Nahoru
Kolik nás stálo policejní Ferrari?
Ferrari 458 Italia v policejních barvách, zdroj Policie ČR
Kolik nás stálo policejní Ferrari?
Twitter

Před rokem se Policie pochlubila, že do svého vozového parku zařadila Ferrari. Šlo o typ Italia, který byl zabaven coby majetek pocházející z trestné činnosti. Stroj s maximální rychlostí 326 km/h prý využijí ke stíhání silničních pirátů a pro dohled na tuningových akcích. Jen uvedení tohoto supersportu stálo daňového poplatníka půl milionu korun a šéf vnitra Vít Rakušan tehdy uvedl, že má z Ferrari pro policii radost. Následně čelil kritice, že vozidlo s nákladným provozem měla Policie prodat v dražbě a za utržené peníze pořídit něco užitečného. S tímto názorem Kverulant naprosto souhlasí a i proto se nyní ptá Policie nakolik nás vyšel roční provoz této hračky pro velké kluky. Pokud si i vy myslíte, že rozežraný erár je třeba neustále kontrolovat, můžete naši práci podpořit alespoň symbolickým darem.

Ferrari 458 Italia v policejních barvách, zdroj Policie ČR

Ferrari 458 Italia se vyrábělo v letech 2009 až 2015. Jedná se o supersport s motorem uprostřed a poslední model tohoto typu s atmosférickým plněním osmiválcového motoru. Pořizovací cena se u nového vozu pohybovala kolem šesti milionů korun.

Původně civilní vůz, který měl před rokem najeto kolem 2000 kilometrů, byl deset let odstaven a jen jeho opětovné zprovoznění vyšlo na 130 tisíc korun. Dovybavení policejním paketem, jako je kamerový systém, radiostanice či výstražná světla a změna barvy z původní klasické červené, vyšlo na 340 tisíc korun. Servis vyšel na 25 tisíc korun. Celkem tak policie na automobil před rokem vynaložila 495 tisíc korun. To bylo stále ještě o několik desítek tisíc víc, než za kolik prodali člověku z ulice zbrusu novou Škodu Scala 1,0 TSI  s motorem 81 kW, automatickou převodovkou a se zárukou.

Ne dosti na tom. Provoz a údržba supersportu je nesrovnatelně dražší než u běžného automobilu. Relativně omezená je i dostupnost náhradních dílů. Samostatnou otázkou je výše pojištění. Osmiválcový čtyřapůllitr si také nevystačí s běžným Naturalem 95, tankovat je potřeba minimálně 98oktanový benzín. Cena výměny brzdových kotoučů se pohybuje mezi 400 a 500 tisíc korunami bez DPH. Ceny pneumatik na Ferrari 458 Italia se pohybují řádově od 12 do 15 tisíc korun bez DPH za kus, tedy od 48 do 60 tisíc korun na celé auto. Ministra Rakušana však nic z toho zřejmě netrápilo a jak se na politika sluší, do svého tehdejšího vyjádření přimíchal i nějakou tu lež. „Mám naopak radost, že dopravní policie získala auto, které dokáže stíhat ty nejnebezpečnější piráty silnic. A podle mě je skvělé, že se to podařilo za cenu nižší, než je pořizovací cena nové Škody Scala“ uvedl Rakušan před rokem.

Nehoda BMW i8, Brno 29. kveten 2017 zdroj HZS Brno

Kverulant chce nyní vědět nakolik nás provoz této hračky vyšel, kolik policie s vozidlem najela a kolikrát s ním havarovala, když ho předváděla ostatním papalášům, podobně jako se to stalo se vypůjčeným BMW i8 v roce 2017. Tehdy se s ním policie chlubila členovi kamarily Miloše Zemana. Hybridní vůz za čtyři milióny korun, tehdy vezl šéfa hradního protokolu, civilistu Vladimíra Kruliše.

Pokud si i vy myslíte, že věrolomné politiky a rozežrané úředníky je třeba neustále kontrolovat, začněte Kverulanta podporovat, jakkoliv malým, za to však pravidelným darem.

Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek