Nahoru
Česká televize, servilní služka mocných
Ilustrační koláž vytvořená Kverulantem za pomoci AI Bing images create
Česká televize, servilní služka mocných
Twitter

Potřebujeme dobrou veřejnoprávní televizi. Česká televize jí ale být přestává. Stává se servilní služkou mocných. Místo kvalitních zpráv a investigativní práce nabízí spíše svazácký oportunismus.

Ilustrační koláž vytvořená Kverulantem za pomoci AI Bing images create
Ilustrační koláž vytvořená Kverulantem za pomoci AI Bing images create

Když v Rusku v roce 2014 poprvé Putinova vláda zakázala opoziční nezávislou televizi Dožď, nebylo to oficiálně kvůli kontroverzním reportážím proti režimu prezidenta Vladimira Putina. Důvodem o kterém hovořil Vladimír Putin bylo, že urazili památku obránců Leningradu za druhé světové války. Televize Dožď se v diskuzním pořadu zamýšlela nad tím, zda by nebylo bývalo lepší, kdyby Stalin město předal Hitlerovi a zachránil tak životy více než milionu civilistů.

Když vedení České televize (ČT) počátkem listopadu odstavilo od práce experta na zbrojní zakázky reportéra Ondřeje Stratilíka nebylo oficiálním důvodem, že poukazuje na značně problematické nákupy ministerstva obrany. Uváděným důvodem bylo, že před rokem jeho cestu za reportáží o remilitarizaci švédského ostrova Gottlandu uprostřed Baltu v souvislosti s napadením Ukrajiny platila švédská zbrojařská asociace.

Jistě, reportér veřejnoprávní televize za peníze švédských zbrojařů nikam cestovat neměl, ale vedení ČT mu cestu předem schválilo. A nadřízení věděli, kdo bude hradit cestu a ubytování. Výsledkem byla reportáž Hráz na Baltu vysílaná 5. prosince 2022. Jde v podstatě o cestopis o tom, že v důsledku ruské invaze na Ukrajinu a v důsledku útoku na nedaleký plynovod Nord Stream se na švédský Gottland vrací armáda. Jedinou zmínkou o švédských zbraních byla velmi krátká pasáž: „Hlavní obranou silou ostrova jsou švédská bojová vozidla CV 90. Mají Gottland bránit jak před ruskými výsadkáři, tak před útokem z moře. Tato pásová vozidla se mají stát i páteří české armády.“  Dále reportér Stratilík informoval diváky, že Česko má v plánu pořídit 210 těchto obrněnců za více než 50 miliard korun a to bez otevřené soutěže, jen na základě mezivládní dohody. S lehkou ironií v hlase k tomu Stratilík dodal:  „Česko argumentuje, že současném stavu není dobré jednání protahovat a že taková dohoda zajistí rychlé dodávky vozidel“.  Mimochodem cena, kterou tehdy Stratilík za vozidla CV 90 činila 50 miliard. To už dnes neplatí a sama ČT uvádí cenu 71 miliardy korun.

Kulomety za 1,5 miliardy

Reportér Ondřej Stratilík se armádě věnuje už dlouho. Byl to on, kdo odhalil násobně předražený nákup belgických kulometů MINIMY za ministra Lubomíra Metnara (ANO) o Vánocích roku 2021. Byl to on, kdo jako první informoval veřejnost, že kulomety nedodává belgický výrobce, ale vesnický překupník z Borku u Českých Budějovic. Byl to on, kdo svými odhalením inspiroval protikorupční organizaci Kverulant.org, aby se případem podobně zabývala a zjistila, že původní cena byla již za ministryně Jany Černochové (ODS) ještě navýšena z 1,13 miliardy na 1,46 miliardy korun.

Ministerstvo obrany je v exekuci, ale ČT o tom mlčí

Když se watchdogový Kverulant pokoušel zjistit ještě další podrobnosti o předraženém nákupu byly jeho žádosti o informace Ministerstvem obrany ignorovány do té míry, že soud pověřil vymožením informací od tohoto vrcholného orgánu státní správy exekutora. Přestože exekuce byla na ministerstvo uvalena již 25. září a stále trvá, tak diváci České televize se o tom dodnes nedozvěděli. V této souvislosti bolestivě vyniká to, že o exekuci poměrně nevýznamného hochštaplera Pavla Zítka nás v  pořadu 168 hodin v říjnu 2023 ČT informovat nezapomněla.

Otázky Václava Moravce, pravidelná přehlídka servility

V neděli 2. dubna 2023 byla ministryně Jana Černochová hostem pravidelného pořadu Otázky Václava Moravce. Pozván byl i její předchůdce Lubomír Metnar. Moderátor veřejnoprávní televize Václav Moravec měl příležitost se obou politiků v živém vysílání zeptat na spoustu věcí. Včera, tedy 26. listopadu byli oba vrcholní politici na ČT u Moravce k vidění opět.

Jana Černochová, Václav Moravec, Lubomír Metnar | zdroj Česká televize

V obou případech se moderátor Moravec všem nepříjemným tématům vyhnul a „nejprestižnější“ pořad veřejnoprávní televize i obě neděle pokračoval v dobře zajetých kolejích servilnosti. Diváci byli opět svědky milého setkání starých přátel, kteří si tykají a kteří se mají rádi a kteří si to přišli zase říct před svátečním nedělním obědem.

Václav Moravec tuto selanku rozhodně nerušil nepříjemnými otázkami, které by však redaktor štědře placený z veřejných peněz politikům rozhodně pokládat měl. A tak se Moravec nezeptal Černochové na exekuci ministerstva pro zatajování informací, na předražené kulomety. Nezeptal se ani bývalého ministra Metnara, který tento problematický nákup začal. Ani včera a ani v březnu 2023 se ho nezeptal na rekordní pokutu 550 milionů korun, kterou v roce 2021 vyměřil ministerstvu obrany Úřad pro ochranu hospodářské soutěže za chyby v tendru na armádní vrtulníky a kterou právě v březnu 2023 svým rozhodnutím definitivně potvrdil soud.

Jen s trochou nadsázky lze konstatovat, že jediný spor, který snad mezi Metnarem a Černochovou včera v poledne vypukl byl spor o to, zda máme zbrojit hodně nebo ještě víc. Zdálo se, že protřelý konformista Moravec rozhodně bez výhrad akcentuje oba tyto pohledy na zbrojní nákupy.

Objektivní zpravodajství?

V březnu 2023 Česká televize prodloužila smlouvu na analýzu objektivity zpravodajství firmě Media Content Experts. Podle již zmíněné organizace Kverulant tomu předcházelo zmanipulované výběrové řízení, proto se obrátila na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ten v listopadu uložil televizi pokutu 180 tisíc korun. Veřejnoprávní stanice se proti pokutě odvolala.

Podle webu Kverulant.org Česká televize porušila zákon o zadávání veřejných zakázek. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), na který se Kverulant obrátil, po šetření konstatoval, že ČT opravdu porušila zákon a to zejména tím, že na předložení nabídky stanovila nepřiměřeně krátkou dobu. Výběrové řízení na analýzu zpravodajství a publicistiky v letech 2024 až 2028 bylo podle webu uveřejněno na začátku prosince 2022 a lhůta na předložení nabídek končila 6. ledna 2023.

Uchazeč měl předložit analýzu vyváženosti u deseti náhodně vybraných příspěvků z hlavního zpravodajského pořadu Události z října 2022, kompletní analýzu všech zpráv, Události, Události, komentáře a Zprávy na ČT24 za dvacet říjnových dnů roku 2022, analýzu pořadů Reportéři ČT, 168 hodin, Otázky Václava Moravce, Máte slovo s M. Jílkovou a Interview ČT24 za celý říjen 2022.

Předseda představenstva mediální společnosti NEWTON, Petr Herian zaslal místopředsedovi Rady ČT, Pavlu Matochovi 18. září 2023 dopis, ve kterém konstatuje to, co bylo zjevné od začátku. Zakázka byla připravena pro jediného soutěžícího: „Domníváme se, že požadavkům zakázky mohl vyhovět pouze dodavatel, který již na stejné zakázce pracuje, se zadavatelem je v pravidelném kontaktu, a mohl tak ovlivnit i podobu výběrového řízení tak, aby požadavky jednoznačně vyhovovaly již používané metodologii, již analyzovaným datům, již existujícímu online softwaru“.

Všichni pochopili

Když v Rusku v roce 2014 přišel první zákaz nezávislé televize Dožď, všichni pochopili, že o pořádání diskuze o 80 let staré blokádě Leningradu ve skutečnosti nešlo. Šlo o to ukázat ostatním televizím, že když se nebudou držet schválených narativů, jejich vysílání skončí.  Když Česká televize stáhla z vysílání redaktora Stratilíka, všichni pochopili, že o nějaký rok starý výlet na Gottland ve skutečnosti nešlo. Šlo o to ukázat ostatním redaktorům, že když se nebudou držet schválených narativů, jejich vysílání skončí.

Vojtěch Razima

Twitter
Reklama
Reklama

Zpět na výpis novinek