Nahoru
Který autobazar je horší, AAA nebo Auto ESA? Je to skoro jedno
Ilustrační koláž vytvořená Kverulantem za pomoci AI Bing images create
Který autobazar je horší, AAA nebo Auto ESA? Je to skoro jedno
Twitter

Kverulant si od České obchodní inspekce (ČOI) vyžádal informace o pokutách uložených dvěma největším autobazarům za posledních pět let. Auto ESA zaplatila na pokutách 2,1 milionu korun. AAA byly za nepoctivé praktiky sankcionovány částkou jen o něco vyšší a to 2,4 milionu korun. Nejvyšší pokuta činila 850 tisíc a musely ji zaplatit AAA. Auto ESA byla pokutována nejvyšší částkou 500 tisíc. Tyto pokuty jsou vzhledem k obratům a ziskům obou autobazarů směšně nízké a podvádět se tak vyplatí. Kverulantovým cílem je tento stav změnit, a proto apeluje na ČOI, aby ukládala pokuty na horní hranici a kontroly prováděla častěji.  Kverulant adresně upozorňuje na neférové chování velkých a mocných již od roku 2009. Pomozte mu v tom alespoň symbolickým darem.

Ilustrační koláž vytvořená Kverulantem za pomoci AI Bing images create
Ilustrační koláž vytvořená Kverulantem za pomoci AI Bing images create

Kverulant si od České obchodní inspekce vyžádal všechny kopie rozhodnutí o pokutách pravomocně uloženým dvěma největším autobazarům působícím v ČR. Po zaplacení nemalého poplatku za anonymizování jednotlivých rozhodnutí mu ČOI poskytla požadované informace. Pak kverulant tyto dokumenty analyzoval.

V období od 31. 3. 2019 do 31. 3. 2024 byl provozovatel autobazarů AAA Auto pokutován v devíti případech a celková výše pokuty činila 2,4 milionů korun. Nejvyšší pokuta činila 850 tisíc.

Jen o trochu lépe si vedla sít Auto ESA. Ta za sledovaných pět let zaplatila deset pokut v celkové výši 2,1 milionu korun. Nejvyšší pokuta činila půl milionu korun.

Pokuta 850 tisíc uložená AAA

Pokuta ve výši 850 tisíc korun byla uložena společnosti Aures Holding, provozovateli sítě AAA Auto za podvodné jednání při prodeji vozu Škoda Octavia v jejich hradecké pobočce v Plotiště nad Labem. Pochybení, či spíše podvodů byla celá řada.

Prodejce tam inspektorovi ČOI lhal až dětským způsobem. Tvrdil například že: „Byli tam dva majitelé a poslední majitel byla paní ročník 57, prodávala to tady 14 dní zpátky. Bral to tady kolega přímo na hradecké pobočce.“ Záhy se ukázalo, že předchozích majitelů auta bylo celkem pět.  

AAA také na ceduli uvnitř vozu psala, že auto má „zadní parkovací senzory“. I to byla lež, kterou odhalil pouhý pohled na zadní nárazník vozu. Autobazar také uváděl, že k vozidlu je servisní knížka, v důsledku čehož se kupující mohl domnívat, že vozidlo bylo pravidelně servisováno. AAA ale už neuvedl podstatnou informaci o tom, že v servisní knížce od posledního záznamu ze dne 29. 12. 2014 při stavu km 29 667 již téměř 6 let není žádný další záznam o servisu.

Zaměstnanec AAA tvrdil, že vozidlo je v dobrém stavu, že nebylo havarované na nosné části, nemělo žádné lakování a že všechny součásti jsou v dobrém stavu. V protokolu o zkušební jízdě a předání vozidla, který by byl předán až po podpisu kupní smlouvy při faktickém předání vozidla, však bylo uvedeno: „…motor, palivový systém, turbodmychadlo – únik oleje…výfukový systém – zvýšená hlučnost, netěsnost výfukového systému…řízení, nápravy, poloosy, hřídele – vůle…VIII. KAROSERIE: PO HAVÁRII“.

Ani cena nebyla v pořádku. Vůz byl inzerován s prodejní cenou 149 999 korun, ale na kupní smlouvě byla uvedena cena 151 999 korun. Rozdíl v neprospěch kupujícího byl účtován za „Doplňkový zákaznický servis při platbě v hotovosti“. Ten byl účtován všem zákazníkům, přestože finanční poradkyně z AAA sdělovala, že služba je volitelná a že se zákazníci mohou domluvit s manažerem o slevě.

Za výše popsané jednání uložila ČOI pokutu ve výši 850 tisíc korun. Přitom dle zákona mohla být uložena pokuta až 5 milionů korun. Přesto se obviněná společnost AAA Auto odvolala. V odvolání například tvrdila, že „Co se týče jednání spočívajícího v nejednoznačně poskytnutých informacích o stavu vozidla, i zde má obviněná za to, že jednáním neporušila žádnou povinnost upravenou v zákoně o ochraně spotřebitele. Odvolání však bylo zamítnuto a v prosinci 2021 nabylo právní moci.

