Nahoru
Kverulant usvědčuje věrolomné politiky. Usvědčujte je s námi
Lubomír Lichý
Kverulant usvědčuje věrolomné politiky. Usvědčujte je s námi
Twitter

Veřejná kontrola politiků je docela náročná práce a bez peněz se dělat nedá. Přesto není Kverulant.org napojen na penězovody z veřejných zdrojů. Nejsme placeni z vašich daní. Jsme odkázáni jen na pomoc našich dárců. Prosíme, buďte jedním z nich a hlídejte tak věrolomné politiky a rozežrané úředníky s námi. Číslo Kverulantova účtu je 4350490001/5500, ale k darování můžete použít i tuto zabezpečenou darovací bránu. Nebudeme-li používat demokracii, pak o ni přijdeme.

Lubomír Lichý

Většina veřejnosti nemá čas, prostředky, zkušenosti a vytrvalost věnovat se roky řešení konkrétních problémů ve veřejném zájmu. Vyžaduje to totiž mnoho úsilí a výsledek je navíc nejistý. Právě proto je tu watchdogová organizace Kverulant.org, která se do takových kauz systematicky pouští už od roku 2009. Zde je přehled naší práce z poslední doby.

🔍 Kverulant pravidelně sleduje informace o pravomocných pokutách uložených nepoctivým obchodníkům Českou obchodní inspekcí (ČOI) a upozorňuje veřejnost na ty nejkřiklavější případy. Nově zveřejnil informace o nejvyšších pokutách uložených supermarketům a autobazarům. Uložené pokuty jsou však často směšně nízké a podvádět se tak vyplatí. Kverulantovým cílem je tento stav změnit, a proto apeluje na ČOI, aby ukládala pokuty na horní hranici a kontroly prováděla častěji.

🚨 Ministr školství Mikuláš Bek byl přistižen, jak při své cestě domů do Hajan použil modrý maják. Kverulant to považuje za křiklavé zneužití absolutního práva v přednosti v jízdě a žádá po Bekovi omluvu.

🕵️ Od zatýkání v kauze Dozimetr uplynuly již dva roky. Politici, kteří tehdy zůstali na svobodě, údajně nechápali, jak je možné, že korupce tak prorostla vedením města a dopravního podniku. Slibovali, že zadají provedení hloubkových auditů, které odhalí vady systému a zabrání tomu, aby se situace opakovala. Kverulant už dvakrát požádal o kopie těchto auditů. Marně. Buď jsou tajné nebo nejsou hotové. Proto proti jejich neposkytnutí podal odvolání.

🚫 Cílem Kverulanta je odstranění nelegálních a nebezpečných reklamních ploch a omezení jejich nekontrolovatelné výstavby na území Brna. Po letech snahy se tomuto tématu začalo věnovat i vedení města a z Brna zmizely stovky billboardů. I díky Kverulantovi začnou od 1. července platit Brněnské stavební předpisy (BSP), které by měly významným způsobem zastavit další šíření vizuálního smogu.

🏰 Kverulant.org roky usiloval o navrácení areálu Pražského hradu veřejnosti. Otevření sice přišlo, ale dosti rozpačité a navíc nemusí být trvalé. Kauza pokračuje i za prezidenta Petra Pavla. I on totiž trvá na tom, že přístup veřejnosti do areálu má být výrazně omezen, prý se mu tak bude lépe vládnout. V červenci 2023 Městský soud pravomocně rozhodl, že areál Pražského hradu není veřejným prostranstvím, tedy místem, kam by veřejnost mohla vstupovat bez omezení. Kverulant proti tomu podal kasační stížnost. Ta bohužel nebyla úspěšná. Nedávno Nejvyšší správní soud rozhodl, že areál Pražského hradu není veřejným prostranstvím, protože přístup tam je dán jen benevolencí Správy Pražského hradu. Kverulant se s tím odmítá smířit a chystá ústavní stížnost.

💰 Kverulant už roky poukazuje na plýtvání penězi v Poslanecké sněmovně. Na počátku roku 2022 mu předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová slíbila, že sněmovna ušetří na provozu 40 milionů korun. Svůj slib nedodržela. Naopak, sněmovna v roce 2022 pod jejím vedením utratila oproti minulým rokům o 141 milionů víc. Ani v roce 2023 sněmovna rozpočet nedodržela, a to si ho oproti roku 2022 navýšila o 90 milionů. Naopak sněmovna v roce 2023 utratila o 46 milionů víc. Kverulant Pekarovou za nesplnění slibů vyzval k omluvě. Nedávno mu sněmovna doručila dopis, ve kterém jakoukoliv omluvu odmítla.

🇪🇺 Kverulant provedl analýzu činnosti poslanců zvolených v roce 2019 za Českou republiku. Nejaktivnějším poslancem byl v Evropském parlamentu (EP) Tomáš Zdechovský (KDÚ-ČSL). S velkým odstupem za ním skončila Kateřina Konečná (KSČM). Nejméně pracovali poslanci Jan Zahradil (ODS) a Ondřej Knotek (ANO).

✈️ Kverulant zkontroloval, kam si vyrazili poslanci v roce 2023. Tentokrát to bylo Japonsko, Singapur, Mexiko, Paraguay, Korea a Kanada. Tam si v červnu 2023 udělalo výlet pět poslankyň parlamentu napříč politickým spektrem. Daňové poplatníky přišla tahle čistě dámská jízda na více než milion korun. Kverulant považuje nejen tuto cestu za ukázkový příklad okázalého papalášství a vedení Poslanecké sněmovny znovu vyzval, aby pravidla pro cesty poslanců zpřísnila.

⚖️ Kverulant upozornil Úřad na ochranu hospodářské soutěže na další problematický armádní nákup. U veřejné zakázky na nákup dvou silničních válců totiž ministerstvo obrany nastavilo takové technické parametry, které bezdůvodně zaručily konkurenční výhodu jedinému dodavateli.

Kverulant usvědčuje věrolomné politiky a rozežrané úředníky už od roku 2009. Usvědčujte je s námi finanční podporou našeho úsilí.

Za celý Kverulantův tým vám děkuje Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek