Nahoru
“Expert” na respirátory Aaron Günsberger dostal pokutu od ČOI za prodej závadných dětských masek
Respirátor TEX-TECH, Foto: Kverulant.org
“Expert” na respirátory Aaron Günsberger dostal pokutu od ČOI za prodej závadných dětských masek
Twitter

V době vrcholící koronavirové epidemie odhalil Kverulant.org prodej nebezpečných respirátorů od firmy TEX-TECH s.r.o. Tyto respirátory byly vydávány za splňující normu FFP2, přestože v povinném testování nevyhověly a jejich výrobce za to dostal od České obchodní inspekce (ČOI) pokutu 10 milionů korun a skončil v konkurzu. Prodával je Aaron Günsberger, který se pasoval do role jejich znalce. Nyní Kverulant zjistil, že Günsbergerova firma dostala od ČOI pokutu ve výši 50 tisíc korun v souvislosti za prodej závadných dětských respirátorů.

Respirátor TEX-TECH, Foto: Kverulant.org

Expert“ na respirátory

Na jaře 2021 Aaron Günsberger opakovaně tvrdil do médií, že již sám zajistil přes tisíc testů respirátorů zaslaných občany. Celková cena těchto testů podle něj byla kolem osmi milionů korun. Dále tvrdil, že se mu podařilo zastavit obchody zhruba za 400 nebo 500 milionů korun. A média mu uvěřila. Od počátku koronakrize s ním udělaly rozhovor nebo jej citovaly jako experta nejméně tato následující média: flowee.cz, aktualne.cz, expres.cz, CNN Prima NEWS, blesk.cz, idnes.cz, zenysro.cz, vtm.zive.cz, expres.cz, parlamentnilisty.cz, mix24.cz.

Günsberger byl natolik přesvědčivý, že jej dokonce veřejnoprávní Český rozhlas Plus pozval do vysílání. Jeho rozhovor s Barborou Tachecí trval téměř 40 minut. Günsberger v něm opakovaně tvrdil, že mu za jeho bohulibou osvětovou činnost v oblasti zkoušení respirátorů hrozí smrt.

Ve stejné době, tedy na jaře 2021 chtěl známý novinář Jiří X. Doležal po Günsbergerovi, aby mu ukázal protokoly z testů o kterých hovoří.  Marně a neuvedl ani nic o laboratoři, která pro něj těch 1300 testů údajně provedla. Protokoly z testů a ani „Günsbergerevo zkušebnu“ nakonec neviděl nikdo. Nejspíš proto, že žádné protokoly a žádná „Günsbergerova zkušebna“ nikdy neexistovaly. Nabízí se vysvětlení. Günsberger lhal.

Na celé věci je také pozoruhodné, že nikdo z „velkých“ médií si nedal práci, aby ověřil velmi nepravděpodobná tvrzení „experta“ na respirátory Aarona Günsbergera.  Nejen soukromá média ale i ta veřejnoprávní, která si zakládají na důsledném „fact-checking“ selhala ve to základním. Selhala v disciplíně „gatekeeping“ tedy procesu výběru informací vpuštěných do médií. Kdyby se základní disciplíně novinářského řemesla věnovali, velmi záhy by zjistili například to, že když v roce 2016 Günsberger do médií tvrdil, že Židé v Praze mají vlastní, naprosto fantastický systém varování před teroristy, tak jeho vyjádření dementovala nejen Židovská obec v Praze, ale i Federace židovských obcí v ČR.  

Mimochodem  Aaron Günsberger vlastně žádný Aaron není, jeho občanské jméno je Jan.

Certifikát k respirátoru vystavil motorkářský klub

O tom, že Günsberger lhal svědčí i ta skutečnost, že „svojí zkušebnu“ nepoužil k vydání certifikátu pro respirátory, které sám prodával na svém webu Star of Davidson.  Günsberger na tomto webu vystavoval falešné prohlášení o shodě respirátoru s příslušnou normou  vydané motorkářským klubem s kontaktní adresou košer restaurace a podepsané košer řezníkem, Günsbergerem.  

Pokuta 10 milionů korun

Samozvaný expert Günsberger také prodával výrobky TEX-TECH, přestože dobře věděl, že jde o respirátory s falešnou certifikací. Dokonce se chlubil prohlášením od TEX-TECH, které tvrdilo, že respirátory platnou certifikaci mají. Prodávané respirátory byly označeny značkou CE, přestože nevyhověly evropské homologaci. Kverulant se se svými zjištěními obrátil na Českou obchodní inspekci a dosáhl toho, že ČOI koncem března 2022 prodej těchto respirátorů zakázala.

Firma TEX-TECH Kverulantovi nejprve vyhrožovala žalobou a pak ji skutečně podala. Kverulant se ani tentokrát nenechal zastrašit a svou kauzu nestáhl. Následně soud žalobu TEX-TECH na Kverulanta zamítl a konstatoval, že TEX-TECH platný certifikát neměl. Šetření ČOI vyvolané Kverulantem a prohraný soud proti Kverulantovi patrně vedly k tomu, že TEX-TECH nebyl s to dostát svým závazkům a v prosinci 2021 skončil v konkurzu.

V květnu 2022 dostal TEX-TECH od ČOI pokutu 10 milionů korun. Podrobnosti naleznete v kauze Jak díky Kverulantovi ČOI zakázala prodej fejkových respirátorů a jak jejich prodejce dostal pokutu 10 milionů korun a skončil v konkurzu.

Pokuta 50 tisíc korun

Pokuta 10 milionů korun pro firmu TEX-TECH jejíž výrobky opatřené padělaným certifikátem Günsberger prodával není jediná, která se týkala činnosti „experta“ na respirátory. Kverulant nyní zjistil, že Günsbergerova firma SAMSON KOSHER FOOD CORPORATION, Ltd., s.r.o. dostala v roce 2022 pokutu 50 tisíc korun za to, že prodávala respirátory pochybného původu: „na Respirátoru nebylo uvedeno jméno, zapsaný obchodní název nebo zapsaná ochranná známka a poštovní adresa jediného místa, na němž lze kontaktovat výrobce a s Respirátorem nebyl dodán návod obsahující důležité informace o pokynech pro používání dle přílohy II bodu 1.4. písm. a) nařízení č. 2016/425/EU, a to konkrétně omezení při použití.“ ČOI zřejmě také dost naštvalo, že Günsberger podobným způsobem prodával i dětské respirátory.

Udělení pokuty firmě SAMSON KOSHER FOOD CORPORATION, Ltd., společnost s r.o. patrně vedlo v květnu 2023 jejího jediného jednatele Günsbergera ke změně jejího názvu na GHETTO 5660 s.r.o.

Vojtěch Razima


Twitter
Zpět na výpis novinek