Nahoru
Konflikt zájmů šéfky ČTÚ Továrkové zůstává i po více než roce nepotrestán
Konflikt zájmů šéfky ČTÚ Továrkové zůstává i po více než roce nepotrestán

V lednu 2020 jmenovaná předsedkyně Českého telekomunikačního úřadu Hana Továrková byla v době jmenování a pak ještě tři měsíce potom v přímo učebnicovém a nezákonném konflikt zájmů, protože podnikala nejméně v devíti firmách. Kverulant inicioval zahájení přestupového řízení s Továrkovou. To však stále není u konce. Ochota a schopnost úředníků potrestat arogantní papaláše však tradičně není velká, a proto Kverulant bude tuto kauzu i nadále bedlivě sledovat a urgovat potrestání. Oceňte Kverulantův boj proti papalášům notoricky porušujícím pravidla a začněte ho podporovat symbolickou částkou 100 Kč měsíčně.

fotomontáž Kverulant

Dlouholetá lobbistka v telekomunikacích Továrková byla do čela ČTÚ počátkem roku 2020 instalována ministrem Karlem Havlíčkem přes evidentní konflikt zájmů údajně proto, že jedině ona je tou správnou osobou, která prostřednictvím akce 5G přivede do české kotliny dalšího operátora. To se Továrkové nepovedlo. Na po nedávné aukci je jasné, že čekání na čtvrtého nezávislého síťového operátora, který by rozhýbal tuzemský trh s mobilními službami, bylo opět marné. Z aukce kmitočtů v pásmu 700 a 3500 MHz nový silný celoplošný hráč nevzešel. Vyplynulo to z výsledků, které publikoval Český telekomunikační úřad (ČTÚ).  Pásmo 700 MHz, které je vhodné pro vybudování celoplošné sítě, si rozdělili T-Mobile, O2 a Vodafone.

Z aukce na 5G získala firma Poda, pro kterou šéfka úřadu dříve pracovala. Úřad Hany Továrkové totiž na jaře 2020 změnil podmínky aukce, které nastavil její předchůdce Jaromír Novák. V podmínkách se nově objevilo, že přístup k národnímu roamingu budou mít i společnosti, které uspěly buď v letošní aukci v nižším pásmu 3400 až 3600 MHz, nebo v obdobné aukci, která se konala v roce 2017. Tato klička tak nahrává především ostravské regionální společnosti Poda Martina Šiguta, která tyto kmitočty vysoutěžila před třemi roky. Z toho vyplývá, že přestože firma Poda letos sice nevysoutěžila nic, bude i tak mít přístup do celonárodní sítě jednoho z velkých operátorů. S touto konkrétní podmínkou mají problém i největší tuzemští operátoři. Například O2 a T-Mobile podaly stížnost k Evropské komisi.

Ne dosti na tom. V lednu 2020 jmenovaná předsedkyně Továrková byla v době jmenování a pak ještě tři měsíce potom v přímo učebnicovém a nezákonném konflikt zájmů, protože podnikala nejméně v devíti firmách.  Kverulant.org vyzval vládu k jejímu okamžitému odvolání ze všech veřejných funkcí a podal oznámení o spáchání přestupku porušením zákona o střetu zájmů. Po několika urgencích Brněnský magistrát v srpnu 2020 zahájil s paní Továrkovou správní řízení.  Brněnský magistrát sice řízení zahájil, ale stále není u konce. Magistrát za rok dokázal uskutečnit pouze dvě jednání. Ochota a schopnost úředníků potrestat arogantní papaláše však tradičně není velká, a proto Kverulant bude tuto kauzu i nadále bedlivě sledovat. Podrobnosti naleznete Nezákonný konflikt zájmů předsedkyně ČTÚ.  

Zpět na výpis novinek