Nahoru
Kverulant protestuje proti dalšímu reklamnímu smogu v Praze
Kverulant protestuje proti dalšímu reklamnímu smogu v Praze

Pražští politici chystají změny pravidel pro umisťování vylepovací reklamy v centru města. Pod textem Novelizace stavebních předpisů, je jako navrhovatel podepsán náměstek Adam Scheinherr zvolený za uskupení Praha Sobě. Podle nových pravidel pro výlep plakátů by měla být prolomena hranice velikosti reklamy v centru města ze čtyř metrů čtverečních na až deset metrů, a to včetně historického centra Pražské památkové rezervace, která je součást ochrany UNESCO. Týkat se to má zejména takzvaných rondelů, tedy reklamních sloupů, které se četně vyskytují v centru Prahy. Kverulant proti dalšímu šíření vizuálního smogu protestuje. Připojte se k našemu protestu i vy symbolickým darem na náš boj proti reklamnímu smogu.

„V rámci připravované koncepce bude doporučeno, aby všechny reklamní rondely byly vnímány jako zařízení pro reklamu, a tím pádem posuzovány podle pražských stavebních předpisů,“ uvádí text, kterým by se v blízké době měli zabývat pražští radní. Na základě doplnění jednoho odstavce v ve stavebních předpisech „bude možné i na území PPR (Pražské památkové rezervace) a PPZ (Pražské památkové zóny) umístit plakátovací rondely o ploše 10 m2“. Stávající omezení na čtyři metry v Praze platí od roku 2002 a náměstek Scheinherr je za tu dobu první politik, který chce toto omezení rozvolňovat. Nová pravidla dále uvádějí, že podmínkou pro výlep bude, aby rondely byly polepovány tradičním způsobem, tedy za pomocí lepidla a papírových plakátů. Neduhem této techniky bývá, že plechové rondely začínají po pár měsících korodovat, protože lepidlo obsahuje vodu.

Kancelář náměstka Scheinherra nechtěla věc příliš komentovat. Mluvčí Ondřej Chlupáček nicméně potvrdil, že ke změnám v předpisech již vznikla pracovní skupina, kterou má jakožto náměstek pro oblast územního rozvoje a územního plánu v gesci první náměstek primátora Petr Hlaváček.

„Postoj pana Scheinherra mi připomíná divoká devadesátá léta. Vždycky, když se blížily volby, objevily se tendence rozvolňovat reklamu. Je těžké za tím nevidět korupci. Přitom pan Scheinherr se celou dobu staví jako odpůrce reklamy. Obdobné pokrytectví je právě to, co lidi na politicích nejvíc štve. A právem,“ okomentoval případnou změnu ve stavebních předpisech Vojtěch Razima, ředitel obecně prospěšné společnosti Kverulant.org.

Ve stávajících stavebních přepisech se sice uvádí, že v památkových zónách můžou být umístěny pouze plakátovací plochy, které slouží k „zprostředkování informace“. Takovou informací však mnohdy bývají společenské či kulturní akce. Nelze tak vyloučit, že slouží k propagaci výdělečné činnosti potažmo může akce mít i politické zaštítění.

Kverulant.org odeslal primátorovi Prahy a všem členům rady již několik dopisů, ve kterých je vybízí, aby konečně vyčistili Prahu od přebujelého reklamního smogu. K těmto výzvám se již připojilo mnoho občanů a několik neziskových společností. Podrobnosti nalezete v kauze Odstraňme z Prahy billboardový smogPomozte nám i vy vyčistit Prahu od vizuálního smogu alespoň malým darem.

Vojtěch Razima s využitím článku Františka Strnada z deníku Metro

Zpět na výpis novinek