Nahoru
Konflikt zájmů skoroministra Hladíka šetří Jihomoravský kraj
Náměstek ministra Petr Hladík (KDU-ČSL) / Profimedia
Konflikt zájmů skoroministra Hladíka šetří Jihomoravský kraj
Twitter

Náměstek ministra životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) hlasoval v zájmu podnikatele, se kterým kšeftuje a nenahlásil že je v konfliktu zájmů, jak mu to ukládá zákon. Šlo o dvojnásobně předražený nákup pozemku do majetku města Brna od Hladíkova souputníka Martina Unzeitiga.  Proto Kverulant podal na brněnský magistrát oznámení o spáchání přestupku. Vlastní šetření však povede Krajský úřad Jihomoravského kraje. Kverulant bude dál pečlivě sledovat projednávání této věci. Kverulant usvědčuje věrolomné politiky již od roku 2009. Pomozte mu v tom alespoň symbolickým darem.

Náměstek ministra Petr Hladík (KDU-ČSL) / Profimedia

Hladík z pozice náměstka primátora v roce 2022 vylobboval, aby město ve čtvrti Soběšice, kde oba žijí, vykoupilo pozemky za více než šest milionů korun. Přitom na jeho souseda Martina Unzeitiga z této částky připadnou čtyři miliony korun, protože je ze 2/3 vlastní. Na těchto pozemcích magistrát za dalších přibližně 12 milionů postaví silnici, která povede ke dvěma domům Unzeitigovy rodiny. Jednání o městském majetku přitom Hladík jako náměstek primátora neměl v gesci. Jednání o městském majetku přitom Hladík jako náměstek primátora neměl v gesci, uvádějí v článku s názvem: Hladík v možném střetu zájmů: hlasoval pro známe, od něhož koupili dům, jeho autoři Adéla Jelínková a Lukáš Valášek. A redaktoři Seznamu pokračují.

Rozhodnutí magistrátu o výkupu předcházelo „interní jednání“, které Hladík uspořádal v březnu 2022 ve své magistrátní kanceláři. Na místě krom Hladíka, dalších politiků či úředníků jednal i Unzeitigův otec Vít. Jeho syn Martin nyní žije ve Švýcarsku.

„Hladík vystupoval mezi zastupiteli tak, že oba Unzeitigy zná a dokáže se s nimi domluvit na ceně pozemku,“ řekl jeden ze zastupitelů z městské části Brno-sever, který nechtěl být jmenován. Své tvrzení doložil písemnou komunikací.

Odkup pozemků i výstavbu nové cesty Hladík odůvodňuje tím, že jsou třeba pro novou školku. Tu za téměř 60 milionů korun ve „své“ čtvrti Soběšice slavnostně otevřel před tři čtvrtě rokem. A argumentuje, že k ní vede příliš úzká jednosměrná cesta, kterou je třeba rozšířit za pomocí pozemku Unzeitiga. „Byl to jediný pozemek v Soběšicích, kde školka šla postavit,“ hájí se dost nevěrohodně Hladík.

Rada i hlasem Hladíka následně výkup pozemků od Unzeitiga schválila navzdory tomu, že se mezitím podnikatel dostal do exekuce a převod půdy se zablokoval.

Konflikt zájmů

Zásadní problém spočívá v tom, že když se 24. srpna 2022 o nákupu pozemku od Unzeitega v radě města hlasovalo, tak Hladík neohlásil, že je v konfliktu zájmů a porušil tak zákon o střetu zájmů č. 159/2006 Sb. Ten v § 8 Oznámení o osobním zájmu, říká:

Veřejný funkcionář je povinen při jednání ústavního orgánu, jiného státního orgánu, orgánu územního samosprávného celku nebo orgánu právnické osoby vzniklé ze zákona, ve kterém vystoupí v rozpravě, předloží návrh nebo je oprávněn hlasovat, oznámit svůj poměr k projednávané věci, jestliže se zřetelem k výsledku projednání věci by mu mohla vzniknout osobní výhoda nebo újma anebo má-li na věci jiný osobní zájem; to neplatí, jde-li jinak o prospěch nebo zájem obecně zřejmý ve vztahu k neomezenému okruhu adresátů.

Hladík je ve střetu zájmů, protože jako náměstek hlasoval pro to, aby město poslalo čtyři miliony jeho známému. V minulosti od něj Hladík koupil dům, v němž dodnes žije. Stejného muže zároveň detektivové podezřívají, že byl součástí popisované organizované skupiny.  Vyšetřovatelé pracují s verzí, že Unzeitig zajišťoval pro skupinu obsazování městských domů bílými koňmi. Těm pak politici domy levně umožňovali odkoupit a skupina je tak ovládla.

Cena pozemků byla dvakrát vyšší než obvyklá

V materiálech, které vedení města předložilo zastupitelům k odhlasování čtyřmilionovou úhradu Unzeitigovi, se radní opírají o znalecký posudek z července 2022, který podnikatelovu půdu ocenil na pět tisíc korun za metr. Ale ještě před „Hladíkovou interní schůzkou“ nechal magistrát vypracovat jiný posudek a ten pozemek ocenil na necelou polovinu. Tuto cenu ale radní zastupitelům v materiálech nesdělili a nijak ji nezohlednili.

Hladík přiznal, že druhý odhad magistrát vypracoval po jedné ze schůzek s Unzeitigem starším. „Pan Unzeitig starší se za mnou objednal a říkal, že nám to prodat nemůže, že ta cena je příliš nízká,“ uvedl. Zvýšení podle něj magistrát dosáhl tak, že nového znalce nechal započítat i provizorní cestu, která na pozemcích je. Hladík tvrdí, že to byl nápad úředníků. V zadání prvního posudku přitom magistrát explicitně vyloučil, aby takto znalec postupoval.

Oznámení o přestupu šetří Jihomoravský kraj

Kverulant podal na Magistrát města Brna, oznámení o spáchání přestupu. Kverulant je přesvědčen, že společenskou škodlivost tohoto jednání Hladíka, spočívajícího v nerespektování platných zákonů, navíc podstatně zesiluje skutečnost, že dotyčný je náměstkem ministra životního prostředí, respektive fakt, že je to on, kdo toto ministerstvo ve skutečnosti řídí.

Brněnský magistrát předal 15. února 2023 vyšetřování Krajskému úřadu Jihomoravského kraje. Platí totiž, že je-li podezřelým z přestupku člen zastupitelstva územního samosprávného celku, jehož orgán je odvolacím správním orgánem vůči správnímu orgánu příslušnému k řízení o přestupku, nadřízený správní orgán odvolacího správního orgánu usnesením pověří řízením o přestupku jiný věcně příslušný správní orgán ve správním obvodu jiného odvolacího správního orgánu.

Ministr Hladík?

Po té, co prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat Hladíka ministrem životního prostředí, zůstal lidovecký politik z Brna Petr Hladík na ministerstvu alespoň v pozici náměstka. Počátkem února 2023 ale Hladík potvrdil, že bude po inauguraci nově zvoleného prezidenta Petra Pavla usilovat o schůzku. Ten podotkl, že Hladíka nemá důvod nejmenovat.

Prosba o podporu

Kverulant bude pečlivě sledovat vyšetřování konfliktu zájmů brněnského papaláše Hladíka. Kverulant prosí o finanční podporu ve svém boji proti věrolomným politiků. Staňte se i vy Kverulantovým dárcem, podpořte nás, jakkoliv malým, za to však pravidelným měsíčním darem.  

Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek