Nahoru
Kverulant píše premiérovi: Stát by měl po Babišovi zpětně vymáhat 13 miliard neoprávněně vyplacených dotací
fotokoláž: Magazín Reportér
Kverulant píše premiérovi: Stát by měl po Babišovi zpětně vymáhat 13 miliard neoprávněně vyplacených dotací

Kverulant roky protestoval proti agrofertizaci České republiky a volal po změně legislativy.  I jeho zásluhou tato změna přišla. Začal platit zákon o evidenci skutečných majitelů a i díky Kverulantově široce publikovaným informacím už Andrej Babiš není premiérem a ani členem vlády. Stále však není zcela vyhráno. Konflikt zájmů Andreje Babiše ještě neskončil.  Babiš je znovu poslancem, a proto by neměl ani vlastnit média. Navíc pokud se Andrej Babiš stane prezidentem republiky, bude agrofertizace ČR pokračovat. Zákon o střetu zájmu se totiž na prezidenta nevztahuje. Je také třeba změnit zákon o střetu zájmů, o skutečných majitelích a především vymáhat zpět i ty dotace, které byly Babišovi vyplaceny v rozporu se zákony. A přesně k tomu dnes Kverulant dopisem vyzval premiéra Fialu.  Pokud si i vy myslíte, že v České republice nemá vládnout beztrestný, chamtivý podnikatel, ale zákony, můžete Kverulanta podpořit alespoň malým darem.

fotokoláž: Magazín Reportér
Vážený pane premiére,

především nám dovolte upřímně poblahopřát k Vašemu jmenování. Chceme věřit, že jste stanul v čele vlády, která bude vládou dbalou zákona a výrazně transparentnější než vláda minulá. A právě v této souvislosti si dovolujeme se na Vás obrátit. 

Jmenováním Vaší vlády přestal být Ing. Andrej Babiš členem vlády a skončilo tak embargo na čerpání dotací pro Agrofert. Babišovým odchodem z vlády by však příběh o jeho dotačním konfliktu zájmů neměl skončit. Především by měl Andrej Babiš vrátit všechny dotace, které v minulosti s největší pravděpodobností čerpal v rozporu se zákonem o konfliktu zájmů. Podle kvalifikovaných odhadů by se mělo jednat o více než deset tisíc přiznaných dotací v celkové hodnotě téměř 13 miliard korun. 

Dovolujeme i si také připomenout, že Babišovy firmy neměly být dodavateli státu.
To však není vše. Ve střetu zájmů je Andrej Babiš nadále jako poslanec. Zákon členům zákonodárných sborů sice nezakazuje podnikat, ale zapovídá jim vlastnit velké mediální domy, provozovat rozhlasové a televizní vysílání či vydávat periodický tisk. V Babišově případě je to obzvlášť tristní konflikt. Babiš jako majitel vydavatelského domu Mafra jej zcela jistě bude úkolovat ve své prezidentské kampani.

V červnu 2021 začal platit zákon o evidenci skutečných majitelů. Tento zákon však podle všeho porušuje unijní definici skutečného majitele, když uvádí u firem nejen osobu s koncovým vlivem, ale také koncového příjemce výhod, kterýžto pojem unijní definice vůbec nestanovuje. Za skutečného majitele je v případě holdingu Agrofert označen Andrej Babiš, zatímco jako osoba s koncovým vlivem je zapsán předseda představenstva, právník Zbyněk Průša. Zákon tak nakonec působí jako další produkt agrofertizace.

Vážený pane profesore,
prosíme, zasaďte se Vy osobně o deagrofertizaci naší společnosti.


S pozdravem
Ing. Vojtěch Razima, 
ředitel společnosti Kveulant.org, o.p.s.

Další podrobnosti o osmi letech agrofertizace naleznete zde.

Oceňte Kverulantovu snahu o deagrofertizeci jakkoliv malým, za to však pravidelným darem.   

Zpět na výpis novinek