Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu(NCOZ) v úterý odpoledne zasahovali na pražském arcibiskupství, kde prověřovali podezření z podvodu při převodu nemovitostí z vlastnictví arcidiecéze. Jak později potvrdil dozorující státní zástupce, detektivové vyšetřují podvod při převodu majetku pražského arcibiskupství a škoda byla předběžně odhadnuta na asi 200 milionů korun.
Informaci o policejním zásahu NCOZ jako první přinesly web iROZHLAS.cz a Radiožurnál. „Policejní orgán provedl řadu domovních prohlídek v trestní věci, kterou dozorujeme. Jde o podezření z podvodu. Arcibiskupství je v postavení poškozeného,“ řekl v úterý odpoledne ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství v Praze Jiří Pražák.
„Souvisí to s převody nemovitých věcí z majetku arcibiskupství. Předběžný odhad škody je asi 200 milionů korun. Policie věc prověřuje, zatím nezahájila žádné trestní stíhání,“ dodal Pražák.
Kverulantova zjištění
Arcibiskupství pražské v posledních letech čelí podezřením ohledně správy majetku. Kverulant odhalil, že nasklonku roku 2020 kardinál Duka převedl v rozporu s církevním právem na soukromou nadaci Arietinum, kterou založil, majetek církve v hodnotě nejméně čtvrt miliardy korun. V srpnu 2021 pak byly takto zcizeny další církevní pozemky v hodnotě nejméně 170 milionů korun. V lednu 2022 byly do majetku této privátní nadace vyvedeny lesy za 320 milionů korun. Mimo to byla za Duky vybudována rozsáhlá neprůhledná vlastnická struktura firem, kam byl vyveden další majetek církve. V květnu 2022 byl Duka z funkce primase českého konečně odvolán, ale tunelování pokračovalo dál. Z majetku farností byly do nadace vyváděny lesy.
Církevní představitelé a zejména Duka nesou zveřejnění Kverulantových zjištění velmi nelibě a s Kverulantem se opakovaně soudí. Duka chce od Kverulanta 3 miliony korun a omluvu.
Na otázku, zda má případ nadace Arietinum souvislost s úterní razií kriminalistů na arcibiskupství?„S tímto názvem jsem se v té věci setkal, to ano, ale přímá souvislost v tom není,“ uzavřel Pražák.
„Úterní zásah Policie ČR se týkal podezření ze zločinu podvodu v němž figuruje jako poškozené Arcibiskupství pražské. Policie provedla řadu úkonů trestního řízení včetně domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor. Podstata prověřované trestné činnosti spočívá v převodech nemovitých věcí z vlastnictví arcibiskupství,“ vysvětlil Pražák.
„Samotné transakce jsou z období let od roku 2021. Zatím zcela předběžný odhad je okolo 200 milionů korun. V úterý nebyl nikdo zadržen ani obviněn, neočekávám, že by se to změnilo v horizontu nejbližších několika týdnů nebo měsíců,“ doplnil.
Doplnil, že podezření se týká převodu nemovitých věcí z majetku Arcibiskupství pražského. Na dotaz Novinek, zda tedy šlo o prodej majetku, který byl prodáván zřejmě za nižší cenu, než jaká byla jeho skutečná hodnota, odpověděl: „Zhruba tak by se to dalo říct.“
Rozhodovaly statutární orgány
O prodeji majetku patřícímu arcibiskupství přitom musely rozhodovat jeho statutární orgány. Mezi ně patří především arcibiskup, kterým byl do poloviny roku 2022 nynější primas český a kardinál Dominik Duka, od července 2022 úřad převzal Jan Graubner. Dalším statutárním zástupcem je pak generální vikář (nyní Jan Balík) a také ředitel kurie.
„Samotné transakce jsou z období let od roku 2021. Zatím zcela předběžný odhad je okolo 200 milionů korun. V úterý nebyl nikdo zadržen ani obviněn, neočekávám, že by se to změnilo v horizontu nejbližších několika týdnů nebo měsíců,“ doplnil.
Ale ať už je přesný důvod policejního zásahu na arcibiskupství jakýkoliv, už nyní je jisté, že Kverulant není zdaleka sám, kdo si myslí, že majetek arcibiskupství byl tunelován.
Prosba o podporu
Církevní majetek nemá být tunelován, nemá být okupován konzervativně byznysovým konsorciem prelátů, ale má sloužit široké veřejnosti. A právě toho se Kverulant svojí prací snaží dosáhnout. Sstrategií církve v této kauze je Kverulanta zastrašit žalobami a vyčerpat jej dlouhým a nákladným právním bojem. A tak Kverulant musel v této kauze a jen do konce roku 2023 utratit za právníky více než půl miliónu korun. Pomozte Kverulantovi neprohrát jakkoliv malým, zato však pravidelným měsíčním příspěvkem.
Za celý Kverulantův tým Vojtěch Razima