Nahoru
Jak veksláci z arcibiskupství prodávají Jindřišskou věž
Kardinál Dominik Duka a generální vikář Jan Balík
Jak veksláci z arcibiskupství prodávají Jindřišskou věž

Kardinál Duka převedl v minulosti v rozporu s církevním právem na svoji soukromou nadaci majetek církve v hodnotě téměř půl miliardy korun V květnu 2022 byl Duka z funkce primase českého konečně odvolán, ale problematické transakce pokračují dál. Nejnověji prodejem Jindřišské věže. Více již v reportáži ČT. Mimochodem na jejím konci uvidíte, jak vysoký církevní představitel, generální vikář Jan Balík před otázkami reportérů ČT utekl jako malý kluk, přistižený při krádeži kasičky v kostele.  

Kardinál Dominik Duka a generální vikář Jan Balík

Na sklonku roku 2020 kardinál Duka převedl v rozporu s církevním právem na svoji soukromou nadaci majetek církve v hodnotě nejméně čtvrt miliardy korun. V srpnu 2021 pak další církevní pozemky v hodnotě nejméně 170 milionů korun. Mimo to byla za Duky vybudována rozsáhlá neprůhledná vlastnická struktura firem, kam byl vyveden další majetek církve. Jedním z hlavních hybatelů těchto tunelů byl mimo generálního vikáře Balíka i bývalý výkonný ředitel arcibiskupství Antonín Juriga. Když byl loni v květnu Duka konečně odvolán z postu arcibiskupa pražského, dostal hodinovou výpověď i tunelář Juriga. Další hybatel tunelování Jan Balík však na vysoké pozici generálního vikáře zůstal.

Jan Balík a vekslácký prodej Jindřišské věže

Na přelomu roku 2022 a 2023 se začal prodej ojedinělé gotické památky, Jindřišské věže.  Zásadní podraz tohoto prodeje spočívá v tom, že arcibiskupství prodává věž bez dohody s nájemcem věže, který do ní investoval velké desítky milionů korun s tím, že si svou investici odbydlí užíváním věže do roku 2044. Nájemce za svoje pořídil před lety ve vybydlené věži vestavbu. V podstatě tak vznikla nová věž ve staré věži.

Věž patřila po stovky let farnosti u svatého Jindřicha. Ta byla v roce 2008 donucena věž bezplatně převést do majetku arcibiskupství. To nyní věž nabídlo za 75 milionů korun, zájemců je přes 30 a cena se podle nabídek vyšplhala přes sto milionů korun, uvádí arcibiskupství. Jediným kritériem je výše ceny.  Arcibiskupství je tak naprosto jedno kdo si věž koupí a co s ní bude dělat. S Pražským magistrátem, který měl o unikátní památku také zájem odmítlo arcibiskupství jednat a vzkázalo mu, že může podat nabídku a když bude nejvyšší, tak mu věž prodá. Jan Balík k tomu uvedl: „Jestli si ji koupím magistrát, Praha 1, nebo člověk který má chuť mít takovou věž, aby se něm jmenovala po něm, je z byznysového hlediska jedno. Pro nás je důležité prodat to tomu, kdo předloží nejlepší nabídku.“

Nezávislý pozorovatel by patrně čekal, že ti, kdo se prohlašují za zástupce Ježíše Krista na Zemi se budou orientovat na jiné hodnoty, než je, co byznysové hledisko. Takový pozorovatel však bude zklamán. A ne dosti na tomto veksláckém chování, odborníci poukazují na to, že církev přichází o desítky milionů při prodejích lukrativních pozemků v okolí Prahy.

Prosba o podporu

Církevní majetek nemá být tunelován, ale má sloužit široké, nikoli jen katolické veřejnosti. Kverulant se mapování tunelování církevního majetku věnuje dlouhodobě. Duka nese zveřejnění Kverulantových zjištění velmi nelibě a s Kverulantem se opakovaně soudí. Duka chce od Kverulanta 3 miliony korun a omluvu. Pomozte Kverulantovi zaplatit si dobré právníky alespoň symbolickým darem.

Reklama
Reklama

Zpět na výpis novinek