Nově vydaná zpráva Evropské komise (EK) o stavu právního státu v České republice v roce 2024 uvádí, že v ČR přetrvávají problémy s případy korupce na vysoké úrovni – zpráva zmiňuje, že tyto případy zůstávají problematické kvůli průtahům v některých řízeních. EK také kritizuje, nedostatečnou nezávislost veřejnoprávních médií a dodává, že přes přijatá opatření ke zvýšení jejich nezávislosti přetrvávají obavy ohledně politické nezávislosti. Tyto body představují nejzávažnější kritiky právního státu v České republice podle hodnocení Evropské komise. Zpráva však zároveň uznává, že Česká republika učinila určitý pokrok v posilování právního státu v některých oblastech.
Reforma soudnictví
Jedním z hlavních bodů hodnocení EK je reforma státního zastupitelství. Reforma, která vstoupila v platnost 1. července 2024, zavedla záruky pro odvolání nejvyššího státního zástupce a dalších vedoucích státních zástupců, čímž se přiblížila evropským normám nezávislosti a samostatnosti státního zastupitelství. Nový systém jmenování soudců, který funguje od ledna 2022, byl také hodnocen pozitivně, přestože stále existují praktické nedostatky, které se řeší .
Legislativa a účast občanské společnosti
Počet legislativních aktů přijatých zrychleným postupem se v roce 2023 snížil na polovinu oproti roku 2022, což naznačuje zlepšení transparentnosti legislativního procesu. Byla také spuštěna nová veřejná digitální platforma pro přístup k právním předpisům. Pokračují práce na zvyšování účasti občanské společnosti na procesech tvorby politik, včetně zavádění nové metodiky .
Odškodňování
Zpráva EK se přímo nezmiňuje o problematice,odškodňování osob,které byly nespravedlivě postiženy trestním řízením.Přitom, oborná veřejnost ví, že toto odškodňování je často velmi nedostatečné a zdlouhavé.
V posledních letech se na ministerstvo spravedlnosti s žádostí o odškodnění za chybný anebo dokonce protizákonný postup justice obrací stabilně kolem tří tisíc lidí ročně. Je to strašné číslo.
Ministerstvo po mnoha obstrukcích vyhoví tak polovině. Zahrnuje nejrůznější prohřešky a porušení zákona – od nepřiměřené délky soudního řízení či nesprávného úředního postupu samotných soudů k trestnímu stíhání osob, které nakonec vůbec nebyly soudy shledány vinnými a jejich trestní stíhání tak nemělo být vůbec zahajováno. „Chyby“ exekutorů, nezákonné vazby, ale i profesní selhání soudců či státních zástupců.
Podle serveru Česká justice výrazně narůstá i částka, kterou musí daňoví poplatníci za chybný postup justice zaplatit. Jestliže v roce 2007 uznalo ministerstvo spravedlnosti náhrady za vadný úřední postup ve výši padesáti milionů, pak v roce 2022 už to bylo sto padesát tři milionů a v loňském roce dokonce čtyři sta padesát sedm milionů korun.
Celé dvě třetiny přitom musely být vyplaceny za nepřiměřenou délku soudních řízení, tedy za neodvolatelné pochybení justice samotné. Ale, samozřejmě, pokud se budete zajímat o to, kdo ze soudních funkcionářů, případně policistů nebo státních zástupců, byl za těch sto milionů postižen a jak se bude podílet na jejich splácení, nedozvíte se nic. Zaplatí to, jako vždy, němý daňový poplatník.
Zákon o lobbingu
V České republice zatím neexistuje žádná regulace lobbingu, natožpak toho, kde se pravděpodobně točí vůbec nejvíc peněz, tedy lobbingu obchodníků se zbraněmi. Jak fatálně nám chybí regulace lobbingu, dokazuje působení armádního generála v záloze Jiřího Šedivého, který si po svém odchodu do civilu v srpnu 2003 založil lobbistickou firmu Generals s.r.o. a přesvědčil vládu, aby nakoupila dražší a horší vrtulníky za 18 miliard. ČR za tento nákup čelí vyšetřování Evropskou komisí. Kverulantovým cílem je prosadit přijetí zákona o regulaci lobbingu. To se mu navzdory roky trvajícímu úsilí stále ještě zcela nepodařilo. I když jistého pokroku bylo dosaženo. Vláda přijala návrh zákona o lobbování v březnu 2024, ten ý nyní čeká na schválení Parlamentem. Zákon by měl vstoupit v platnost do poloviny roku 2025 a zavést pravidla pro lobbování. Rejstřík transparentnosti s povinnostmi pro lobbisty i lobbované. Povinnost pro lobbované zaznamenávat “legislativní stopu”. Oproti předchozím návrhům byla rozšířena působnost i na asistenty poslanců a naprezidenta. Byla však zavedena výjimka pro státní podniky, jejichž kontakty nemusí být registrovány, což kritizovaly organizace občanské společnosti. Za prosazování zákona a správu rejstříku transparentnosti bude odpovědné Ministerstvo spravedlnosti. Kverulant bude přijímání této normy velmi pečlivě sledovat.
Doporučení EK
Evropská komise doporučila České republice přijmout opatření ke zlepšení odměňování soudců a zaměstnanců soudů, zkrácení délky řízení a zajištění nezávislosti vyšetřování a stíhání korupce na vysoké úrovni. Dále doporučila posílit rámec integrity členů Parlamentu a zajistit finanční udržitelnost veřejnoprávních sdělovacích prostředků .
Celkově lze říci, že Česká republika učinila významný pokrok v několika klíčových oblastech právního státu, přestože některé výzvy a nedostatky přetrvávají.
Boj proti korupci
V roce 2023 bylo zahájeno 168 vyšetřování souvisejících s korupcí a 123 osob bylo odsouzeno.
Prosba o podporu
Věrolomné politiky a rozežrané úředníky je třeba kontrolovat neustále, a přesně to Kverulant dělá už od roku 2009.Dělejte to s námi finanční podporou naší práce
Vojtěch Razima
–