Nahoru

Archiv novinek

Karlovarská losovačka zůstává i po letech zcela nepotrestána

Kverulant.org  zjistil, že Karlovarský magistrát zaplatil za notoricky známou „karlovarskou losovačku“ v roce 2016 pokutu ve výši 51 milionů a penále ve výši 17, 5 milionů korun.  Nikdo však nebyl potrestán a nikdo nestála účast na odhaleném legendárním tunelu ani korun.

Jako karlovarská losovačka se označuje zmanipulovaná soutěž na výstavbu KV Areny v Karlových Varech z dubna 2006. Do obecného povědomí se dostal dvouapůlminutový videozáznam, na kterém se losující více než půl minuty snaží vytáhnout z losovacího osudí dva lístky se „správnými“ jmény firem, čemuž přihlížela smějící se notářka. Samotné losování v dubnu 2006 mělo za účel snížit celkový počet uchazečů o zakázku z 16 na pět, které potom magistrát oslovil. Při samotném losování těchto pěti firem vytáhl organizátor soutěže Roman Krist z osudí během několika sekund první tři firmy, následně se více než půl minuty snažil vylosovat čtvrtého účastníka finále a také pozdějšího vítěze soutěže – sdružení firem Syner, Metrostav a Bau-stav, přičemž losování glosoval slovy, že lístky budou asi slepené. Celému losování přihlížela notářka Lenka Machová, kterou počínání organizátora soutěže rozesmálo, přesto pak regulérnost soutěže potvrdila.

V roce 2008 karlovarskou losovačku prověřovala protikorupční policie, která ale případ nakonec odložila. Ani stížnost na postup notářky k Notářské komoře nebyl úspěšný. A ani na náhradách škod nechtěl magistrát od svých radních,  zastupitelů či úředníků ani korunu. Prý škodu nebylo možné vymáhat: nebylo možné dohledat jednoznačně odpovědnou osobu za porušení, jehož následkem byla vyměřená sankce – jednalo se o rozhodnutí kolektivního orgánu.  Legendární manipulace výběrového řízení známá jako karlovarská lisovačka tak už asi zůstane navždy zcela nepotrestána. I to je důvod proč se podobný tunel může kdykoliv opakovat. Kverulant protestuje a bude dál kontrolovat tuneláře. Pomozte Kverulantovi zastavit papalášskou beztrestnost a expanzi rozežraného státu a podarujete ho měsíčním příspěvkem v symbolické výši 100 Kč.

Zpět na výpis novinek