Nahoru
Kompromisní návrh na omezení reklamy v České televizi
Ilustrační foto Sammy-Sander Pixabay
Kompromisní návrh na omezení reklamy v České televizi
Twitter

Kverulant.org je přesvědčen, že Česká televize již od roku 2011 soustavně porušuje zákon, který reguluje vysílání reklamy. Na programu ČT1 je reklama zcela zakázaná. Televize však tento zákaz obchází a označuje reklamu za sponzorování vysílání, které zákon dovoluje. Nejen, že jsou řádní plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků mohou každý den sledovat, jak velká a důležitá veřejnoprávní instituce porušuje zákon. Asociace komerčních televizí tak kritická není a sponzoring ČT za nelegální nepovařuje. Přesto jej navrhuje radikálně omezit.

Ilustrační foto Sammy-Sander Pixabay

Zákon z roku 2011

Česká televize má již od roku 2011 reklamní vysílání limitované zákonem. Reklama je povolená pouze na stanicích ČT2 a ČT sport, kde nesmí přesáhnout 0,5 % denního vysílacího času na každém z těchto programů. Po zákazu reklamy v roce 2011 Kavčí hory na nějaký čas reklamu z vysílání na ČT1 skutečně stáhly. Pak se ale oklepaly a začaly zákon obcházet. Začaly vysílat reklamu maskovanou tvrzením, že nejde o reklamu, ale o ušlechtilé sponzorování pořadu, které má ČT povoleno. Jako by Česká televize nedostávala koncesionářské poplatky. Jako by ročně od občanů nedostávala téměř 7 miliard korun!

Výnosy České televize ze sponzoringu a „product placementu“ činily v letech 2022 a 2023 téměř 600 milionů korun. Product placement (PP), doslova přeloženo jako umístění produktu, je forma skryté reklamy. Jedná se o umisťování výrobků, názvů, log do filmů, seriálů a podobně. V České republice byla tato praktika až do 17. srpna 2009 zakázána.  

V rozpočtu na rok 2024 ČT předpokládá, že částka ze sponzoringu a PP bude činit již 659 milionů korun. Obcházení zákona tedy pokračuje i pod vedením nového generálního ředitele Jana Součka, který v čele veřejnoprávní televize 1. října 2023 vystřídal Petra Dvořáka.

Vývoj příjmů ČT z reklamy, sponzoringu a PP, zdroj dat ČT

Omezme sponzoring na ČT

To, co Kverulant považuje za porušování zákona jiní tak ostře nevidí. Pavel Kubina, člen představenstva Asociace komerčních televizí (AKT) v rozhovoru pro specializovaný web Mediaguru uvedl: „Sponzoring na ČT je pro zadavatele a diváky do značné míry zaměnitelný s reklamou, a přestože stávající legislativě vyhovuje, tak se jeho podobou stírá původní idea omezení prostoru pro obchodování ČT. Záměrem zákonodárce bylo zavést nižší limity pro obchodní sdělení u médií veřejné služby než pro soukromé TV. Navrhujeme proto, aby ČT mohla sponzorovat jen delší pořady, o stopáži od 30 minut, s maximálně dvěma sponzory a sponzorský vzkaz by byl maximálně o délce 5 vteřin.

Záměr zákonodárce

Skutečnost, že záměrem zákonodárců bylo omezit reklamu ve veřejnoprávní televizi dokazuje rozhovor s Jiřím Beseerem, ministrem kultury z doby, kdy se o zákazu reklamy na ČT1 jednalo. V listopadu 2014 v rozhovoru s redaktorkou Hanou Válkovou pro iDNES uvedl:„V době, kdy jsme jednali o bytí, či nebytí reklamy na kanálech ČT, někteří lidé upozorňovali na to, abychom zakázali i sponzoring a product placement. A my jsme říkali, že to bude bezvýznamné. Jenže teď po letech vidím, že pan ředitel Dvořák může stokrát ministrovi kultury říci, že to určitě vysílat nebude, ale při tom vlastním obchodním jednání takového gigantu, jakým je ČT, lidi napadne, že zákon jim to umožňuje a televizi nikdo nemůže bránit, aby si vydělala zákonným způsobem. A pak v televizi vidíme u jednoho filmu na ČT1 i čtyři sponzorské odkazy. Že by to takto mělo být, mě, když jsem tehdy pro změnu hlasoval, nenapadlo.“

Zákaz product placementu

Asociace se také domnívá, že by se měl zredukovat product placement. Zůstat by mohl u sportovních pořadů, ale u ostatních k tomu asociace nevidí důvod. Onlinová reklama by neměla být žádná – ani na internetu, ani ve službách na vyžádání. Uvědomujeme si, že by ale bylo nutné zachovat na onlinu sponzoring výroby, který proběhl v rámci televizního pořadu.

Pokud jde o reklamu, tedy klasické spoty, navrhuje Asociace komerčních televizí, aby sportovní program ČT sport fungoval v režimu ostatních programů ČT. Reklamu na něm by tak bylo možné zařazovat jen v případech, kdy je její umístění podmínkou získání vysílacích práv k dané sportovní soutěži.

Kverulant opakovaně protestuje

Jak už bylo uvedeno, zákon o regulaci reklamy vstoupil v platnost v pátek 14. října 2011. Od té doby Kverulant upozorňuje na nepřetržité porušování tohoto zákona. Marně. Kverulant si v této kauze připadá jako by rozebíral ruskou matrjošku v podobě hluchého a slepého úředníka. V každé duté figurce se jen skrývá další šedivý úředník, který nechce nic vidět a slyšet.

Ilustrační koláž vytvořená Kverulantem za pomoci AI Bing images create, který používá technologii DALL·E 3
Ilustrační koláž vytvořená Kverulantem za pomoci AI Bing images create

Rozumný kompromis

Kverulant dál setrvává na svém názoru, že vydávání reklamy za sponzoring je porušováním zákona. Přesto považuje návrh Asociace komerčních televizí omezit počet a délku sponzorských vzkazů za rozumný kompromis.

Prosba o podporu

Třeba si i vy myslíte, že zákon je třeba dodržovat a že jeho porušování v přímém přenosu je nanejvýš škodlivé. Kverulant prosí o finanční podporu své práce, jakkoliv malým, zato však pravidelným darem

Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek