Nahoru

Archiv novinek

Hrad ignoruje zákon o veřejném přístupu k informacím

Lesní správa Lány, příspěvková organizace Kanceláře prezidenta republiky neodpovídá Českému rozhlasu na žádosti o informace, které má podle zákona poskytovat. Odkazuje místo toho na květnové prohlášení Hradu, který vyhlásil, že v rámci údajného boje proti dezinformacím nebude komunikovat s vybranými médii. Tento postup je zcela jasně nezákonný.  Miloš Zeman sebou na Pražský hrad přivedl hned několik velmi problematických lidí. Více v kauze Kverulant proti zneužívání moci kamarilou Miloše ZemanaPokud si myslíte, že proti arogantnímu ignorování zákona je třeba bojovat, podpořte Kverulanta alespoň malým darem.

Lesní správa Lány, která se stará o letní sídlo prezidenta republiky a přilehlou oboru, nedodržuje zákonnou povinnost poskytovat veřejnosti informace. Vyplývá to z reakce správy na žádosti podané Radiožurnálem, který chtěl znát detaily toho, jakým způsobem nakládá se svým majetkem. Žádosti o informace přitom dávají veřejnosti i médiím možnost kontrolovat dění ve veřejných institucích – například to, jak nakládají se svým majetkem nebo za co utrácí veřejné finance.

Povinnost odpovídat na ně mají všechny veřejné instituce, ať už jsou to vládní úřady, státem vlastněné firmy, města, nebo jiné veřejné instituce.

Lánskou správu vede Miloš Balák, kterého do funkce vybral hradní kancléř Vratislav Mynář a drží ho v ní, ačkoliv letos soud šéfa Lán kvůli údajné manipulaci jedné ze zdejších zakázek nepravomocně poslal na tři roky do vězení.

Radiožurnál zaslal 25. června své dvě žádosti o informace. V první šlo o to, jak správa naložila s velmi vzácnou sochou zakoupenou na začátku 20. století. Ta totiž byla dříve umístěna v části Lán zvané Nové dvory, kde byla přístupná pro veřejnost. Lánská správa ji pak ale přesunula a redakce chtěla získat informaci, kde přesně se nyní socha nachází.

Druhá žádost se týkala pily, kterou lánská správa dříve vlastnila. Na té se dříve částečně zpracovávalo dřevo vytěžené v oboře. Vybavení pily však správa prodala a dřevo nechává zpracovávat soukromníky. Radiožurnál chtěl vědět, proč správa pilu prodala, komu a za kolik.

Jenže lánská správa na obě žádosti odpověděla pouze to, že v souvislosti s nimi odkazuje na vyjádření Pražského hradu, který v květnu vyhlásil, že v rámci svého boje s údajnými dezinformacemi nebude komunikovat s vybranými médii. V reakci na to Deník N podal správní zásahovou žalobu na Kancelář prezidenta republiky, odůvodněním, že jde o úřad jako každý jiný, nemůže si vybírat, zda bude plnit své povinnosti a dodržovat zákony.

Miloš Zeman sebou na Pražský hrad přivedl hned několik velmi problematických lidí. Ti společně s ním zneužívají svého postavení. Kverulant.org proti tomu protestuje. Velmi úspěšně v kauze Jak Kverulant otevřel pražský hrad. V záležitosti YouTube kanálu „Pražský hrad – Kancelář prezidenta republiky“ na úspěch Kverulant teprve čeká. Kanál se vydává za oficiální prezentaci Pražského hradu, ale jde pravděpodobně jen o soukromý projekt kancléře Vladimíra Mynáře a slouží k jeho osobní propagaci. Proto je Kverulantovým cílem jeho vymazání. Pokud si myslíte, že proti arogantní kamarile v čele s Milošem Zemanem je třeba bojovat, podpořte Kverulanta alespoň malým darem.

Zpět na výpis novinek