Nahoru

Archiv novinek

Dnes se na Pražském hradě uskutečnil protest proti zavření hradu Zemanem

Počátkem října loňského roku prezident Zeman zcela uzavřel Pražský hrad. Totální zákaz vstupu platí doposud. Podle Kverulanta je Zemanův postup ukázkou arogantního a papalášského chování. Hrad v historii zavřeli jen němečtí okupanti. Proto Kverulant.org  v půlce března 2021 Miloše Zemana dopisem vyzval, aby vrátil Pražský hrad veřejnosti, zpřístupnil jej, zrušil ponižující kontroly a odvolal vojáky s útočnými puškami. To se nestalo, a tak se Kverulant o otevření soudil. Soud vyhrál.  Součástí tohoto rozhodnutí bylo povolení upořádat protestní setkání v areálu Pražského hradu. To se dnes také uskutečnilo. Kverulant to považuje za další důležitý úspěch na cestě k úplnému otevření Pražského hradu.  Podpořte naše úsilí v této kauze alespoň symbolickým finančním darem. 

Městský soud v Praze v pátek pravomocně rozhodl o tom, že se v prostorách Pražského hradu může konat shromáždění, které organizuje obecně prospěšná společnost Kverulant.org. Podle ní je uzavření Hradu nezákonné, protože jde o veřejné prostranství. Magistrát a ministerstvo vnitra původně akci zakázali, soud však jejich rozhodnutí pravomocně zrušil.

Setkání k vyjádření nesouhlasu s uzavřením oblasti Pražského hradu bylo svoláno u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel na dnešní dvanáctou hodinu. Uskutečnilo se na náměstí U Svatého Jiří uvnitř areálu Pražského hradu. Setkání bylo, vzhledem k epidemické situaci, plánovaného jako velmi komorní a s dodržením minimálně dvoumetrových rozestupů. Nebylo pozváno více než 25 lidí.

Setkání se ze strany vedení Hradu neobešlo bez obstrukcí. Policie dostala příkaz nepustit účastníky manifestu z Hradčanského náměstí, ale donutili je obejít Hrad a jít po Starých zámeckých schodech. Přes ohlášení zrušení plošných kontrol se tam všichni účastníci museli podrobit osobní kontrole.

Kverulant však i přes obstrukce považuje setkání za další důležitý úspěch na cestě úplnému otevření Pražského hradu veřejnosti. Podrobnosti o tomto úsilí naleznete v kauze Kverulant vyhrál soud o otevření Pražského hradu.  Podpořte naše úsilí v této kauze alespoň symbolickým finančním darem. Dokud nebude Hrad zcela otevřen, nevzdáme to.

Zpět na výpis novinek