Nahoru
Jak Kverulant pomohl zarazit velkou trafiku Jaroslava Faltýnka a čelí teď za to další soudní žalobě
Jaroslav Faltýnek Foto: Profimedia
Jak Kverulant pomohl zarazit velkou trafiku Jaroslava Faltýnka a čelí teď za to další soudní žalobě
Twitter

Jen znalci patrně vědí, že státní Všeobecná zdravotní pojišťovna má dceřinou společnost Pojišťovna VZP, která poskytuje komerční pojištění. Tato dcera získala lobováním Jaroslava Faltýnka (ANO) monopol na pojištění léčebných nákladů cizinců. Šlo o miliardový byznys na úkor běžných komerčních pojišťoven a v rozporu s legislativou EU. Cílem Kverulanta bylo donutit stát ukončit tento nemravný a nezákonný byznys. To se mu nakonec podařilo a monopol byl přijetím novely příslušného zákona 12. června 2023 zrušen. Tato kauza však pro Kverulanta zrušením monopolu PVZP nekončí.  PVZP podala na Kverulanta žalobu. Domáhá se stažení této kauzy a uveřejnění omluvy. Pokud by Kverulant tuto při prohrál, tak by pravděpodobně následovala žaloba o náhradu škody, která by mohla být pro Kverulanta likvidační. Pomozte Kverulantovi zaplatit si kvalitní právní zastoupení.

Jaroslav Faltýnek Foto: Profimedia

Faltýnkův odkaz

Po bývalé dvojce hnutí ANO zůstalo množství případů, kdy zvítězil zájem Faltýnkův nad zájmem veřejným. Jedním z nich byl právě monopol na pojišťování cizinců ze zemí mimo EU. Právě to se Faltýnkovi podařilo protlačit sněmovnou v létě 2021.

Pojišťovnou, které veškerý český byznys s pojišťováním cizinců spadl do klína, byla Pojišťovna VZP a.s. (PVZP). Tedy komerční dcera největší tuzemské a státní zdravotní pojišťovny VZP. To pro ni byla velice výhodná pozice. Cizinci ze zemí mimo EU, kteří u nás neměli trvalý pobyt, ale pracovali nebo studovali  v Česku měli  povinnost si u ní pojištění platit. Do té doby měli cizinci na výběr z nabídky několika pojišťoven.

Trafika

Proč Faltýnek ve sněmovních kuloárech složitě vyjednával průchod zmíněného zákona, zůstává i pro sněmovní insidery trochu záhadou. Podle některých zpráv se Faltýnek dokonce přímo na klubu postavil šéfovi hnutí a tehdejšímu premiérovi Babišovi. Možná si původně politik s přezdívkou „Efko“ připravoval teplé místo ve VZP nebo v PVZP pro sebe.

Proti návrhu přidělit všechny cizince výhradně PVZP se postavilo jak ministerstvo zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), tak resort financí Aleny Schillerové (ANO)

Bezvětří kolem monopolu PVZP nepanovalo dlouho. Přeci jenom kodifikovat výše popsanou ničemnost zákonem, který je už na první pohled v rozporu s legislativou EU, byla dost silná káva. A tak když Faltýnek nakonec po sérii skandálů ztratil nejen zápisník ale i část své moci, přišel na jaře 2022 s návrhem na zrušení monopolu senát. Faltýnkovi se ale tehdy ještě podařilo dosáhnout „zaparkování“ návrhu ve sněmovně a jeho neprojednání.

Zrušení monopolu

Kverulant 14. března 2023 vyzval všechny zákonodárce, aby konečně odstranili tento nemravný stav. Kverulant poslancům připomněl, že byla hrubě pošlapána práva konkurentů PVZP v oblasti komplexního zdravotního pojištění cizinců, když jim během velmi krátké doby bylo znemožněno toto soukromé pojištění nabízet, aniž by jim byly uhrazeny vzniklé náklady.

Je vůbec otázkou, zda by veřejnoprávní pojišťovna, jako je VZP, měla vlastnit jinou právnickou osobu, natož pak komerční pojišťovnu. Na založení 100% dcery PVZP si vedení VZP vzalo z „kasičky“ kam přispívají občané pro případ nemoci, 410 milionů korun.

Ve středu 12. června 2023 byl monopol PVZP na zdravotní pojištění cizinců s dlouhodobým pobytem v Česku, konečně zrušen. Stalo se tak přijetím senátního návrhu Poslaneckou sněmovnou.  Novela umožní cizincům do tří měsíců vypovědět smlouvu s PVZP a pojistit se u pojišťovny podle vlastního uvážení.

Pojišťovna VZP zažalovala Kverulanta

Pojišťovna VZP na Kverulantova zjištění a zejména na jeho dopis zákonodárcům zareagovala typicky papalášským způsobem. Zaslala Kverulantovi výhružný dopis. Píše se v něm to, co v obvyklých výhružných dopisech. Pokud Kverulant ve lhůtě deseti dnů svůj článek neodstraní, bude následovat žaloba o náhradu škody. Kverulant je na podobné výhružky zvyklý, a tak se zachoval jako obvykle. Nenechal se vydírat, svůj článek nestáhl.

Následovala další výhružka.   PVZP v ní neuvedla téměř nic nového, snad jen že Kverulantovi stanoví nové ultimátum. Tentokrát měl svůj článek odstranit do 16. dubna 2023. Ani tehdy se Kverulant výhružek nezalekl a svůj článek nestáhl.

Kverulant je přesvědčen, že veřejně kritizovat papaláše za jejich ničemnosti je nanejvýš nutné a bez takové kritiky by se demokracie stala pouze soubojem konkurenčních gangů. V létě roku 2023 přišel další útok na toto přesvědčení. PVZP podala na Kverulanta žalobu. PVZP se v ní domáhá stažení této kauzy a uveřejnění omluvy. Pokud by Kverulant tuto při prohrál, tak by pravděpodobně následovala žaloba o náhradu škody, která by mohla být pro Kverulanta likvidační.

Výhružky a žaloby na Kverulanta se množí

Přestože byl Kverulant založen již v roce 2009, tak první žaloba za Kverulanta přišla až v roce 2017. Byla od developera Ekospol a šlo tehdy o 10 milionů korun. Kverulant tehdy v kauze KORUPCE NA RADNICI PRAHY 15 odhalil, že starosta Milan Wenzl uzavřel s developerem Ekospol smlouvu, kde se psalo, že pokud jeho radnice opatří Ekospolu všechna stavební povolení, dostane za to dva a půl milionu korun. Kverulant označil toto jednání za korupci. Ekospol tvrdil, že o korupci nešlo, a žalobou se domáhal stažení této kauzy z Kverulantova webu, uveřejnění omluvy za „šíření nepravdivých, klamavých a zavádějících informací“ a inzerci této omluvy za 10 milionů korun. Počátkem října 2017 rozhodl soud první instance, že Kverulant svoji kauzu stahovat nemusí a ani se nemusí omlouvat.  Proti tomuto rozhodnutí se Ekospol odvolal, ale v říjnu 2018 Vrchní soud jeho žalobu definitivně zamítl.

Další žaloba přišla v době vrcholící koronavirové epidemie. Tehdy odhalil Kverulant prodej nebezpečných respirátorů od firmy TEX-TECH s.r.o. Tyto respirátory byly vydávány za splňující normu FFP2, přestože v povinném testování nevyhověly. Navíc byly označeny značkou CE, přestože nevyhověly ani evropské homologaci. Kverulant se se svými zjištěními obrátil na Českou obchodní inspekci (ČOI) a dosáhl toho, že internetový obchod ALZA zastavil prodej těchto respirátorů. Firma TEX-TECH za to Kverulantovi nejprve vyhrožovala žalobou a pak ji skutečně podala. Následně soud v červenci 2021 žalobu TEX-TECH na Kverulanta zamítl a konstatoval, že TEX-TECH platný certifikát neměl. Později na základě Kverulantova podmětu dostal TEX-TECH od ČOI pokutu 10 milionů korun skončil v konkurzu.

