Nahoru

Archiv novinek

Kvalita benzinu a nafty roste. Kde prodávali špatné?

Čerpací stanice v Česku loni prodávaly nejkvalitnější pohonné hmoty v novodobé historii. Potvrzuje to nově zveřejněná statistika České obchodní inspekce. Velkou zásluhu má i Kverulant.org když v roce 2010 donutil ČOI pravidelně zveřejňovat adresné výsledky kontrol. Z těchto informací sestavuje Kverulant čtyřikrát do roka svoji mapu špatných čerpaček.

Jenom půl procenta vzorků, které inspektoři loni odebrali při kontrolách, nevyhovělo normám. Konkrétně šlo o 12 z celkem 2251 vzorků – z toho devět u motorové nafty, dva u benzinu a jeden etanolu. ČOI prověřuje každý rok přibližně 2600 vzorků pohonných hmot. Loni jich bylo, zřejmě i kvůli koronaviru,  méně. Za celý rok 2019 nevyhovělo 0,7 procenta vzorků. V letech 2015 až 2018 se podíl pohyboval kolem jednoho procenta, v letech 2012 až 2014 to byla tři procenta, v letech 2008 až 2011 dokonce kolem pěti procent.

Za celý loňský rok nabylo právní moci devět pokut. Všechny se tentokrát týkají nafty. Některé kontroly přitom proběhly už o rok dřív, jestliže se firma odvolala a čekalo se pak na definitivní rozhodnutí. I počet pokut dlouhodobě klesá. V roce 2019 jich nabylo právní moci deset, zatímco v roce 2016 skoro třicet a třeba v roce 2012 kolem sedmdesáti. Kromě pokut loni ČOI uložila okamžitý zákaz prodeje na 30 116 litrů pohonných hmot v hodnotě asi 927 000 korun.

Na Kverulantově mapě 50 čerpacích stanic, které za nekvalitní palivo pokutovala ČOI naleznete i popis dopadů zjištěných závad pro motoristy. Tento seznam  byl sestaven ve spolupráci se Světem motorů a serverem D-FENS a je pravidelně aktualizován. Pravidelné zveřejňování výsledků kontrol je především Kverulantova zásluha, když se mu v roce 2010 podařilo změnit letitou praxi ČOI. Ta od té doby zveřejňuje jednotlivá rozhodnutí o pokutách. Z těchto informací sestavuje Kverulant čtyřikrát do roka svůj přehledný a adresný seznam špatných čerpaček. Pokud ho chcete dostávat do mailu i vy, napište si o něj.  I díky Kverulantovým seznamům se kvalita benzínu i nafty zásadně zvýšila i když se stále najdou velké pumpařské řetězce, které vědomě prodávají špatné palivo.  S Kverulantovým seznamem můžete tankovat levnější palivo téměř bez rizika a ušetřit tak na nádrži cca 150 Kč. Podpořte Kverulanta právě touto částkou.

Zpět na výpis novinek