Nahoru

Archiv novinek

Kontrola zjistila, že Havlíčkovi úředníci zastírali Babišův střet zájmů

Ministerstvo průmyslu a obchodu dostalo od auditorů špatné hodnocení za správu evropských dotací. Za to, že neposlechlo Evropskou komisi a neodepřelo Agrofertu peníze z EU. Je to další ukázka Babišova kolosálního střetu zájmů. Kverulantovým cílem je zastavit vysávání veřejných rozpočtů Babišem. Podrobnosti nalezte v kauze Stávající legislativa je na Babiše krátká, změňme ji.

Rok staré závěry auditů Evropské komise, které prověřovaly střet zájmů premiéra Andreje Babiše, zjistili to co v naší republice ví každý, předseda vlády dál ovládá skupinu Agrofert. Platí to i přesto, že Babiš své podniky převedl pod svěřenské fondy. V důsledku toho by měl Agrofert ztratit nárok na dotace z EU. Státní instituce, ovládané Babišem, které unijní peníze ve finále rozdělují, se však zdráhaly pokynům z Bruselu naplno podřídit.

Jak nyní Seznam Zprávy zjistily, jedno z klíčových ministerstev už dostalo za shovívavost vůči Babišovi a jemu spřízněným firmám tvrdou výtku. Nepřišla tentokrát od evropských, ale od českých kontrolorů unijních dotací. Kritika dopadla na Ministerstvo průmyslu a obchodu, které spravuje evropské peníze z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK). Systém přidělování těchto dotací každoročně prověřují kontroloři z Auditního orgánu Ministerstva financí. Ten sice spadá pod ministryni Alenu Schillerovou (za ANO), spolupracuje však napřímo s Evropskou komisí.

Zprávu z posledního auditu systému OPPIK, který probíhal od dubna do listopadu loňského roku, Ministerstvo financí nedávno zveřejnilo podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Kontroloři ve zprávě upozornili na střet zájmů Andreje Babiše velmi důrazně, hned na začátku výčtu hlavních zjištění. Poukázali na to, že Ministerstvo průmyslu jim sice ukázalo požadovaný seznam veřejných funkcionářů, na které se vztahuje zákon o střetu zájmů, ale u Andreje Babiše pak v seznamu chyběla zmínka o jeho vazbě na Agrofert.

Přestože Městský soud v Praze už v říjnu nařídil, aby Ministerstvo průmyslu o dotaci pro Primagru tak či onak rozhodlo do 60 dnů, od vypršení této lhůty uplynuly tři a půl měsíce a úřad konečný verdikt stále nevydal. I zmíněný soud přitom připomněl, že by se úředníci měli držet závěrů Evropské komise o Babišově střetu zájmů.

Teoreticky, podle platných českých zákonů nemůže firma člena vlády ani nesmí pobírat dotace. Je naprosto evidentní, že tento zákon je masivně porušován Babišovým holdingem Agrofert. Babišův koncern získal na dotacích již 27,3 miliardy. Z pohledu právního pozitivizmu, který zdůrazňuje pozitivní právo na úkor práva přirozeného, je však vše v pořádku, protože stávající legislativa je na Babiše krátká. Pouhým právnickým trikem, přilepením cedule „svěřenské fondy“, se stalo, že Agrofert legislativně nikomu nepatří. Kverulantovým cílem je tento stav změnit. Chvíli to vypadalo, že bude úspěšný, pak však poslanci ANO, ČSSD a SPD zamítli zákon, který měl Babišovi zabránit inkasovat miliardy od státu. Kverulant se však nevzdává a bude dál pokračovat ve svém boji. Pokud si i vy myslíte, že v České republice má vládnout především zákon, a nikoli zájmy chamtivého premiéra, můžete Kverulanta podpořit alespoň malým darem.

Zpět na výpis novinek