Nahoru
Dnes je den daňové svobody
zdroj: Liberální institut
Dnes je den daňové svobody

Den daňové svobody připadl letos na 17. června. Češi tak na stát pracovali 167 dní. Den daňové svobody představuje pomyslnou hranici, jež rozděluje kalendářní rok do dvou období.  Na část, kdy pracujeme jen na pokrytí výdajů státních a veřejných institucí a na část ve které konečně vyděláváme jen pro sebe.  Kverulant.org se již od svého založení v roce 2009 snaží zkrátit dobu práce na stát. Hlídá, aby se na úkor daňových poplatníků nekradlo a neplýtvalo. Podívejte se, na kterých kauzách právě pracuje.

zdroj: Liberální institut

Letos je sice den daňové svobody o týden dříve než loni, kdy připadl na 25. června, ale mnoho důvodů k optimizmu není. Stále je to o deset dní později, než kdy nastává v průměrné zemi OECD. Nejdříve daňovou svobodu letos přivítali již tradičně v Irsku (25. 3.) a poté ve Švýcarsku (7. 5.) a pak ji oslavili v Jižní Koreji (19. 5.). Naopak nejdéle si na ni počkají také již tradičně ve Francii (26. 7.), v Belgii (19. 7.) a ve Finsku (11. 7.). Průměr OECD oproti pandemickým letům klesl o dva týdny.

Datum daňové svobody vypočítává Liberální institut. Pro výpočet používá metodiku zaměřenou na výdajovou stranu veřejných financí. Jsou to totiž právě výdaje, které je nutné financovat daňovými příjmy a které, v případě deficitních rozpočtů, determinují i nutnost splácet v budoucnu dluh.

Kverulant vystupuje proti věrolomnosti politiků a rozežranosti jejich úředníků již více než 12 let. Podpořte Kverulanta v jeho užitečné práci alespoň symbolickým darem.

Zpět na výpis novinek