Nahoru

Archiv novinek

Konec miliardového vysílačkového tunelu

Ministerstvo vnitra se chystalo nakoupit vysílačky za 4,4 miliardy korun bez soutěže od jediného dodavatele Pramacom Prague. Vysílačky by měly pracovat v zastaralé síti Tetrapol. Kverulant ověřil, kolik by stála náhrada za technologii TETRA, kterou používají západní státy. Cena nového systému včetně koncových terminálů, tedy vysílaček by byla téměř poloviční. Kverulant.org proti tomuto miliardovému tunelu protestoval. I jeho protesty vedly k tomu, že vnitro tunel zlevnilo na 3,1 miliardy. Nyní dokonce došlo k tomu, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže předběžně zakázal ministerstvu vnitra uzavřít smlouvu na vysílačky bez výběrového řízení.

Kverulant také upozorňoval, že pokud by vnitro řádně soutěžilo dodavatele, byla by cena pravděpodobně ještě nižší než poloviční. Všechno by bylo nové se zárukou, místo toho se erár chystal draze „modernizovat“ technologii, která se už léta nevyvíjí. Velký problém současné zastaralé technologie je udržení v provozu v případě rozsáhlého výpadku proudu. Základnové stanice mají tak velkou spotřebu, že na záložní baterie je udrží v provozu pouze několik hodin. Drahé udržování nynější zastaralé vysílačkové technologie Tetrapol při životě kritizovaly i společnosti Nordic Telecom a O2.

Cena zakázky  byla původně stanovena na 4,4 miliard korun. Po Kverulantově kritice byla letos v létě cena snížena  na 3,1 miliardy korun. Vnitro v létě  také uvedlo, že smlouva s dodavatelem už nebude trvat do roku 2027, jak se plánovalo, ale bude platit  jenom čtyři roky. Nyní miliardový tunel zřejmě definitivně zastavil antimonopolní úřad, když tunelářům z vnitra předběžně zakázal uzavřít smlouvu na vysílačky bez výběrového řízení. Tuneláři tak nyní mají velký problém. Smlouva na provozováním stávajícího systému končí s koncem tohoto roku. Komunikace záchranářů, policistů a hasičů během velkých požárů nebo hromadných dopravních nehod může být vinou tunelářů v čela s ministrem Hamáčkem vážně ohrožena. Přestože tuneláři ve státním dresu věděli o konci stávající smlouvy roky, nevyspali transparentní tendr na novou technologii už dávno, ale rozhodli se, že risknou pořádný tunel.

Přestože se zdá, že miliardový vysílačkový tunel byl definitní zastaven,  bude Kverulant.org dál celou situaci pečlivě sledovat. Kverulant již má se zastavením vysílačkových tunelů zkušenosti. V roce 2017 vypsalo Generální ředitelství cel  soutěž na nákup vysílaček za téměř 35 milionů korun. O žádnou soutěž však nešlo, zadávací podmínky byly totiž ušity na míru jen jedinému dodavateli. Kverulantovi se však podařilo tento tunel zastavit, když Úřad pro ochranu hospodářské soutěže na základě jeho podání v září 2018 soutěž zrušilPomozte Kverulantovi bojovat proti tunelářům ve státním dresu a staňte se jeho pravidelným dárcem. 

Zpět na výpis novinek