Nahoru

Archiv novinek

Kardinál Duka zařídil prodej pozemků z majetku církve pro hradního kancléře Mynáře výrazně pod cenou

Hospodářské noviny uveřejnily odhalení, že kancléř Vratislav Mynář kupuje výrazně pod cenou od církve pozemky v Osvětimanech. Osvětimanská farnost nejprve nechtěla o nevýhodném prodeji slyšet, pak ale ve prospěch prodeje intervenoval kardinál Dominik Duka. Není jisté, zda tak Duka učinil pro své přátelské vztahy s problematickým kancléřem nebo proto, že jej Mynář vydíral blokováním realizace projektu svatovítských varhan v areálu Pražského hradu. Mynář má k Dukovi blízko. V roce 2017 byl kardinál na Mynářově oslavě padesátých narozenin. Rok předtím zase Duka sloužil mši v Osvětimanech na 666*. výročí založení obce.

Pražský arcibiskup Dominik Duka přichází 22. června 2017 na oslavu padesátých narozenin kancléře prezidenta republiky Vratislava Mynáře. (CTK Photo/Vit Simanek)

Dokončeme svatovítskou katedrálu, symbol naší vlasti. Tímto heslem vyzývá nadace pražského arcibiskupství na svých webových stránkách lidi k tomu, aby darovali peníze na nové svatovítské varhany. Do celonárodní sbírky od roku 2014, kdy fond vznikl, přispěly už tisíce dárců desítkami milionů korun. Zatímco je nástroj, který vyjde zhruba na 80 milionů, téměř hotov, stavební plán k jeho instalaci schválen není. Vysněný projekt arcibiskupa Dominika Duky musí posvětit Hrad, který jednu z nejvýznamnějších českých památek vlastní. Akci přitom provázely problémy – a to hlavně kvůli donedávna stále narůstající váze varhan, která komplikuje jejich umístění do kostela.

V době, kdy se klíčové rozhodnutí Hradu blíží, proběhlo podle pátrání HN další, zdánlivě nesouvisející vyjednávání – tentokrát na arcibiskupství v Olomouci. Hradní kancléř Vratislav Mynář usiloval o koupi farního pozemku poblíž svého penzionu v Osvětimanech. I když církev Mynářovi půdu prodat nechtěla, nakonec k dohodě došlo. V zápisech arcibiskupství, které má redakce k dispozici, stojí, že se tak stalo „z politických důvodů“ – a to proto, že Mynář „blokoval varhany“. Kancléř informace označuje za lež. 

Parcela o rozloze 1675 metrů čtverečních, o niž kancléř usiloval, sice spadá pod osvětimanskou farnost, veškeré majetkové přesuny ale musí schválit olomoucké arcibiskupství. To se Mynářovou žádostí o odkup zabývalo již loni v listopadu. A kancléřovu nabídku – 20 korun za metr čtvereční, odmítlo. Vyplývá to ze zápisu z jednání vedení arcibiskupství z 18. listopadu 2020, který má redakce k dispozici.

Z pohledu do katastru nemovitostí je zřejmé, že pro Mynáře je pozemek důležitý – jedná se o část kopce, na kterém stojí jeho penzion Malovaný, ze všech stran jej navíc obklopují další Mynářovy parcely. Koupě pozemku mu tedy pomůže scelit jeho lukrativní osvětimanský skiareál.

Letos v dubnu se téma pozemku olomouckému arcibiskupství opět vrátilo. Tentokrát s ním přišel samotný arcibiskup Jan Graubner. „Uvedl, že z politických důvodů bude potřeba, aby se panu Mynářovi prodaly pozemky farnosti v Osvětimanech kolem jeho penzionu (blokuje varhany do katedrály v Praze),“ stojí v zápise z rady arcibiskupa s vedoucími odborů, který mají HN rovněž k dispozici. Dokument je datován 7. dubna 2021. „Odhadní cena pozemků je 750 tisíc korun, pan Mynář nabízí maximálně 150 tisíc korun,“ je shrnuto v dokumentu.

Podle znaleckého posudku, který si nechala vypracovat církev, má pozemek pětkrát vyšší cenu, než Mynář nabízel. Proto arcibiskupství pověřilo Josefa Kropáče, tamního vedoucího odboru správy majetku, aby se s Mynářem pokusil vyjednávat. „Kropáč učiní kompromisní nabídku,“ stojí dále v zápise ze 7. dubna. A kancléř nakonec ze svých požadavků částečně slevil. „Schválený prodej pozemku v Osvětimanech Vratislavu Mynářovi za polovinu odhadní ceny, tedy za cenu 365 tisíc,“ uvedli zástupci arcibiskupství na poradě 31. května 2021.

„Pan Graubner za námi přišel v dubnu s tím, že jej Duka poprosil, jestli by prodej pozemku Mynářovi ještě nezvážil. Důvod byl, že kancléř dělá problémy s varhanami. Mynář chtěl původně zaplatit směšné peníze, panu Kropáčovi se to ale podařilo vyhádat aspoň na polovinu odhadní ceny. Všechno je to politika,“ popsal redakci pod slibem anonymity jeden ze svědků citovaných jednání. Jak upozornil, všichni účastníci schůzí podepisují klauzuli o mlčenlivosti. 

HN se podařilo spojit přímo s vyjednávačem Kropáčem. Na dotaz, zdali prodej pozemku souvisel s projektem svatovítských varhan, odpověděl vyhýbavě: „Tu informaci jsem slyšel, ale to vám nikdo nepotvrdí.“ Jednání popsal těmito slovy: „Vyjednávání s panem Mynářem bylo krásné a velice zábavné. Poděkoval jsem mu za zhodnocení našich pozemků,“ řekl se zjevnou ironií.

