Nahoru
Další kauza Víta Rakušana
Vít Rakušan, ministr vnitra ČR
Další kauza Víta Rakušana

Firma HZ Real podnikatele Zdeňka Hořánka poslala loni krátce po komunálních volbách půl milionu korun hnutí STAN. O dva a půl měsíce později Hořánek vyhrál uzavřené výběrové řízení a stal se předsedou představenstva městské společnosti SNEO. Přitom Vít Rakušan loni v půlce ledna slíbil, že hnutí STAN nebude přijímat žádné dary od firem. Jde už o třetí významnou kauzu ministra Rakušana, proto Kverulant volá po Rakušanově odvolání. Věrolomné politiky je třeba kontrolovat pravidelně a přesně to Kverulant dělá už od roku 2009.  Podpořte ho v tom, alespoň symbolickým darem.

Vít Rakušan, ministr vnitra ČR

„Není jiná možnost a jiné kritérium, jak zamezit jakýmkoli pochybnostem, než se zcela obejít bez korporátních peněz,“ oznámil předseda STAN Vít Rakušan v půlce loňského ledna, kdy vedení strany rozhodlo, že až „do projednání změny zákona“ o sdružování v politických stranách a v politických hnutích nebude přijímat peníze od firem. Rakušan opět lhal. Žádná změna zákona ještě přijata nebyla a STAN již před komunálními volbami dostal půlmilionový dar od firmy HZ Real a dalších 780 tisíc korun od jejího majitel Zdeňka Hořánka. Zjistili to kolegové z Českého rozhlasu.

Majitel firmy Hořánek je členem hnutí STAN a kandidoval za něj do zastupitelstva Prahy 6. STAN se po volbách stal na radnici „šestky“ součástí koalice. Hořánek se sice do zastupitelstva nedostal, přeskočili ho dva jiní kandidáti.  V prosinci ale vyhrál uzavřené výběrové řízení a na konci roku ho rada Prahy 6 jmenovala do čela městské firmy SNEO. Řízení proběhlo v extrémně krátkém čase těsně před Vánoci a nikde nebylo zveřejněné. Přihlásit se do něj šlo jen tak, že do něj někoho nominoval člen výběrové komise. A na tu nominaci byly dva pracovní dny.

Městská firma SNEO má 77 zaměstnanců, obrat přes 100 milionů korun a mimo jiné spravuje nemovitosti městské části, která je jejím stoprocentním vlastníkem. Hořánek ale odmítá, že by spolu dar pro hnutí a jeho následné jmenování šéfem SNEO souviselo: „Chápu, že je to zajímavé a že ty moje příspěvky byly poměrně masivní, ale opravdu musím zdůraznit, že politiku, i když se tomu nechce věřit, nedělám pro peníze.

Věrolomný Rakušan

Výše popsaná kauza je již třetím případem věrolomnosti Víta Rakušana za poslední rok. V lednu 2022 získala ve sněmovně důvěru nová vláda. Ministrem vnitra se stal Vít Rakušan. Ten uvedl, že vyslyšel výzvu, aby požádal příslušné instituce o revizi všech bezpečnostních opatření, která platí na Pražském hradě. Rakušan tehdy doslova řekl „Dal jsem prověřit všechna opatření na Pražském hradě, zda odpovídají současné bezpečnostní realitě. Osloveny jsou i tajné služby.“  Svým slibem se Rakušan nezapomněl pochlubit na svém Tweeteru. I pěknou fotečku si na to pořídil:

Dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím Kverulant požádal ministerstvo vnitra o sdělení všech relevantních informací týkající se výsledků této prověrky a plánů na jejich zrušení. V březnu 2022 mu přišla odpověď ve které mu vnitro sděluje: „ (…) pan ministr skutečně požádal příslušné instituce, zejména Policii ČR Útvar pro ochranu prezidenta České republiky o prověření stávajících opatření v areálu Pražského hradu a zvážení, zda odpovídají současné bezpečnostní situaci, nicméně o výsledku prověrky nemá Ministerstvo vnitra písemné informace. Samotná ochrana sídla prezidenta republiky je pak realizována příslušníky výše uvedeného útvaru Policie ČR, který se spolu s Kanceláří prezidenta republiky podílí na financování jednotlivých prvků ochrany.“ O tom, zda a kdy bude Hrad opět otevřen široké veřejnosti nebylo v dopise ani slovo.

V červenci 2022 položili Rakušanovi obdobný dotaz novináři z Českého rozhlasu. Jako odpověď ji ministerstvo zaslalo nesrozumitelný blábol, z kterého je jasné snad jen to, že žádná analýza, kterou Rakušan sliboval, není:

Ministr vnitra Vít Rakušan tedy pro otevření Pražského hradu neudělal nic. Pro Kverulanta je chování Víta Rakušana dalším zklamáním. To první se odehrálo, když se Rakušan odmítl omluvit za zbytečné cesty do Peru a na Nový Zéland za peníze daňových poplatníků.