Druhá nejvyšší pokuta

Druhou nejvyšší pokutu za sledované období si AAA „zasloužila“ za klamavou reklamu. Konkrétně za to, že na svých internetových stránkách informovala, že auto převeze zdarma na jinou pobočku, ale „zapomněla“ dodat, že za převoz vozidla je vyžadována vratná záloha 2 000 korun. Dále za to, že neinformovala kupujícího o konečné ceně vozidla, neboť k nabídkové ceně ještě vyžadovala zaplacení poplatku za další služby.  AAA také nejprve prezentovala automobil jako bezvadný, ale během kontrolní jízdy po upozornění na vady doporučila kontrolu všech podstatných částí vozu.

Nezákonné krácení odpovědnosti za skryté vady

AAA také uvedla, že na skryté závady vozidla poskytuje záruku v délce jen půl roku. To však odporuje zákonu. Dle zákona je kupující oprávněn uplatnit právo z vady, která se vyskytne u zakoupeného spotřebního zboží v době dvaceti čtyř měsíců od jeho převzetí. U již použitého zboží může dojít ke zkrácení této zákonné doby, ale jen na polovinu, tedy jen na jeden rok.

Za výše popsané nekalosti uložila brněnská pobočka ČOI pokutu ve výši 700 tisíc korun. Majitelé AAA se odvolali, ale rozhodnutí ČOI bylo potvrzeno a nabylo právní moci v lednu 2020.

Navýšení ceny z 40 na 56 tisíc

Původně rekordní pokuta ve výši 1,4 milionů korun byla uložena za nekalé obchodní praktiky zjištěné v Teplické a Chomutovské pobočce sítě AAA. U několika vozů byla na prodejní ploše uváděna cena nižší než skutečně požadovaná. Tak například Škoda Fabie byla inzerována za cenu 40 423 korun. Teprve když se zákazník rozhodl, že si vozidlo za danou cenu zakoupí, tak mu AAA do faktury zahrnuly jakousi asistenci v ceně 1 500 korun, poplatek za přípravu vozu k prodeji za 2 500 korun, jakési „pojištění dodávky“ v ceně 10 573 korun a balíček povinné výbavy v ceně 1 049 korun., Celková částka při prodeji vozidla tak činila 56 046 korun. K navýšení došlo, aniž by pobočka zákazníka o uvedených službách a produktech a jejich cenách navyšujících cenu samotného vozidla o uvedené částky před jeho rozhodnutím o koupi vozidla informovala.

Provozovatel AAA v Chomutově a v Teplicích se proti pokutě ve výši 1,4 milionů korun odvolal. Úspěšně. Uložená pokuta mu byla snížena na pouhých 500 tisíc. Rozhodnutí o tom nabylo právní moci v dubnu 2020.

Auto ESA vědomě prodávala auto bez platných emisí

Nejen machinace s konečnou cenou vozu, kdy při finálním podpisu smlouvy auto náhle zdraží byla příčinou uložení půlmilionové pokuty nepoctivým prodejcům z Auto ESA. To však nebyla příčina jediná.

ESA prodávala auto o kterém s jistotou věděla, že nemá v pořádku emise. Šlo o dieselový Opel Astra. Tuhle Astru si nejdřív zakoupil zákazník, který s ní však na emisích neprošel. Proto vůz u ESA reklamoval s požadavkem, aby mohl být přítomen změření emisí po opravě. ESA mu to neumožnila a vůz mu jako údajně opravený vrátila. Proto si nechal emise změřit sám, ale vůz od ESA opět neprošel. Následovala druhá reklamace. To už mu ESA umožnila přítomnost při měření emisí, auto však opět neprošlo. Zákazník proto odstoupil od smlouvy, auto vrátil a dostal nazpět peníze. Až posud by to byl příběh s relativně dobrým koncem, kdyby ovšem ESA tento vůz nevrátila bez opravy ten stejný den do prodeje.

Za výše uvedené ničemné chování si Auto ESA původně „vysloužila“ pokutu ve výši 620 tisíc korun. Po odvolání jí ČOI sankci snížila na půl milionu. Rozhodnutí o tom se stalo vykonatelným v prosinci roku 2021.

Stočený tachometr

Druhou nejvyšší pokutu, ve výši 450 tisíc uložila společnosti Auto ESA ČOI za několik prohřešků proti zákonu o ochraně spotřebitele. Šlo o obvyklé zatajování skutečného stavu vozidla a zatajované přirážky k ceně. U vozidla Škoda Superb ESA na svých webových stránkách uváděla, že má najeto jen 52 tisíc kilometrů. Přitom tohle auto mělo „nalítáno“ skoro dvakrát tolik a to nejméně 89 tisíc kilometrů. Ostravský inspektorát ČOI „ocenil“ tento „výkon“ v červenci 2022 pokutou 450 tisíc korun. V tomto a v následujícím případě ze všech zde popisovaných se delikvent neodvolal.