Podle něj je podpis kupní smlouvy již na spadnutí. Čeká se prý jen na formální schválení od osvětimanské farnosti, pod niž parcela spadá. Tamní farář Anton Kasan HN potvrdil, že obchod bude hotový v řádu týdnů. S prodejem za polovinu odhadní ceny problém nemá. Jak vyplynulo z rozhovoru, který s ním redaktoři vedli, Mynář v něm má silného spojence. „Vy děláte z toho Mynáře takové hovado. To je normální chlap. Vy na něj pořád něco hledáte,“ reagoval nejdříve farář. „Pro nás je to velmi dobré. Za 700 tisíc to prodat je kravina. To není férové, ten pozemek neměl žádnou hodnotu, on ho zhodnotil. Církev nesmí být šibnutá,“ pronesl Kasan nakonec. Přiznal ale zároveň, že Mynář za využívání pozemku v minulosti farnosti neplatil nájem. 

Redakce Hospodářekých novin se obrátila i na arcibiskupa Graubnera – a to s dotazem, zdali prodej pozemku souvisí s projektem varhan. Odpovědi se ale redaktoři nedočkali. „Pozemek, o který se zajímáte, prodán nebyl a nebyla podepsána žádná smlouva,“ napsal pouze.

Mynář jako kancléř má na umístění nových varhan do svatovítské katedrály značný vliv. Církev sice výrobu nástroje pokryje z celonárodní sbírky, do které dárci poslali již 85 milionů, od Hradu jako vlastníka ale potřebuje schválit projekt – konkrétně plán na zesílení kruchty neboli balkonu, na kterém budou nové varhany umístěny. Projekt dále řeší třeba i elektrotechniku nebo vzhled nástroje. Dle zástupců nadace projekt finišuje až nyní a v nejbližší době bude předán ke schválení Hradu. Děje se tak ve chvíli, kdy jsou varhany již téměř na cestě do Prahy od jejich stavitele Němce Gerharda Grenzinga. Ten je začal stavět už v roce 2017 ve své dílně poblíž Barcelony. A před nedávném pro katalánský deník řekl, že se jedná o jedny z největších varhan, které kdy byly postaveny na Pyrenejském poloostrově. 

Projekt nabral zpoždění především kvůli stále se zvětšující váze varhan. Z původně zamýšlených 18 tun hmotnost nástroje v průběhu let narostla až na současných téměř 42 tun. Ani na váhu 18 tun ale nebyla kruchta původně stavěna. Podle mluvčího nadace Svatovítské varhany Šimona Slavíka byl nicméně „na počátku projektu kvalifikovaný odhad hmotnosti varhan v širokém rozptylu mezi 18 až 42 tunami“. S tím, že by někdo ze statiků na počátku akce počítal s váhou 40 tun, ale nekorespondují záznamy ze schůzí a další dokumentace, kterou má redakce k dispozici. V září 2018 například zástupci nadace sdělili, že celková váha nástroje bude 27 tun. Ještě koncem roku 2019 technici po nadaci požadovali jasné údaje o definitivní váze varhan a jejich ukotvení. Bez těchto informací nemohli projekt kruchty přesně vypracovat.

Redakce HN oslovila i hlavního statika projektu Václava Jandáčka s tím, zdali na počátku akce počítal s váhou 40 tun. „Nechci poslouchat, že jsem někde něco řekl do novin. Dohodli jsme se, že o tom nebudeme nic vykládat,“ řekl statik a ukončil hovor.

Podle manažera projektu – odborníka na varhany pražského arcibiskupství Štěpána Svobody – váha vzrostla o zhruba dvě a půl tuny i kvůli skleněné dekoraci, kterou navrhl designér ze Škody Auto Peter Olah. Právě Škoda je nejvýznamnějším partnerem akce. Dle výročních zpráv přispěla téměř 22 miliony korun. „Nebyla podmínka ze Škody, že tam to sklo musíme dát. Škoda pouze nabídla Grenzingovi ke spolupráci pana Olaha a on souhlasil,“ vysvětloval Svoboda. On sám má ke Škodě blízko – jako sponzorský dar mu podnik zdarma poskytl užívání vozu.

O dekoraci byla řeč i na schůzi nadace v listopadu 2019. Hradní památkáři si stěžovali, že zástupci nadace při benefičním koncertu na podporu varhan v živém televizním vstupu prezentovali skleněné prvky jako definitivní součást nástroje. „Zástupci Hradu podotýkají, že jim dosud nebyl předložen žádný projekt varhan k vyjádření, dosud byly řešeny jen skleněné prvky a některé další detaily, nikoli samotný nástroj,“ zaznamenal stížnosti Hradu zapisovatel.

Miloš Zeman sebou na Pražský hrad přivedl hned několik velmi problematických lidí. Ti společně s ním zneužívají svého postavení. Kverulant.org proti tomu protestuje. Velmi úspěšně v kauze Jak Kverulant otevřel pražský hrad. V záležitosti YouTube kanálu „Pražský hrad – Kancelář prezidenta republiky“ na úspěch Kverulant teprve čeká. Kanál se vydává za oficiální prezentaci Pražského hradu, ale jde pravděpodobně jen o soukromý projekt kancléře Vladimíra Mynáře a slouží k jeho osobní propagaci. Proto je Kverulantovým cílem jeho vymazání. Pokud si myslíte, že proti arogantní kamarile v čele s Milošem Zemanem je třeba bojovat, podpořte Kverulanta alespoň malým darem.


*Číslo 666 je v Bibli označováno jako číslo šelmy. Je to název konceptu, který je zmiňován v knize Zjevení svatého Jana Nového zákona, podle něhož je určité konkrétní číslo charakteristickým označením Antikrista. Z tohoto důvodu je toto číslo oblíbené v satanismu.

Zpět na výpis novinek