Nahoru
Kolik nás stál více než pět let zavřený Pražský hrad?
Foto. ČTK
Kolik nás stál více než pět let zavřený Pražský hrad?

Vyvěšení červených trenýrek na Pražském hradě v září 2015 mělo prezidentovi připomenout jeho buranské chování. V reakci na to Zeman v roce 2016 zneužil zpráv o teroristických útocích v Evropě, uzavřel Hrad svobodnému pohybu, nechal jej hlídat vojáky s útočnými puškami a zavedl plošné policejní kontroly. Policisté i vojáci jsou od té doby v hojném počtu na Hradě pořád. Kverulant nyní posílá dotazy na Pražský hrad, ministerstvo vnitra a obrany s cílem zjistit kolik daňové poplatníky Zemanovo zavření Pražské hradu stálo. Pomozte Kverulantovi bojovat proti aroganci a rozežranosti našich vrcholných politiků alespoň symbolickým darem.

Foto. ČTK

Kancelář prezidenta republiky je rozpočtovou organizací a ve státním rozpočtu má vyčleněnu zvláštní kapitolu. Rozpočet Kanceláře prezidenta republiky pokrývá kromě samotné prezidentské kanceláře také Správu Pražského hradu a Lesní správu Lány. V posledních letech čerpá ze státního rozpočtu výrazně více peněz než dříve. Zatímco za éry Václava Klause hospodařila s přibližně 350 miliony korun ročně, v rozpočtu na rok 2017 měla vyčleněno 438 milionů a pro rok 2018 v ní bylo 500 milionů korun. V roce 2020 Kancelář prezidenta republiky utratila ze státního rozpočtu 654,4 milionu korun, což bylo proti schválenému rozpočtu o 235 milionů korun víc.

Kverulant se domnívá, že v této sumě nejsou zahrnuty náklady na policejní plošné kontroly všech návštěvníků Hradu. Kverulant se tyto více náklady pokouší zjistit. Dle zákona o veřejném přístupu k informacím se nyní dotázal ministerstva vnitra. Obdobný dopis zaslal i ministerstvu obrany, protože od vyvěšení červených trenýrek hlídá Hrad i armáda.

V roce 2020, po vytrvalém tlaku veřejnosti konečně zveřejnila Kancelář prezidenta republiky platy devíti vedoucích pracovníků od roku 2016. Podle tabulky měl například kancléř prezidenta Vratislav Mynář v roce 2019 čistý plat 1,2 milionu korun ročně, na odměnách dostal dalších 733 430 korun. Roční plat s odměnami přes milion korun měl v letech 2016 a 2017 také zástupce vedoucího KPR a ředitel administrativní sekce. Výdělky dalších úředníků se pohybovaly od necelých 800 tisíc korun ročně u ředitele tiskového odboru Jiřího Ovčáčka, který je zároveň mluvčím prezidenta, po sumy kolem milionu pro ředitele zahraničního odboru.

Počátkem května 2021 byl konečně veřejnosti otevřen areál Pražského hradu. Stalo se tak po více než půl roce úplné uzávěry. Tento den také byly, po dlouhých pěti letech, zrušeny plošné kontroly u vstupu do Hradu. Kverulant to považuje za své vítězství a důsledek kampaně, kterou za otevření Hradu vedl.  Klíčovým úspěchem bylo to, že dosáhl pravomocného rozhodnutí soudu, které konstatovalo, že uzavření Hradu nemá oporu v zákoně a že Hrad je veřejným prostranstvím. Další prodlužování zákazu vstupu se tak stalo neudržitelným. Bohužel po několika dnech byly plošné kontroly opět obnoveny a tak Kverulantův boj pokračuje dál. Počátkem ledna ministr vnitra Vít Rakušan zadal policii i tajné služby provedení revize bezpečnostních opatření, která platí na Pražském hradě. Kverulant se nedávno zeptal, jak prověrka dopadla a hlavně kdy bude Pražský hrad zase volně přístupný veřejnosti.  Pokud si i vy myslíte, že Pražský hrad má patřit široké veřejnosti a nikoliv arogantnímu prezidentovi a jeho kamarile podpořte Kverulantův boj za otevření alespoň malým darem.

Zpět na výpis novinek