Nahoru
Klamavá reklama na jogurty OLMA v pražském metru
Reklama na jogurt OLMA v metru, foceno 11.6.2024, foto Kverulnat.org
Klamavá reklama na jogurty OLMA v pražském metru
Twitter

Ve vozech pražského metra je k vidění reklama na smetanové jogurty značky OLMA: „Smetana a jogurtové kultury. Nic víc”. Tato reklama navozuje dojem, že jogurty OLAM neobsahují nic jiného než smetanu a jogurtové kultury. To však není pravda. Proto Kverulant podal oznámení na živnostenský odbor Magistrátu hlavního města Prahy.

Reklama na jogurt OLMA v metru, foceno 11.6.2024, foto Kverulnat.org

Podle složení uvedeného na webových stránkách OLMA tyto jogurty ve skutečnosti obsahují řadu dalších přídatných látek, jako jsou:

  • Modifikovaný škrob
  • Koncentráty z černé mrkve, červené řepy a borůvek
  • Paprikový extrakt
  • Citronová šťáva
  • Aroma

Modifikovaný škrob se do jogurtů přidává jako zahušťovadlo a stabilizátor konzistence. Vyrábí se chemickou úpravou přírodního škrobu, například z brambor nebo kukuřice. Citronová šťáva (kyselina citronová) se používá k regulaci kyselosti a jako konzervant bránící růstu bakterií a plísní. Koncentráty z černé mrkve, červené řepy a borůvek spolu s paprikovým extraktem slouží jako barviva dodávající jogurtům atraktivní barvu. Bez těchto přídatných barviv by jogurty měly jen bělavou barvu.

Společnost OLMA patří do koncernu Agrofert Holding. Agrofert Holding byl založen a dlouhodobě veden Andrejem Babišem, bývalým premiérem České republiky. ČTK uvedla, že OLMA v roce 2022 dosáhla rekordního zisku 215,8 milionu korun. V roce 2021 činil zisk 205,7 milionu korun

Reklama je kandovaná lež

Klamavá reklama je zakázána a je definována v § 2977 občanského zákoníku jako šíření údajů, které klamou nebo jsou způsobilé klamat a tím ovlivňují hospodářské chování spotřebitelů. Příslušnými orgány pro řešení stížností na klamavou reklamu jsou například Státní zemědělská a potravinářská inspekce nebo živnostenské úřady.

Tato reklama na jogurty OLMA je dalším příkladem klamavé a zavádějící inzerce v potravinářském průmyslu. Reklamy často slibují “nic než” nějakou přirozenou surovinu, ale ve skutečnosti obsahují řadu dalších přídatných látek. Spotřebitelé by měli být obezřetní vůči reklamním sloganům a vždy pečlivě studovat složení výrobků uvedené na obalech.

Prosba o podporu

Závěrem prosíme o podporu naší práce. S těmi, kteří nehrají fér, bojujeme už od roku 2009 a to se bez peněz dělat nedá. A protože nejsme placeni z grantů ani z daní, můžeme bojovat jen díky jednotlivým dárcům. Prosíme, bojujte tento boj s námi, jakkoliv malým, za to však pravidelným darem.

Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek