Nahoru
Kdo a kolik vydělává na modrých zónách v Praze
Profimedia, Radim Beznoska - ČIF
Kdo a kolik vydělává na modrých zónách v Praze

Zóny placeného stání se Prahou šíří jako mor. Politici z Magistrátu tvrdí, že to dělají proto, aby měli místní kde parkovat a slibují, že tu téměř miliardu korun, kterou takto ročně vyberou používají ve prospěch motoristů. Kverulant.org tu však není od toho, aby politikům věřil, ale aby je důsledně kontroloval. Proto se nyní podle zákona o svobodném přístupu k informacím ptá magistrátu, kolik vybral za jednotlivé roky, kolik peněz zůstalo za nehty hochům z MPLA s.r.o., která pro magistrát peníze vybírá a kolik peněz magistrát použil ve prospěch motoristů za posledních pět let. Pokud si i vy myslíte, že politiky je třeba důsledně kontrolovat, můžete Kverulanta podpořit alespoň symbolickým darem.

Profimedia, Radim Beznoska – ČIF

Odstavit auto kdekoliv, vyřídit si potřebné, třeba návštěvu úřadu, lékaře nebo příbuzných, a znovu vyrazit zpět bez toho, že by se za vůz muselo platit? To už dnes zní jako bajka. Města v Česku vycítila v rostoucí individuální mobilitě další zdroj peněz. A světe div se – rozšiřování zón, i když něco stojí, dál pokračuje. Zůstane to tak nadále, prý není jiné cesty.

Praha, která je pro ostatní města u nás v oblasti placeného odstavení vozidel vzorem, na parkovném vybírá pravděpodobně téměř miliardu korun ročně. Nejvíce se zřejmě inkasuje prostřednictvím mobilní aplikace, pak v parkovacích automatech, a dále z prodejů parkovacích oprávnění. Kverulant se nyní snaží zjistit kolik to je přesně. Dále se snaží zjistit jaká je odměna pro majitele parkovacích automatů a provozovatele mobilní aplikace prostřednictvím které se parkovné platí. Kverulanta samozřejmě zajímá i to, jak magistrát tyto firmy vybral. V neposlední řadě je Kverulant neodbytně zvědavý, zda Praha skutečně peníze vybrané na parkovném používá ve prospěch motorizované veřejnosti.

Až Kverulant požadované informace od magistrátu dostane, pečlivě je vyhodnotí a své závěry uveřejní na svých stránkách a prostřednictvím newsletteru. Pokud tuto zprávu nechcete propásnout napište si o ni! Buďte informováni o Kverulantově boji proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům. 

Zpět na výpis novinek