný snímek může obsahovat informace, které by mohly být v určitém okamžiku užitečné pro orgány činné v trestním řízení.“

Výrok se týkal kontroverzního plánu Evropské komise na plošné sledování komunikace nebo obsahu cloudových úložišť kvůli automatizovanému vyhledávání dětské pornografie. Podle poroty Europol prakticky potvrdil obavy četných kritiků návrhu: že systém plošné kontroly komunikace by mohl být záhy zneužit a definice “škodlivého materiálu” svévolně rozšiřována.

Není se čeho bát?

Možná si říkáte, že pokud neděláte nic nezákonného, tak se nemáte čeho bát. Pojďme si v této souvislosti krátce připomenut židovského spisovatele Alexandera Roda Roda. Ten se narodil 13. dubna 1872 v moravské obci Drnovice a před Hitelerem uprchl v roce 1938 do Švýcarska. Po té co tam nedostal pracovní povolení musel znovu prchnout přes Španělsko a Portugalsko do New Yorku. Jeho výrok zní „Svědomí hlupáků je vždy čisté.“

Prosba o podporu

Nejen lidé z Iuridicum Remedium, ale i lidé z Kverulanta odhalují zneužívání moci již dlouhou řadu let. Dělejte to s námi finanční podporou naší práce. Nebudeme-li používat demokracii, pak o ni přijdeme.

Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek