Nahoru

Archiv novinek

Díky Kverulantovi byl dnes otevřen Pražský hrad a zmizely plošné kontroly

Dnes ráno byl konečně otevřen široké veřejnosti otevřen Pražský hrad. Stalo se tak po více než půl roce úplné uzávěry. Dnes také byly po dlouhých pěti letech zrušeny plošné kontroly u vstupu do Hradu. Kverulant to považuje za své vítězství a důsledek kampaně, kterou za otevření Hradu vedl.  Kverulant nedávno dosáhl pravomocného rozhodnutí soudu, které konstatuje,  že uzavření Hradu nemá oporu v zákoně a že Hrad je veřejným prostranstvím. Další prodlužování zákazu vstupu a plošných kontrol se tak stalo neudržitelným.  Oceňte Kverulantovo vítězství nad nezákonnou arogancí hradního pána alespoň symbolickým darem.

Počátkem října loňského roku prezident Zeman zcela uzavřel Pražský hrad. Totální zákaz vstupu platil půl roku. Podle Kverulanta byl Zemanův postup ukázkou arogance. Hrad v historii zavřeli jen němečtí okupanti. Proto Kverulant.org  v půlce března 2021 Miloše Zemana dopisem vyzval, aby vrátil Pražský hrad veřejnosti, zpřístupnil jej, zrušil ponižující kontroly.To se nestalo, a tak se Kverulant o otevření soudil. Soud vyhrál. Součástí tohoto rozhodnutí bylo povolení upořádat protestní setkání v areálu Pražského hradu.

Setkání k vyjádření nesouhlasu s uzavřením oblasti Pražského hradu bylo svoláno na 18 dubna u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel na dnešní dvanáctou hodinu. Uskutečnilo se na náměstí U Svatého Jiří uvnitř areálu Pražského hradu. Setkání bylo, vzhledem k epidemické situaci, plánovaného jako velmi komorní a s dodržením minimálně dvoumetrových rozestupů. Nebylo pozváno více než 25 lidí.

Setkání se ze strany vedení Hradu neobešlo bez obstrukcí. Policie dostala příkaz nepustit účastníky manifestu z Hradčanského náměstí, ale donutili je obejít Hrad a jít po Starých zámeckých schodech. Přes ohlášení zrušení plošných kontrol se tam všichni účastníci museli podrobit osobní kontrole.

Dnes ráno byl Hrad konečně otevřen široké veřejnosti otevřen Pražský hrad. Stalo se tak po více než půl roce úplné uzávěry. Dnes také byly po dlouhých pěti letech zrušeny plošné kontroly u vstupu do Hradu. Další informace naleznete v Kverulantově kauze Jak Kverulant otevřel Pražský hradOceňte Kverulantovo vítězství nad arogancí alespoň symbolickým darem.

Zpět na výpis novinek