Nahoru
Kde natankovat naftu i benzín bez biosložky?
fotokoláž: Kverulant.org
Kde natankovat naftu i benzín bez biosložky?
Twitter

Ve středu 1. června 2022 začala platit novela zákona o ochraně ovzduší, která byla prezentována jako konec přimíchávání biopaliv. Ten však nepřišel a v dohledné době ani nepřijde. Přesto je nyní možné v omezeném množství u některých čerpacích stanic EuroOil zakoupit naftu bez „řepky“ a dokonce i benzin bez lihu. Přimíchávání biopaliv do nafty a benzínu roky klasické pohonné hmoty zdražuje a znehodnocuje. Navíc je zřejmé, že biopaliva životnímu prostředí více škodí, než prospívají. Proto je již od roku 2010 cílem Kverulanta zastavit toto škodlivé plýtvání. Oceňte Kverulantovu vytrvalou kampaň proti biopalivům alespoň symbolickým darem.

Státní společnost Čepro v síti svých čerpacích stanic EuroOil už několik let prodává naftu OPTIMAL DIESEL bez biosložky, kterou je jinde nejčastěji metylester řepky olejky (MEŘO). U běžné nafty je maximální možná koncentrace MEŘO až 7%. Nicméně, aby olejáři vyhověli zákonu stačí aby celkem v jejich produkci přimíchávali 6,0 % biosložky do nafty.  Mají tedy prostor prodávat malou část nafty bez biosložky. Podobné je to s benzínem, v celkovém objemu je třeba přimíchávat minimálně 4,1 % lihu. Běžně je ale přimícháváno o něco víc a to 4,9 %. Pak tu a tam může na čerpací stanici EuroOil přijet cisterna s benzínem úplně bez lihu. Na to abyste se dozvěděli, kde zrovna mají benzin bez lihu však potřebujete mobilní aplikaci od EuroOil a trochu trpělivosti. Pro uživatelé přístrojů iPhone je aplikace dostupná v App Store. Pro mobilní telefony s Androidem je aplikace na Google Play. V aplikaci vyhledáte příslušnou čerpačku a kliknete na i v kroužku u paliva Natural 95 a objeví se vám informace o parametrech posledního závozu:

Proč vlastně biosložka nezmizela úplně?

Vláda počátkem března avizovala zastavení povinného přimíchání a následně sněmovna schválila vládní návrh změny zákona na ochranu ovzduší. Ve skutečnosti však byla zrušena jen jedna část povinnosti, kterou distributoři pohonných hmot mají. Hned za škrtnutým paragrafem totiž v zákoně na ochranu ovzduší následuje další, který jim ukládá povinnost snižovat emise skleníkových plynů o šest procent oproti roku 2010 a to bez biopaliv nejde. Proto Kverulant napsal všem senátorům a požádal je, aby pokryteckou změnu zákona odmítli schválit. To se však nestalo a šance, že biopaliva budou skutečně konečně zastavena je opět v nedohlednu. 

fotokoláž: Kverulant.org

Babiš na biopalivech vydělává dál

V pondělí 25. dubna podepsal klíčový distributor nafty a benzínu státní společnost ČEPRO rámcovou dohodu na dodávky biosložky pohonných hmot s firmou PREOL z Babišova holdingu. Předmětem smlouvy jsou dodávky biopaliv vyráběných zejména z řepky olejky do konce roku 2023.  Hodnota smlouvy je 6,4 miliardy korun (bez DPH).

Vedle smlouvy na nákup bionafty uzavřelo ČEPRO také dvě rámcové smlouvy na nákup biolihu (neboli bioetanolu) v hodnotě 1,4 miliardy korun (bez DPH). Stalo se tak o něco dříve, na přelomu března a dubna. Dodavatelé jsou dva, a to největší slovenský výrobce biolihu Enviral a český producent Ethanol Energy. Také v tomto případě na tom bude profitovat expremiér Babiš. Jeho Agrofert vlastní Ethanol Energy z 50 procent.

Přitom vláda už 9. března 2022 v reakci na růst cen pohonných hmot avízovala zrušení povinného přimíchávání biosložky do pohonných hmot. Premiér Petr Fiala na tiskové konferenci po jednání vlády tehdy dokonce uvedl, že ekologický dopad přimíchávání biosložek je v současnosti již překonaný a sporný. „Vydělává na tom jen pár firem. Zároveň to umožní našim zemědělcům, aby na polích pěstovali více obilí,“ uvedl. Následně předložilo ministerstvo životního prostředí novelu zákona o ochraně ovzduší a 27. dubna ji schválila sněmovna.

Populistický krok Fialovy vlády

Přestože se Kverulant o problematiku biopaliv intenzivně zabývá už celé roky ani jedou neslyšel, že by si Fialova vláda nechala vypracovat analýzu dané problematiky. Kdyby tak učinila, pravděpodobně by zjistila, že v minulosti v některých měsících líh přimíchávaný do benzínu, toto palivo, byť velmi málo, ale přece jen zlevňoval. Přesto vláda stopku biopalivům prezentovala jako jeden z kroků proti zdražování pohonných hmot. Přitom jen dva dny před tím uvedl jeden z ministrů této vlády, že cenových analýz plyne, že bezprostřední vliv na cenu by byl nulový.

Zákon o ochraně ovzduší má dvě klíčové části.  Vládou proškrtaný a parlamentem schválený § 19, kde je v dosud platné verzi definována povinnost přimíchávat min 4,1 % lihu do benzínu a 6,0 % biosložky do nafty. Ale hned za proškrtaným paragrafem v zákoně na ochranu ovzduší následuje další, který olejářům pod hrozbou pokuty ukládá povinnost snižovat v dopravě emise CO2 o 6% oproti roku 2010.  Nejlevnějším nástrojem pro plnění úspory emisí jsou tzv. UER (Upstream emission reduction). Jedná se o certifikáty, které potvrzují snížení emisí CO2 při těžbě nebo přepravě ropy a plynu, kdekoliv na světě. Tyto odpustky jsou o řád levnější než biopaliva, či nákup takzvaných emisních úspor.  Jenže použití UER je v české legislativě velmi přísně omezeno na 1 % emisí skleníkových plynů. Tedy 1 % lze uspořit levně pomocí UER a dalších 5 % draze pomocí biopaliv. 

Kverulant se nevzdává

Z výše uvedeného je zřejmé, že vládou prezentovaný konec biopaliv byl jen populistickým plácnutím do vody. Kverulant upozornil všechny senátory. Ti přesto v polovině května zákon na ochranu ovzduší schválili. Kverulant to považuje za další promarněnou šanci zastavit nesmyslné a drahé plýtvání. Kverulant se však nevzdává a věří, že zdravý rozum nakonec zvítězí nad zájmy Babišových lobbistů. Prosíme podpořte Kverulantovo dlouhé a vyčerpávající tažení proti biopalivům jakkoliv malým, za to však pravidelným darem.

Twitter
Zpět na výpis novinek