Neexistující vozidla

V posledním zde popisovaném případě šlo opět o pokutu za množství podvodných praktik. Tak například Opel Astra nabízený na hlavní pražské pobočce autobazaru Auto ESA za 256 tisíc ve skutečnosti stál o 6 950 víc protože zákazník ještě měl uhradit platby za různé „doplňkové“ služby, které však nepožadoval. Dalším prohřeškem proti dobrým mravům bylo zatajování technického stavu vozidla.

V celkem v sedmi případech nabízela ESA za velmi přijatelné ceny nejžádanější vozy na českém trhu. Tak například vůz Škoda Octavia II 1,9 TDi Ambition, rok výroby 2010 byla na konci roku 2021 nabízena za pouhých 75 tisíc korun. Za stejnou cenu byl nabízen i Volkswagen Passat 1,6 TDI/77kW Confortline s nájezdem 148 tisíc. ČOI však odhalila, že Auto ESA žádné ze sedmi nabízených vozidel nikdy neměla k dispozici a konstatovala, že jde o nekalou obchodní praktiku. ČOI za tato porušení zákona uložila v únoru 2023 souhrnnou pokutu ve výši 400 tisíc korun.

Směšné pokuty a rekordní zisky

V roce 2022 dosáhla společnost AURES Holdings provozovatel autobazarů AAA Auto, Mototechna a 1.autodiskont  v ČR obratu ve výši 14,6 miliard korun a prodaly zde 49 128 vozů s průměrnou hrubou marží 23 %. Zisk před zdaněním činil 276 milionu korun, zatímco zisk po zdaněním byl 111 milionů korun. Rok před tím, v roce 2021 to bylo před zdaněním 637 milionů korun a po zdanění 472 milionů korun. Za rok 2020 99 milionů a v roce 2019 375 milionu korun.

Podle poslední výroční zprávy zveřejněné v obchodním rejstříku měla společnost AutoESA v roce 2021 i v roce 2022 tržby v celkové výši cca 4,3 miliardy korun. V roce 2021 vykázala ESA zisk 53 milionů korun a v roce 2022 ztrátu 87 milionů korun.  

Kverulant protestuje proti směšně nízkým pokutám a píše ČOI

Auto ESA byla za sledovaných 5 let pokutována celkovou částkou 2,12 milionu korun v deseti případech. ESA tedy zaplatila na pokutách ročně v průměru o něco více než 400 tisíc korun. Podobné je to u AAA Auto.

Budeme-li předpokládat, že autobazar má otevřeno každý den v roce 14 hodin, dojdeme k matematickému závěru, že 400 tisíc korun je částka, kterou může firma Auto ESA teoreticky utržit za necelou půlhodinu. A majitelům AAA Auto to bude trvat asi jen 8 minut. Z výše uvedeného jednoznačně vyplývá, že podvádět se vyplatí. 

Kverulant opakovaně apeluje na vedení ČOI, aby ukládala pokuty na horní hranici stanovené zákonem o ochraně spotřebitele. Horní hranice se pohybují od 5 milionů u méně závažných přestupků až po 50 milionů korun u těch nejnebezpečnějších. Kverulant připomíná, že dle judikatury platí, že má-li pokuta za jiný správní delikt naplnit svůj účel z hlediska individuální i generální prevence, musí být citelným zásahem do majetkové sféry pachatele. To se nyní zcela jistě neděje.

Kverulant: Zveřejňujte pokuty

Věci by jistě významně pomohlo, kdyby ČOI zveřejňovala protokoly o pokutách uložených autobazarům na svých internetových stránkách jako to dělá v případě pokut za prodej špatného benzinu a nafty. Pravidelné zveřejňování výsledků kontrol čerpacích stanic je především Kverulantova zásluha, když se mu v roce 2010 podařilo změnit letitou praxi ČOI. To vedlo k významnému nárůstu kvality prodávaných pohonných hmot. Zatímco v roce 2001 bylo v průměru závadných více než 13 % odebraných vzorků paliv, tak za celý rok 2022 bylo z 1204 odebraných vzorků celkem 17 nevyhovujících, což je 1 %.  V roce 2023 odebrala ČOI na tuzemských čerpacích stanicích celkem 2 542 vzorků pohonných hmot. Stanoveným jakostním požadavkům nevyhovělo už jen 12 vzorků (0,5 %).

Prosba o podporu

Závěrem prosíme o podporu naší práce. S těmi, kteří nehrají fér, bojujeme už od roku 2009 a to se bez peněz dělat nedá. Jen za získání informací o pravomocných pokutách jsme ČOI  museli v listopadu 2023 zaplatit 9 537 korun. V květnu 2024 pak dokonce  20 230 korun. A protože nejsme placeni z grantů ani z daní, můžeme bojovat jen díky jednotlivým dárcům. Prosíme, bojujte tento boj s námi, jakkoliv malým, za to však pravidelným darem.

Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek