Nahoru
Kontrolní úřad povede dalších devět let problematický Kala. Koalice vyslyšela Zemanovo přání
Prezident Miloš Zeman jmenoval 22. března 2013 v Praze Miloslava Kalu (vlevo) prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu. Foto ČTK
Kontrolní úřad povede dalších devět let problematický Kala. Koalice vyslyšela Zemanovo přání

Prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) bude dál Miloslav Kala. Sněmovna ho ve středu zvolila kandidátem na jmenování do čela úřadu. Pětikoalice se původně snažila na jeho místo najít někoho jiného, nakonec ale dala na přání prezidenta Miloše Zemana. Kverulant proti této volbě protestuje, nedávno totiž odhalil, že prospěchářský šéf NKÚ Kala si udělal z úřadu cestovku i dojnou krávu. Pokud si i vy myslíte, že šéfem tohoto důležitého úřadu měl být někdo nezávislý, prosíme, podpořte Kverulanta alespoň malým darem. S vaší pomocí bude Kverulant dál tohoto stereotypního papaláše sledovat.

Prezident Miloš Zeman jmenoval 22. března 2013 v Praze Miloslava Kalu (vlevo) prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu. Foto ČTK

Kverulant odhalil, že většina ze 103 cest, za které utratil NKÚ celkem cca 8 500 000 Kč, posloužila k tomu, aby si prezident Miloslav Kala zvýšil osobní prestiž a pojistil svůj další mandát. Plyne to z podkladů, které si Kverulant.org u NKÚ vyžádal. Cestovní náklady zásadně zvyšuje prezidentova záliba v luxusu, a také vysoký koeficient, podle kterého si šéf NKÚ počítá diety a kapesné. Kverulant opakovaně a marně vyzval poslance, aby do čela NKÚ zvolili někoho lepšího. 

Kala na Machu Picchu

Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Miloslav Kala vedl v roce 2019 parlamentní výpravu na Machu Picchu. Kverulant také odhalil, že prezident Kala byl v Peru ještě také v roce 2017.

Fotokoláž Kverulant.org, zdrojové foto Janek Kroupa Český rozhlas, Miroslav Kala, prezident NKÚ na služební cestě na Machu Picchu, květen 2019

Kverulant pochyboval, že šlo o ojedinělé výstřelky a proto se nedávno zeptal NKÚ, kde všude jeho šéfové byli a kolik nás to stálo. Na to NKÚ vydal rozhodnutí, že mu poskytne jen část těchto informací. Ty za roky 2013 až 2016 prý už skartoval. Proti tomuto rozhodnutí se Kverulant odvolal a odvolací orgán mu vyhověl a NKÚ mu dokumenty „zázračně“ našlo a muselo je Kverulantovi poskytnout. Kverulant nedávno Kalovy výlety popsal v tomto textu.

Ještě před pár týdny se zdálo, že Kala si bude muset po čtrnácti letech v NKÚ hledat jinou práci. Strany vládní koalice mluvily o nutnosti najít jiného kandidáta, který přinese do úřadu nový vítr. Jenže dnes je situace jiná, Kala získal na svou stranu důležitou podporu.

Vyznamenání za zásluhy od Zemana

Podle informací HN z několika zdrojů prezident Zeman na schůzce s premiérem Petrem Fialou (ODS) i někdejším premiérem Andrejem Babišem (ANO) nastínil, že by chtěl, aby Kala v úřadu zůstal. Bývalý sociální demokrat Zeman má s Kalou, který byl dříve poslancem za ČSSD a do roku 2008 členem této strany, dlouhodobě velmi dobré vztahy. Před třemi lety mu také dal medaili Za zásluhy o rozvoj státu a hospodářství.

NKÚ, trafika vysloužilých politiků

NKÚ kontroluje utrácení peněz na ministerstvech a ve státních institucích. V jeho čele vedle presidenta a vicepresidenta stojí Kolegium NKÚ. Do Kolegia NKÚ je poslanci navrhováno a následně jmenováno 13 členů na „doživotí“, resp., do 65 let. Jejich motivace provádět kontroly je pak nulová, ze svých funkcí nemohou být odvoláni. Kolegium je plné vysloužilých politiků.

Fotokoláž: Kveulant.org

Prezident NKÚ je oprávněn účastnit se schůzí Poslanecké sněmovny, Senátu, pokud jsou projednávány kontrolní závěry NKÚ. Může na těchto zasedáních i vystoupit. V tomto případě je prezident NKÚ oprávněn účastnit se i schůze vlády a může tam i vystoupit. Bylo by skvělé, kdyby novým prezidentem byl konečně někdo opravdu nezávislý a nikoliv zase jen vyčpělý politik. Pětikoalice tuto šanci zahodila.  

Prosba o podporu

Papaláše můžeme hlídat jen díky laskavé velkorysosti vás dárců, nejsme placeni z daní a veřejných prostředků. Podpořte naši práci jakkoliv malým, za to však pravidelným darem.

Zpět na výpis novinek