Nahoru
Hrad chce před veřejností skrýt další informace
Vladimír Renčín
Hrad chce před veřejností skrýt další informace

Jako téměř každý rok, i letos chtějí papaláši omezit právo veřejnosti na informace. Informované veřejnosti se hůře vládne a tak chce kancléř Vratislav Mynář rozšířit výčet utajovaných informací týkajících se Kanceláře prezidenta republiky (KPR).  Do seznamu utajovaných informací navrhuje zařadit jednací protokoly. Důvodem návrhu je nepochybně snaha Hradu dále zakrývat svoji nezákonnou činnost. Kverulant proti krácení práva na informace protestuje. Pokud si také myslíte, že veřejnost má mít i nadále přístup k informacím dle dobře fungujícího zákona č. 106, můžete Kverulanta podpořit symbolickým darem ve výši 106 Kč.

Vladimír Renčín

Řada těchto údajů sama o sobě nesplňuje požadavek zákona pro utajovanou informaci, totiž že by její vyzrazení mohlo způsobit újmu zájmu ČR nebo být pro ČR nevýhodné, stojí v návrhu. „Jinak je tomu ovšem při posuzování významu těchto údajů v jejich celku, kdy lze podstatu utajované informace, a to na základě dosud neutajovaných údajů, dovodit,“ argumentuje Hrad.

Z jednacích protokolů vyžádaných na základě zákona o svobodném přístupu k informacím vycházela například dubnová zpráva serveru iROZHLAS.cz, podle které Hrad čelí podezření, že zničil 32 tajných zpráv. Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář se před měsícem otevřeným dopisem obrátil na generálního ředitele Českého rozhlasu (ČRo) Reného Zavorala i na Radu ČRo kvůli třem článkům serveru, které podle kancléře obsahovaly nepravdivá tvrzení, dezinformace a mylné interpretace.

Mynář v dopisu mimo jiné namítal, že zápisy v jednacích protokolech KPR jsou interpretovány v rozporu se skutečností. Český rozhlas odmítl formulaci, že šíří ve veřejném prostoru dezinformace, podle mluvčího ČRo nemá důvod nevěřit zjištěním svých redaktorů. Autorka článků Markéta Chaloupská na twitteru napsala, že vše rádi doloží dokumenty a názory expertů.

Seznam utajovaných informací vydává vláda svým nařízením. V případě prezidentské kanceláře mezi ně aktuálně řadí například komplexní systém zabezpečení korunovačních klenotů, komplexní plány systému kolektorů a štol Hradu, komplexní systém fyzické, technické a režimové ochrany Hradu, zámku v Lánech a dalších objektů určených pro potřeby prezidenta a informace o přípravě rozhodnutí prezidenta včetně rozhodnutí o amnestii.

K návrhu zařadit mezi utajované informace administrativní pomůcky k evidenci utajovaných informací mohou ostatní úřady podávat připomínky do 27. června.

Důvodem návrhu je nepochybně snaha Hradu dále zakrývat svoji nezákonnou činnost. Kverulant opět protestuje. Pokud bude Mynářova úprava přijata, bude právo na poskytnutí informací významně omezeno. Nejen Kverulant, ale i novináři a občané by tak napříště mohli mít jen omezenou možnost kontroly. 

Pokud se i vám arogantní chování problematického prezidenta a jeho kamarily příčí, začněte Kverulanta podporovat, jakkoliv malým, za to však pravidelným darem.

Zpět na výpis novinek