Nahoru

Archiv novinek

Hrad tají, co stojí Mynářův kanál

Na oficiálním hradním YouTube kanálu je více než 60 videí, včetně takových perel jako více než 15minutové video s názvem „Jak média manipulují: Lánská detektivka“. Ve videu se Vratislav Mynář zastává svého kamaráda Miloše Baláka, který si nedávno vyslechl rozsudek ohledně svých podvodů v Lánské oboře. V jiném videu zase Mynář obhajuje dotace na svůj penzion. Kverulanta zajímá, jakou sumou jsme na tyto materiály přispěli ze svých daní. Proto již před měsícem položil dle zákona o svobodném přístupu k informacím hradní kanceláři dotaz. Hrad na Kverulantův dotaz doposud neodpověděl, přestože tak podle zákona měl učinit do 15 dnů. Proto Kverulant dnes odeslal Hradu stížnost a je připraven se v této věci soudit. Podpořte naši práci na tomto případu alespoň malým pravidelným darem.

Minulý měsíc oznámil kancléř Vratislav Mynář na webu Kanceláře Pražského hradu (KPR) , že KPR nebude poskytovat jakékoli informace vybraným médiím. Svůj krok KPR zdůvodnila bojem proti dezinformacím. Opatření se týká týdeníku Respekt, serverů Seznam Zprávy a Deník N a pořadů České televize 168 hodin a Reportéři ČT. Mynář to zdůvodnil tím, že se některá média snaží „neseriózním a nestandardním způsobem získávat informace od pracovníků Kanceláře prezidenta republiky“. Je nasnadě, že pravým důvodem je neochota odpovídat na stále častější otázky týkající se ničemností nejen kancléře Mynáře, ale celé hradní kamarily.  

Není jisté, zda omítnutí poskytování informací novinářům není protizákonné či dokonce protiústavní. Co však zcela jistě protizákonné je, je neposkytování informací dle zákona o svobodném přístupu k informacím. A právě takovou žádost před měsícem Kverulant na Hrad odeslal. Hradní kancelář na Kverulantův dotaz neodpověděla, přestože tak podle zákona měla učinit do 15 dnů. Proto Kverulant dnes odeslal Hradu stížnost a je připraven se v této věci soudit. V žádosti šlo o náklady na oficiálním YouTube kanál Pražský hrad – Kancelář prezidenta republiky.

„Alex Mynářová to dělá zadarmo,“ svěřil Jiří Ovčáček redaktorům Blesku, když se svým šéfem Vratislavem Mynářem na konci roku 2018 rozjížděl oficiální YouTube kanál Hradu. I kdyby to byla pravda a paní Mynářová, hlavní tvář celého projektu, byla prototypem altruismu, zůstává dost nepravděpodobné, že by to celé zvládla sama. I úplný amatér pochopí, jak těžké je stát zároveň za i před kamerou.

Kverulant pochybuje, že by si s natáčením videí Alex vystačila pouze s manželem Vratislavem – a to přesto, že právě on by se díky množství svých činností (např. kancléř, vlekař, hospodský, odhadce, uzenář) dobře hodil i do knihy Ondřeje Sekory.

Je téměř jisté, že manželé Mynářovi budou ke svým videím, umístěným na oficiální kanál Pražského hradu, potřebovat asistenci ostatních. Čekali bychom zaměstnání pro scénáristu, kameramana, zvukaře a střihače. A pokud nejde o kumulovanou funkci největšího mediálního experta Hradu, Jiřího Ovčáčka, předpokládáme, že kancelář za provedenou práci platí.

Nejsme naivní a nemyslíme si, že by se Vratislav Mynář, poté co mu přišla naše žádost o informace k nákladům na videotvorbu, hluboce zastyděl. Že by snad svědomí zpytoval. Těžko bychom věřili i tomu, že by uměl svá propagační videa stáhnout, nebo dokonce natočit video omluvné. I když jsme přesvědčeni o tom, že Vratislav Mynář je již ztraceným případem bezskrupulózního papaláše, pro kterého je nevhodnost natáčení osobních videí z erárních prostředků zcela mimo možnosti jeho rozlišovacích schopností, chceme na tuto nestoudnost alespoň upozornit.

Kverulantovi nejde i v tomto případě jen o princip. Dřív nebo později na Hradě skončí prezident soustavně ignorující zákon a s ním i hradní kamarila. Pak třeba bude možné vymáhat po Mynářovi erární peníze za které si s manželkou Alex točil „ domácí“ videa. Když mocní s veřejností nehrají fér, křičíme. A protože nejsme příjemci žádných dotací a naše práce je financována jedině vašimi dary, prosíme o příspěvek. Klidně malý, zato však pravidelný.

Zpět na výpis novinek