Poslední rok se množí i výhružky od těch na jejichž neférové jednání Kverulant upozornil.  V lednu 2023 Kverulantovi hrozila žalobou Švýcarská firma Emil Frey, která tehdy ještě provozovala nelegální autobazar na Praze 15. Kverulantovi vyhrožuje i firma Eurobilboard, agresivní provozovatel nebezpečných a nelegálních billboardů.  Eurobilboard Antona Fishera po Kverulantovi chce,  aby zastavil bojkot na inzerci na jejich billboardech vyhlášený v prosinci 2022 a propagovaný placenou inzercí.

V únoru tohoto roku na Kverulantovu práci zaútočil dokonce ministr i vnitra Vít Rakušan (STAN). Kverulant odhalil, že Správa státních hmotných rezerv (SSHR) vypsala na podzim 2022 soutěž na nákup pěti velkých vyprošťovacích vozidel, připravenou pro jediného zájemce. Nejen, že jde pravděpodobně o korupci, ale nabízí se otázka, proč potřebuje správa hmotných rezerv pět osmikolových vyprošťovacích aut. Když se na to Kverulant zeptal, tak mu SSHR odpověděla, že nákup je přáním ministra Rakušana. Kverulant má k dispozici dopis, který to dokazuje. Rakušan nesl Kverulantova odhalení velmi nelibě, a tak ministerští právníci dali Kverulantovi pětidenní lhůtu na odstranění tohoto článku. Kverulant se tomuto nátlaku opět nepodřídil, svůj článek nestáhl a je připraven čelit žalobě i šikaně ze strany ministerstva vnitra.

V dubnu 2023 vyhrožovala žalobou dokonce předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). To, když Kverulant zveřejnil, že Pekarová nedodržela svůj slib ušetřit na provozu sněmovny 40 milionů korun a naopak v roce 2022 sněmovna pod jejím vedením utratila o 141 milionů víc.

Samostatnou a rozsáhlou kapitolou jsou žaloby od kardinála Duky a jeho kamarily. Na sklonku roku 2020 Kverulant odhalil, že kardinál Duka převedl v rozporu s církevním právem na svoji soukromou nadaci majetek církve v hodnotě nejméně čtvrt miliardy korun. V srpnu 2021 pak další církevní pozemky v hodnotě nejméně 170 milionů korun. Duka nese zveřejnění Kverulantových zjištění velmi nelibě a s Kverulantem se opakovaně soudí. V té hlavní žalobě Duka chce od Kverulanta 3 miliony korun a omluvu.

Před měsícem zažalovali Kverulanta dokonce i překupníci kulometů. Ještě za ministra Lubomíra Metnara (ANO) uzavřelo ministerstvo obrany miliardovou smlouvu na dodávku tisícovky pětkrát předražených kulometů MINIMI. V dubnu 2022, tedy již za ministryně Jany Černochové (ODS) byla cena za kulomety navýšena z 1,1 miliardy na 1,5 miliardy. Nákup proběhl bez řádného výběrového řízení a kulomety nedodává belgický výrobce, ale překupník CB SERVIS CENTRUM. Ten na Kverulanta podal žalobu a u soudu se domáhá stažení článku o nákup předržených kulometů. Pokud by vyhrál překupník znamenalo by to, že kontrolovat kam jdou miliardy z veřejných rozpočtů je možné jen když nikoho nejmenujete.

Prosba o podporu

Kverulant hlídá politiky už od roku 2009, ale až poslední roky za to čelí zvýšenému množství útoků.  Nejčastěji jde o výhružky žalobami v případě nestažení textu popisující nějaké ničemné jednání. Protože Kverulant ještě žádnému takovému nátlaku nepodlehl, čelí za to několika žalobám. Žádnou zatím neprohrál, ale nárůst nákladů na právní zastoupení je enormní. Právní náklady činily v roce 2020 celkem 120 tisíc korun. V roce 2022 už to bylo bezmála 400 tisíc. A jen za první půlrok 2023 musel Kverulant za právníky vydat přes 300 tisíc. Pomozte Kverulantovi zaplatit si kvalitní právní zastoupení.

Za Kverulantův tým Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek