Nahoru
Další Zemanovy lži na odchodnou  
Fotokoláž Kverulant.org
Další Zemanovy lži na odchodnou  

Včera Zeman vydal další prohlášení, ve kterém opět tvrdí, že vždycky chtěl, aby Pražský hrad byl otevřen. Přitom to byl právě Zeman, kdo v reakci na vyvěšení červených trenýrek uzavřel v roce 2016 Hrad svobodnému pohybu a zavedl na něm plošné osobní policejní kontroly. Ať už si o Zemanových veletočích myslíme cokoliv jisté je, že je nejvyšší čas kontroly skutečně zrušit a vrátit ukradený Hrad lidem. Pokud si myslíte, že Pražský hrad má patřit široké veřejnosti, podpořte Kverulantův boj za otevření alespoň malým darem.

Fotokoláž Kverulant.org

Miloš Zeman minulý týden ve středu vyzval otevřeným dopisem ministra vnitra Víta Rakušana, aby zajistil „důslednou revizi opatření Policie České republiky na hranicích areálu Pražského hradu a rychlý návrh jejich zrušení nebo zásadní úpravy“. Přitom to byl právě Zeman, kdo v reakci na vyvěšení červených trenýrek uzavřel v roce 2016 Hrad svobodnému pohybu a zavedl na něm plošné osobní policejní kontroly. Byl to Zeman, kdo při jarní epidemické vlně roku 2020 zavřel Hrad zcela na více než dva měsíce a zákaz vstupu zopakoval 9. října 2020.

Policie: nic se otevírat nebude

Reakce na Zemanovo náhlé volání po otevření Hradu přišla takřka okamžitě. Policie prohlásila, že nic otevírat nebude s vágním „odůvodněním“: „S ohledem na přetrvávající bezpečnostní hrozby a rizika (ruská agrese na Ukrajině, teroristické útoky či útoky aktivních střelců v Evropě) tento stav (první stupeň ohrožení terorismem) nadále trvá i v současnosti.“

Bezpečnostní analytik Mgr. Josef Kraus, Ph.D. z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity k tomu uvedl, že kontroly jsou naopak kontraproduktivní protože dochází k poměrně masovému srocování lidí právě u kontrolních bodů před rámy. „Pokud by bylo cílem – nikoli třeba útok na hlavu státu nebo na jakéhokoli politického reprezentanta uvnitř komplexu – připoutat pozornost médií a zabít nebo zranit co nejvíce lidí, naprosto bez problému by si takový útočník vybral právě ta kontrolní místa, kde je koncentrace lidí naprosto extrémní,“ popsal Kraus.

I Kverulant je přesvědčen, že „bezpečnostní“ důvody jsou pouze zástupné. Důvody jsou jinde. Za šest let prorostl systém plošných osobních kontrol celým Hradem. Zejména mimopražským policistům tak bezpečnostní aparát zajištuje výlet do Prahy a dobře placenou „pohodovou“ přesčasovou práci na krásném místě.

Další Zemanovo prohlášení

V reakci na policejní odmítnutí otevření Hradu přidal Zeman včera další prohlášení. Mimo jiné se v něm píše, že Kanceláři prezidenta republiky se podařilo dosáhnout dílčího úspěchu „v době po pandemii, kdy z její iniciativy došlo ke změně kontrol z plošných na namátkové. Policie ČR však prosadila návrat k plošným kontrolám, mimo jiné s odkazem na zvýšená bezpečnostní rizika.“

Zeman naprosto opomíjí, že klíčovým faktorem dočasného zrušení plošných kontrol bylo to, že Kverulant dosáhl pravomocného rozhodnutí soudu, které konstatovalo, že uzavření Hradu nemá oporu v zákoně a že Hrad je veřejným prostranstvím. Další prodlužování zákazu vstupu se tak stalo neudržitelným.

Vraťte ukradený Pražský hrad lidem

Kverulant bojuje za otevření Pražského hradu už několik let. Jeho zápas s hlavním bachařem Zemanem je popsán v kauze Vraťte ukradený Pražský hrad lidem. Zeman byl mnohokrát vyzván, ať Hrad otevře. Reagoval přesně opačně. Hradní stráž zbytněla o více než dvě stě lidí, o třetinu. Byla nakoupena nová technika, jako bychom byli velmoc a žili v prezidentském systému. Zeman předváděl svoji důležitost, chtěl být něco jako Putin či Si Ťin-pching. Nyní je to právě Zeman, který se staví do role největšího zastánce otevření Hradu. Jeho chování připomíná starý vtip, který popisoval, čím je pro nás Sovětský svaz. Sovětský svaz je jako náš soused. Ráno nám ukradne slepici, v poledne jí sežere k obědu a večer nám jí pomůže hledat.

Prosba o podporu

Pokud si myslíte, že Pražský hrad má patřit široké veřejnosti a nikoliv arogantnímu prezidentovi a nebo policejní kamarile podpořte Kverulantův boj za jeho otevření jakkoliv malým za to však pravidelným finančním příspěvkem.

Zpět na výpis novinek