Nahoru
Kardinál Duka prohrál soud, ale čeká ho další
Kardinál Dominik Duka | fotokoláž ATEO
Kardinál Duka prohrál soud, ale čeká ho další

Ústavní soud dnes zamítl stížnost kardinála Dominika Duky, který se domáhal omluvy od brněnských divadel. Za zásah do svého práva vyznávat katolickou víru spatřoval v uvedení dvou kontroverzních her na festivalu Divadelní svět Brno. Justice mu nevyhověla, poukazovala na svobodu slova a uměleckého projevu. Zamítnutím stížnosti takto kauza před českými soudy definitivně končí. Jiná soudní kauza, kterou Duka vyvolal, však teprve čeká na nařízení prvního jednání. Duka chce od Kverulanta 3 miliony korun a omluvu za to, že zveřejnil článek, který popisuje, jak Duka tuneloval církevní majetek. Pomozte Kverulantovi zaplatit si dobré právníky alespoň symbolickým darem, spor s Dukou bude dlouhý.

Kardinál Dominik Duka | fotokoláž ATEO

Ústavní soud zamítl stížnost kardinála Dominika Duky a právníka Ronalda Němce. Oba chtěli omluvu po Centru experimentálního divadla (CED) a Národním divadle Brno kvůli údajnému zásahu do svých osobnostních práv.

Žaloba se týkala uvedení her režiséra Olivera Frljiče Prokletí a Naše násilí a vaše násilí na přehlídce Divadelní svět v květnu 2018. Přestože Duka ani jednu tuto hru neviděl, tak podle kardinála silně zasáhly do jeho vyznání. Podle Dukových kritiků se nabízí otázka, jak pevná kardinálova víra asi je, když ji může ohrozit shlédnutí dvou klubových představení.

Žalobu nejprve zamítl Městský soud v Brně, Duka s Němcem neuspěli ani s odvoláním ke Krajskému soudu v Brně. Oba soudy zdůrazňovaly svobodu slova a uměleckého projevu, stejně jako to, že obě představení nastolovala důležitá témata. Podle pravomocného rozsudku, potvrzeného i Nejvyšším soudem (NS), nešlo o diskriminaci křesťanů ani o zásah do práva na svobodu vyznání.

„Obě hry sledovaly legitimní cíl, směřující k vyvolání veřejné diskuse o náboženském násilí a sexuálních incidentech uvnitř jedné z církví. Učinily tak prostředky sice zčásti blasfemickými, ve svém celku však nepotlačujícími základní sdělení. S podstatou obsahu her včetně kontroverzních scén byla veřejnost předem seznámena a bylo svobodným rozhodnutím každého, zda se představení zúčastní,“ uvedl soudce Ústavního soudu Ludvík David.

Tím však soudní spory vyvolané kardinálem Dukou nekončí a jeden z nich se bytostně týká i Kverulanta.

Jak Duka tuneloval církevní majetek

Na sklonku roku 2020 kardinál Duka převedl v rozporu s církevním právem na svoji soukromou nadaci majetek církve v hodnotě nejméně čtvrt miliardy korun. V srpnu 2021 pak další církevní pozemky v hodnotě nejméně 170 milionů korun. Mimo to byla za Duky vybudována rozsáhlá neprůhledná vlastnická struktura firem, kam byl vyveden další majetek církve. V pátek 13. května 2022 byl Duka z funkce primase českého konečně odvolán, ale tunelování pokračovalo dál. Kverulant odhalil, že do svěřenského fondu byl z majetku arcibiskupství vyveden velký bytový dům nejméně za 150 milionů korun. Kverulant se mapování tunelování církevního majetku věnuje dlouhodobě.

Duka žaluje Kverulanta o 3 miliony korun

Duka nese zveřejnění Kverulantových zjištění velmi nelibě a s Kverulantem se opakovaně soudí. Duka chce od Kverulanta 3 miliony korun a omluvu.  Pokud by Kverulant nakonec musel zaplatit 3 miliony korun, znamenalo by to nejspíš jeho likvidaci. Pomozte Kverulantovi zaplatit si dobré právníky jakkoliv malým za to však pravidelným příspěvkem

Zpět na výpis novinek