Vít Rakušan v Austrálii a Novém Zélandu

V prvním případě navštívil Rakušan na týden Kolumbii a Peru. Stalo se tak v květnu 2018. Společnost mu dělali Jaroslav Bžoch z ANO, člen předsednictva SPD Jaroslav Holík a Lubomír Zaorálek z ČSSD. Deklarovaným důvodem výletu bylo „jednání s partnerským výborem a představiteli dalších institucí“. Z cesty sice byla vypracována zpráva o tom, s kým „důležitým“ se naši zákonodárci sešli, ale Kverulant se nemůže ubránit dojmu, že šlo především o výlet do exotických zemí. Ve zprávě se uvádí: „Rozhovory s peruánskými partnery se soustředily na témata parlamentní dimenze bilaterálních vztahů, různých forem podpory rozvoje obchodních vztahů, pozorovatelské role ČR v Tichomořské alianci, mezinárodnímu úsilí o upevnění demokracie, boje proti korupci a drogám a peruánským ambicím na členství v OECD.“ Vztahy s Peru opravdu nejsou osou naší zahraniční politiky.

15. květen 2018 / Lima / Peru / Foto: Velvyslanectví ČR

Kverulant je přesvědčen, že k nějakým jednáním skutečně došlo, ale hlavním a skutečným účelem cesty byla turistika. Vždyť výlety poslanců do Kolumbie nebo do Peru naší republice zjevně nic nepřinášejí.

Výlet Víta Rakušana a jeho kolegů do Kolumbie a Peru nás stál 646 tisíc korun. To je na jednoho poslance 162 tisíc korun. Navíc Vít Rakušan, stejně jako kolegové, dostali na cestu ještě stravné. V Rakušanově případě to činilo 16 595 korun, přestože podle zákona o cestovních náhradách měl dostat jen 7227 korun. A přestože je nanejvýš pravděpodobné, že po celou dobu pobytu byli ubytováni v hotelech s plnou penzí.

Cesta proběhla od 15. do 26. listopadu 2019 a deklarovaným důvodem bylo opět „jednání s partnerským výborem a představiteli dalších institucí“Podle zprávy, kterou o cestě Poslanecká sněmovna vydala, proběhlo několik jednání. Prý „hlavními tématy jednání byly možné rozšíření smluvní základny a prohlubování bilaterálních politických vztahů, bezpečnostní otázky na mezinárodní úrovni, vliv Číny v regionu jihovýchodní Asie, vývoj v pacifickém regionu, možné formy spolupráce v jednotlivých odvětvích (zemědělství, obrana, kybernetická bezpečnost, energetická politika, Program pracovní dovolené), podpora Dohody o volném obchodu EU s Novým Zélandem a EU s Austrálií, dopad brexitu na vzájemné obchodní aktivity“.

Kverulant je přesvědčen, že pohádce o tom, že skutečným cílem jedenáctidenního výletu k protinožcům bylo „prohlubování bilaterálních politických vztahů“, by neuvěřil ani pohádkář Bohumil Říha, autor knihy se signifikantním názvem „Vítek na výletě“.

Výlet Víta Rakušana a jeho politických souputníků do Austrálie a na Nový Zéland nás přišel na jeden a čtvrt milionu korun. Za Víta Rakušana jsme zaplatili 210 tisíc korun. Navíc Rakušan, stejně jako kolegové, opět dostal na cestu ještě stravné. V Rakušanově případě to činilo 25 245 korun, přestože podle zákona o cestovních náhradách měl dostat jen 11 350 korun. A přestože je i v tomto případě pravděpodobné, že po celou dobu pobytu byl ubytován v hotelech s plnou penzí.

Vít Rakušan byl v 8. volebním období, tedy od roku 2017 do 2021, v zahraničí jen třikrát. Vedle výletu do Peru a Kolumbie a pak do Austrálie a na Nový Zéland, byl Rakušan i na pravděpodobně jediné skutečně pracovní cestě, když byl s dalšími deseti poslanci na třídenní studijní návštěvě v NATO v Bruselu a v SHAPE v Monsu. Celkové náklady této cesty činily 64 tisíc korun.

Kšeft ministra vnitra Rakušana: Nákup pěti vyprošťovacích aut za 100 milionů pro hmotné rezervy

Státní správa hmotných rezerv (SSHR) vypsala na podzim 2022 soutěž na nákup pěti velkých vyprošťovacích vozidel. Podle Kverulanta byla soutěž předem připravena pro jediného zájemce. Do zakázky se však přihlásili zájemci dva, a tak byla zrušena. Nejen, že jde pravděpodobně o korupci, ale nabízí se otázka, proč potřebuje správa hmotných rezerv mít ve skladech pět osmikolových vyprošťovacích aut. Když se na to Kverulant zeptal, tak mu SSHR odpověděla, že nákup je osobním přáním ministra vnitra Víta Rakušana. Ten prý také SSHR předepsal technické parametry nákupu. Proto Kverulant na Rakušana podal trestní oznámení.

Pryč s Rakušanem

Kverulant je přesvědčen, že předseda hnutí STAN již dostatečně prokázal, že je dalším věrolomným politikem, který upřednostňuje zájmy svoje a svých kompliců, a proto by měl být odvolán. Kverulant se svým názorem dnes mailem seznámil všechny politiky vládní koalice.

Prosba o podporu

Rozežrané úředníky a zkorumpované politiky je třeba kontrolovat pravidelně a přesně to Kverulant dělá už od roku 2009. Podpořte ho v tom, jakkoliv malým, zato však pravidelným darem.

Reklama
Reklama

Zpět na výpis novinek